Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
513
BLOG

Wirująca Proxima

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Przytłumiony dźwięk dzwonka wdarł się niemiłym zgrzytem w ciszę gabinetu. Wielki, cętkowany dog, drzemiący u nóg prezydenta, podniósł łeb patrząc w twarz swego pana, jak gdyby zdziwiony, iż ten nie rusza się z miejsca.

Prezydent Edgar Summerson wstał niechętnie z głębokiego fotela i podszedł do telefonu.

- Halo! - rzucił szorstko w słuchawkę.

Naraz oczy jego zmieniły wyraz. Na twarzy odmalował się niepokój.

- No, tak... Rozumiem... Ale czy pańskie obliczenia, profesorze, są ścisłe? To sprawa wielkiej wagi. I dlatego, jak już mówiłem wczoraj wieczorem, chcę znać dokładny termin. No oczywiście, jeśli zajdą nieprzewidziane zmiany, to nie będę miał pretensji, lecz musi mi pan natychmiast o wszystkim sygnalizować... A więc za cztery dni wejdą w naszą strefę dezintegracji?... Pod kątem 28 stopni?... Tak... To zrozumiałe. Co?... Proszę nie przerywać ani na chwilę obserwacji. Ścisła dyskrecja obowiązuje w dalszym ciągu... Tak! Nie cofam swego słowa. Niech się pan o to nie martwi. Zadzwonię jeszcze do pana wieczorem.

Odłożył słuchawkę i począł wolno przechadzać się po miękkim dywanie zaścielającym gabinet. Cętkowany dog leniwie podniósł się z ziemi i wodził ślepiami za swym panem.

Prezydent podszedł do biurka. Przez chwilę bębnił palcami po gładkiej płycie, po czym zdecydowanym ruchem nacisnął guzik. Na maleńkim ekranie ukazała się twarz sekretarza Williamsa.

  • Niech pan zawiadomi konstruktora Kruka, aby w ciągu piętnastu minut zjawił się u mnie.

Wirująca Proxima

Zamiast Kruka zjawia się Ark. Ten fragment wyżej to z „Zagubionej Przyszłości” Borunia i Trepki. Książka napisana w r. 1953. „...Astrobolid leci dalej, w celach badawczych, w kierunku układu Proxima Centauri. Abstrahując od propagandowego charakteru, powieść ciekawie opisuje walkę o władzę.”

Dziś czytamy: „Przewidywano już od dawna, że jeśli chcemy znaleźć strefę zamieszkiwalną wokół Proximy Centauri, to takiej planety musimy szukać na bardzo niskiej orbicie wokół gwiazdy. I rzeczywiście – jak donosi najnowszy numer Nature, znaleziono taką planetę. I tak jak przewidywali wcześniej naukowcy, rok na niej trwa jedynie 11 ziemskich dni!”.

Zatem fantazje czasem się sprawdzają. Więc może i z tym inżynierem Krukiem to nie taka fantazja? Z całym szacunkiem dla inżynierów udajemy się zatem ponownie na AGH. Tym razem odwiedzamy Wykłady z fizyki prof. dr hab. Lidii J. Maksymowicz, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki. Interesuje nas szczególnie wykład „Bryła sztywna„, a tam ten fragment:

Wirująca ProximaInteresuje nas dlatego, że od dłuższego czasu przymierzamy się do podróży kosmicznej fikając swobodnie w Kosmosie pomiędzy Ziemią a Proximą. Interesują nas szczególnie te ostatnie trzy równania (3.27a-c). A ponieważ w Kosmosie mamy zamiar być całkowicie wolni, zdani na bezwładność i tylko na nią, stąd po prawej stronie tych równań położymy M1=M2=M3=0. Są to równania Eulera dla naszego statku kosmicznego, bryły sztywnej obracającej się swobodnie wokół swego środka masy. L1,L2,L3 to składowe wektora krętu w układzie wirującym wraz z bryłą. Osie naszego układu ustawione wzdłuż osi głównych tensora momentu bezwładności. I1,I2,I3 to trzy główne momenty bezwładności. Trzy omegi to trzy składowe wektora (chwilowej) prędkości kątowej, też w tym samym układzie przywiązanym do bryły.

Związek pomiędzy omegami a składowymi wektora krętu jest prosty – to równania (3.26a-c). Kręty są proporcjonalne do omeg. Współczynniki proporcjonalności to stałe w czasie I1,I2,I3. Nasz statek kosmiczny leci tylko rozpędem, nie zużywa paliwa, dlatego I1,I2,I3 są stałe w czasie. Zmieniają się w czasie składowe L1,L2,L3 i ω1 ,ω2 ,ω3. Równania Eulera często zapisuje się używając omeg. Nam jest wygodniej używać L-ów, bowiem nasz statek-bąk jest swobodny i stąd kwadrat L2 wektora L jest stały w czasie. Wektor L porusza się zatem po powierzchni sfery, co jest miłe, podnosi na duchu, i ładnie się maluje.

Nasze równania musimy koniecznie rozwiązać. Prezydent bowiem na nasze rozwiązanie czeka. Rozwiążemy te równania przy użyciu niedawno poznanych funkcji eliptycznych Jacobiego sn,cn i dn. Tym bardziej, że inżynier Kruk ma za narzeczoną córkę Prezydenta: „Co ja słyszę? Panie Kruk? Więc to prawda, że pan i Stella Summerson...” Prawda, zatem od następnej notki zabieramy się do roboty, by piękna Stella nam nie umknęła.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie