Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
720
BLOG

Druga zasada, że nie wypada

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 25

Druga zasada, że nie wypada? Czy to nie głupi tytuł?

No, głupi, ale on czasem daje takie idiotyczne tytuły.

No i pisze też, hmmm... wyzywająco.

Nie ceni nauki, obniża jej prestiż. Denerwuje Einego.

No i o jaką zasadę mu idzie. Chyba nie termodynamiki?

A mi idzie o termodynamiki. Zasada ta mówi co wypada a co nie wypada robić układom zamkniętym. Zasada w samej rzeczy dość głupia. Popatrzmy na jej sformułowania. Jest ich wiele. Zamiast zaglądać do Wikipedii redagowanej przez anonimowych chętnych, zajrzyjmy na nieanonimową stronę „Edunauka”. Autor Maciej Panczykowski, Uniwersytet Warszawski, Wydział biologii.

ZAINTERESOWANIA: Fizyka teoretyczna, biologia teoretyczna, biochemia, ornitologia, fotografia przyrodnicza, kolarstwo, turystyka górska, muzyka rockowa.

OSIĄGNIĘCIA: Pierwsze miejsce w Wojewódzkiej Olimpiadzie Chemicznej, pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Biologicznej, srebrny medal na III Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej, stanowisko sekretarza naukowego Ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej.

Czytamy: Druga zasada termodynamiki

Entropia to jedna z funkcji charakteryzujących stan układu fizycznego. Jej wartość mierzy stopień nieuporządkowania układu i jest ona większa dla stanu mniej uporządkowanego.

Druga zasada termodynamiki mówi, że w trakcie ewolucji układu izolowanego, jego entropia nie może maleć

No fajnie. Tylko co to jest ten „stopień uporządkowania”? Panie na lewo, panowie na prawo? A jak użyję innego algorytmu, ale nie powiem jakiego, to będzie porządek czy nieporządek? A może liczy się długość algorytmu? Rzecz w tym, że dany algorytm można zapisać krótko i długo. A może liczy najkrótszy algorytm? A skąd wiadomo, że danego algorytmu nie da się zapisać krócej? Wszystko zależy od przyjętych założeń. Co do tych założeń zwykle po cichu się jakoś umawiamy.

Druga zasada termodynamiki – czy należy ja brać poważnie? Czy też zasługuje na wyśmiewanie się z niej? Sprawa nie jest prosta. Jest sobie taka zasada i są ludzie potrafiący ją z pożytkiem stosować. Są też inni ludzie co ją stosują bez rozumu i bez umiaru. Zasada ta mówi co wypada, a nie co być musi, bo inaczej klops.

Stefan Wolfram, fizyk teoretyk, twórca Matematyki, autor Nowego Rodzaju Nauki, uniwersalność tej zasady kwestionuje. No i naraża się. Rugają go otwarcie, obmawiają za plecami, podstawiają mu nogi. W „New Kind of Science” pisze Wolfram tak (tłumaczę dość luźno z angielskiego)

(str. 451) Sto lat temu zaczęto szeroko wierzyć, że druga zasada termodynamiki jest zasadą niemal uniwersalną. Jednak w rzeczywistości wiara taka mu zdumiewająco małe podstawy.

W samej rzeczy nie ma wszystkie zastosowania Drugiej Zasady dotyczą jednego tylko obszaru: zachowania się gazów. Jak na dziś w samej rzeczy mamy podstawy by sądzić, że gazy faktycznie słuchają się Drugiej Zasady. Alek jak to jest z innymi układami?

(str 455) Jedną z oczywistych metod obejścia drugiej zasady jest pozwolenie informacji by uciekała. Jednak nawet w całkowicie zamkniętym układzie, gdzie nie mamy żadnej ucieczki informacji, układ taki jak automat z Regułą 37R nie podlega trendowi zwiększania przypadkowości sugerowanemu Drugą Zasadą.

(str 457) Próbując badać graniczne zachowania Reguły 37R po bardzo długich okresach czasu napotykamy na różne trudności. Jednak nie bacząc na te subtelności mogę stwierdzić z całą pewnością, że faktem jest iż Reguła 37R nie słucha Drugiej Zasady.

Druga Zasada jest ważną i dość ogólną zasadą – jednak nie zawsze się sprawdza. I rozmyślając o prostych programach widzimy nie tylko, że Druga Zasada jest często prawdziwa, lecz widzimy także jej ograniczenia.

Na żadnej porządnej uczelni Wolfram by z czymś takim nie przetrzymał. Koledzy donieśli by na niego do Rektora, do Ministra, puściliby plotki pocztą pantoflową. Wolfram jednak od rektorów i ministrów już dawno nie zależy. Ja też nie zależę. Inni koledzy w salonie24 zależą, i ci nawet pisząc w miarę słusznie i poprawnie – wolą pisać anonimowo.

Rumcajs, choć zmuszony do ukrywania się przez adminów, już się maszyną 37R zajął. My się temu dziwolągowi przyjrzymy bliżej w kolejnych notkach.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie