Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1115
BLOG

Punkt którego nie ma

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 69

Jest taki punkt, podobno, że w nim się skupia cały ciężar ciała. Całe ciało można wyrzucić, całą jego masę skupić w tym jednym punkcie, i na to samo by wyszło.

Wierzyć w to czy nie wierzyć? A jak wierzyć, to jak? A jak nie wierzyć to dlaczego?

Proponuję zacząć od obejrzenia filmiku na Youtube – filmik poświęcony głównie problemowi środka ciężkości. Opowiada wielce zapalony Professor Julius Sumner Miller .

Opowiada i pokazuje po angielsku, ale robi to tak świetnie, z wymową, że nawet nie znając angielskiego można pojąć o co idzie. A dwa widelce z poprzedniej notki też rozpoznamy.

Ten środek cięzkości, gdzie cała masa ciała jakby się znajduje, wcale nie musi się znajdować w ciele. Może być poza ciałem. I często tam jest.

Punkt którego nie ma

Stąd podróże poza ciałem mają całkiem niezłą literaturę. Problem jest ten: jeśli środek ciężkości jest poza ciałem, to skąd ciało wie gdzie ono ten środek ciężkości ma? Wylicza sobie i trzyma wynik w pamięci?

O co idzie z tym środkiem ciężkości? Wypadałoby się zapytać Pinopy, bo on obalił drugie twierdzenie Newtona, nie wiem czemu opuścił to pierwsze. O tym pierwszym opowiada, a nawet je wyprowadza, inny profesor

Idzie o to, że jak jak jest jakaś masa na zewnątrz sferycznej powłoki, to ona jest głupia. Nie potrafi powiedzieć czy przyciąga ją sferyczna pusta powłoka, czy maleńka, wręcz punktowa kulka, skupiona w środku a mająca masę samej powłoki. Ta głupia masa na zewnątrz jest tak samo przyciągana w jednym i w drugim przypadku. Gdy ma tylko zmysł grawitacji a nie ma oczów, to nie odróżni. Ona swym grawitacyjnym czuciem czuje tylko środek ciężkości. Jeden punkt, o zerowych wymiarów, w środku powłoki, tam gdzie powłoki nie ma, czyli tam gdzie nic nie ma. Czyli i punktu nie ma.

To trochę tak jak ludzie, co stracili nogi, czują tam ból czy swędzenie. Swędzi noga, a podrapać się nie mogę, bo przecież jej nie ma.

Podobnie z tym środkiem ciężkości. Niezmiernie ważne pojęcie w mechanice bryły sztywnej (no i nie tylko), ale pojęcie zmyślone, nieprawdziwe. Można położenie środka masy wyliczyć, ale nawet pod lupą środek ciężkości może być trudno zobaczyć – nic tam może nie być.

Oto przykład do zabawy: bierzemy pół dysku. Znaleźć położenie środka ciężkości. Jak daleko od środka będzie? Pół promienia? 2/3 promienia? 1/3 promienia.

Punkt którego nie ma

 

 

Ja ichniego wyprowadzenia nie rozumiem, ale z wynikiem końcowym ewentualnie mógłbym się zgodzić. Nie wiem jak Pinopa.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie