Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
2470
BLOG

Po co żyrafie długa szyja?

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 41

Z długą szyją żyrafa ma kłopoty. A teoria ewolucji ma kłopoty z żyrafą. Ja sam z żyrafami nie mam do czynienia, jednak problem żyrafy wyszedł w dyskusji pod poprzednią notką Kody wody. Rzecz w tym, że tak na dobrą sprawę, jak się ktoś uprze, to żyrafa nie powinna istnieć. W zasadzie można by na tym poprzestać i matematyk na przykład, który na fakty patrzy jak na niewiadome, z łatwością mógłby stwierdzić, że żyrafy istnieją jedynie na filmikach w Youtube, i w sztucznych warunkach w ZOO. Nie ma żadnych dowodów, faktycznych czy niepodważalnych statystycznych na istnienie żyraf tak jak nie ma takich dowodów na istnienie inteligentnej wody.

Jako, że zainteresowała mnie sprawa inteligentnej wody, zajrzałem też na półkę z żyrafami. Najpierw się dowiedziałem, że „Dlaczego żyrafa ma taką długą szyję– zastanawiają się często dzieci. Naukowcy dawno temu zadali sobie to pytanie i bez trudu znaleźli na nie odpowiedź.” Zainteresowała mnie ta bez trudu znaleziona odpowiedź. Oto ona:

A dlaczego żyrafy mają długie szyje

Z trzech powodów. Po pierwsze, dzięki temu mogą dosięgnąć młodych pędów rozwijających się na szczytach drzew. Po drugie, widzą na większe odległości, co zwiększa ich bezpieczeństwo. A po trzecie, długie szyje poprawiają termoregulację: dzięki nim rośnie powierzchnia ciała, przez które w upalne dni zwierzę wypromieniowuje ciepło.(PAP Life)

Gdybym był matematykiem, mógłbym na tym poprzestać. W końcu PAP – instytucja poważna. Zajrzałem jednak do New Scientist, 7 lipca 2010.

Po co żyrafie długa szyja?

Piszą tam, że za tą długą szyję żyrafy płacą, bowiem mózg jest na końcu szyi i serce aby tam dopompować krew musi wytwarzać niezwykłe ciśnienia. Oczywiście ewolucja z łatwością mogłaby temu zaradzić umieszczając mózg w podbrzuszu, z jakiegoś jednak powodu wybrała ambitniejszą drogę. New Scientist twierdzi, że nowsza teoria naukowa to nie, że szyja jest długa by mogła wyżej sięgnąć (wystarczyłyby tu długie nogi), ale długa szyja jest stąd, że samice żyraf wolą samców o dłuższych szyjach. A samym im długie szyje wyrosły tak, przy okazji.

Z tymi szyjami u żyraf to faktycznie problem. Żyrafy szyjami się tłuką jak głupie:

Szyjami się pieszczą:

Po co żyrafie długa szyja?

Science News z października 2015 przyznaje:

Animals that had longer necks had some sort of advantage, and they were able to pass on their genes, eventually resulting in super-long necked animals. Just what that advantage might have been is still unknown.”

Zwierzęta o długich szyjach niewątpliwie mają jakąś przewagę i udało im się przekazać swoje geny czego wynikiem są zwierzęta o super-długich szyjach. Jaka to konkretnie jest ta przewaga – przypuszczalnie nadal tego nie wiemy.

Tak to jest w zoologii, na której się nie znam. Ale podobnie jest w fizyce na której się trochę znam. O tym będę pisał w kolejnych notkach.  Jedynie matematyka jest tego typu problemów pozbawiona i dlatego szyje u matematyków są krótsze.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie