Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1525
BLOG

Precesja symetryczna

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 95

Zanim zajmiemy się na poważnie swobodną nakrętką Dżanibekowa, tą z uszami czy skrzydełkami, zajmijmy się najpierw poczciwą swobodną nakrętką bez uszów. Nazywa się to zwykle: bąk symetryczny lub bąk Eulera. Jest to bryła sztywna w której dwa główne momenty bezwładności są sobie równe.

Na przykład coś takiego:


Precesja symetryczna

Trzeci moment bezwładności jest inny, może być od tych dwóch większy, ale może być mniejszy. Jak sobie wyobrazić taką bryłę z trzecim momentem bezwładności małym-maleńkim? To po prostu cienki kij. Gdy będzie dostatecznie cienki, wtedy jego moment bezwładności względem jego długiej osi będzie znikomy. W granicy może być wręcz zerowy. Na drugim krańcu jest bąk symetryczny płaski, dysk nieskończenie cienki. Lub dwie pary równych mas – na krzyż. Wtedy trzeci moment bezwładności jest sumą tych dwóch sobie równych.

Chcemy wiedzieć jak taki bąk symetryczny zachowuje się w przestrzeni kosmicznej, jak obraca się wokół swego środka masy? W końcu nasza Ziemia ma podobny kształt, zatem interesuje nas to z powodów zupełnie przyziemnych.

Oczywiście moglibyśmy zajrzeć do Wikipedii, jednak lepiej wypróbować nasze muskuły samemu. Nie tak od razu wszystko, ale po trochę. Gdy zrozumiemy dobrze gajkę bez skrzydeł, łatwiej nam będzie pojąć osobliwości gajki skrzydlatej.

Naszym punktem wyjścia przy studiowaniu bąka Eulera są oczywiście równania Eulera. Przypomnijmy – cytuję z Portalu wiedzy:

Eulera równanie ruchu obrotowego, układ różniczkowych równań opisujących ruch bryły sztywnej:

IXωX’+(IZ-IY)ωYωZ = 0.

IYωY’+(IX-IZ)ω ZωX = 0.

IZωZ’+ +(IY-IX)ω XωY = 0.

Gdzie I z indeksem (x,y lub z) oznacza moment bezwładności bryły względem osi x,y,z,  ωX, ωY, ωZ - chwilowe prędkości kątowe obrotu (zdefiniowane w haśle Eulera kąty), primowanie oznacza pochodne czasowe.

Po prawej stronie położyłem zera, bo zakładamy, że żadne siły zewnętrzne na nasz bąk nie działają. Przypomnijmy, że tutaj ωX, ωY, ωZ to składowe prędkości kątowej w układzie przywiązanym do ciała. Zakładamy, że dwa momenty bezwładności są sobie równe. Przypuśćmy, że są to te dwa pierwsze, oznaczmy ich wspólną wartość literką I:

IX = I = I

Wtedy nasze równania przybierają postać:

ωX’ = (1 - IZ/I ) ωYωZ .

ωY’ = - (1 - IZ/I ) ωZωX .

ωZ’ = 0.

Pochodna po czasie z ωZ jest zerem, zatem ωZ jest stałe w czasie. To miło. Wektor L momentu pędu w układzie przywiązanym do ciała ma składowe ( I ωX, I ωY, IZωZ). Jego długość L jest stała w czasie. Jego rzut na trzecią oś to IZωZ – jest zatem stały. Ma więc L stały kąt z osią bąka. Pamiętajmy, że wektor momentu pędu jest stały w przestrzeni. Jego kierunek może być na przykład kierunkiem na odległą gwiazdę. Gdy patrzymy z wirującego ciała, ta gwiazda będzie zataczać kręgi, będąc pod stałym kątem do naszej osi. Ten kąt możemy znaleźć. Cosinus tego kąta to IZωZ/L. Mamy więc precesję. W przestrzeni to nasza oś „z” zatacza kręgi wokół stałego kierunku wektora momentu pędu. Ale jaka jest częstotliwość tej precesji? Nasze równania na składowe x,y wektora ω sugerują wprowadzenie wielkości (stałej w czasie) ωp :

ωp = (1-IZ/I) ωZ

Teraz

ωX’ = ωp ωY

ωY’ = -ωp ωX .

Są to równania na ruch obrotowy ze stałą prędkością kątową. Możemy od razu napisać rozwiązanie:

ωX(t)= ωX(0) cos ( ωpt ) + ωY(0) sin ( ωpt )

ωY(t)= -ωX(0) sin ( ωpt ) + ωY(0) cos ( ωpt )

Rzut wektora momentu pędu na płaszczyznę prostopadłą do osi bąka zatacza kręgi z prędkością katową ωp . To jest prędkość precesji. Euler kombinował, że Ziemia jest symetrycznym bąkiem, trochę przypłaszczonym, wyliczył nasze ωp dla Ziemi – jak umiał, i wyszło mu, że oś Ziemi może zataczać kręgi na niebie - jeden krąg na 355 dni. Astronomowie jakoś niczego takiego nie widzieli, dopiero Chandler wyczaił kołysanie osi Ziemi z okresem 435 dni, czyli coś koło tego. Że nie 355 a 435 zwalono na fakt, że Ziemia nie jest aż tak bardzo sztywna jak bąk, że trochę cieknie. Zaś precesja osi Ziemi z okresem 26000 lat to już jest inna sprawa – patrz Ruch obrotowy Ziemi.

W praktyce to ta oś Ziemi dziwnie wędruje, trochę tak jak mechanika ciał sztywnych i mniej sztywnych przewiduje, a trochę jak chce

Precesja symetryczna

 

Bąka symetrycznego dopiero napoczęliśmy. Będziemy go kontynuować.

 

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie