Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
751
BLOG

Rok Małpy (komórkowej)

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Człowiek urodzony w roku Małpy posiada ponadprzeciętną inteligencję. Pierwsza notka w roku 2016 jest też nieprzeciętna. Te automaty komórkowe to nie wiadomo co to jest. Ani matematyka, ani fizyka, ani informatyka. Po co się w ogóle tym zajmować? A jednak ludzie się tym zajmują. Widać jest taka potrzeba. Jedni dlatego, że widzą tu możliwość budowania nowych modeli dla zjawisk fizycznych, biologicznych, społecznych. Inni, bo to może przydać się w wojsku. Jeszcze inni, bo to po prostu piękne. To nowe pole do badań złożoności. Badając automaty komórkowe, przydzielając im specjalną działkę na polu badań, lepiej poznajemy tajniki układów złożonych, gdzie całość to coś więcej niż tylko suma części.

Mnie osobiście te automaty ciekawiły od samego początku, gdy się tylko pojawiły. Dziś do nich powróciłem po tym, jak DEDA przypomniał mi, że Gerard 't Hooft, fizyk teoretyk, Nobel 1999, poważnie niezadowolony z mechaniki kwantowej, zaproponował mechanizm automatu komórkowego dla wyjaśnienia kuriozalnych zachowań kwantowych kotów. Wierzy mianowicie, że ich irracjonalne zachowanie może być wyjaśnione deterministycznie – przez odpowiedni automat komórkowy.

Oczywiście trzeba by jeszcze wtedy wyjaśnić kto ten automat zbudował, zaprogramował, kto uruchomił zegar i jak ten zegar taki kolosalny automat taktuje. Ale to już byłoby przyczepianie się. Póki co cieszmy się! Albo i nie. Nie wiem.

Mechanika kwantowa jest liniowa. Dobrze to i źle. Zająłem się automatem liniowym, Rule 90, bo prosty, symetryczny, liniowy. W pierwszym dniu nowego roku idę z nim dalej. Na tapecie jest odwracalność.

I tu musimy wybrać: czy interesuje nas automat skończony czy nieskończony? A jak skończony, to z jakimi warunkami brzegowymi?

Na początek weźmy skończony. Na początek warunki nałóżmy periodyczne. Dla warunków periodycznych reguła 90 kodowana jest w takiej oto macierzy:

Rok Małpy (komórkowej)

Bjab i Tichy, w dyskusji pod poprzednimi notkami, zdaje się na to wpadli gdy zaczęli rozmawiać o rogach, diabłach i jednorożcach. Warunki periodyczne faktycznie dodają 1 w prawym górnym i w lewym dolnym rogu.

Automat skończony, periodyczny jest nieodwracalny. Stan samych jedynek przechodzi w 0. Tak samo dla nieskończonego. Oczywiście czasami krok wstecz można wykonać, czasami jest on nawet jednoznaczny. Można to zobaczyć na diagramie transformacji stanów. Oto te diagramy dla periodycznego automatu 90 dla kilku różnych rozmiarów:

Rok Małpy (komórkowej)

n=3


Rok Małpy (komórkowej)

n=4


Rok Małpy (komórkowej)

n=5


Rok Małpy (komórkowej)

n=6


Rok Małpy (komórkowej)

n=7


Rok Małpy (komórkowej)

n=8


A co z zerowymi warunkami brzegowymi? Dla zerowych warunków brzegowych macierz automatu jest prostsza – nie ma jedynek w rogach, są zera.

Rok Małpy (komórkowej)

Taka macierz ma swoją nazwę: tridiagonal matrix. Wikipedia daje formułę na wyznacznik dla macierzy

Rok Małpy (komórkowej)

Rok Małpy (komórkowej)

W naszym przypadku współczynniki an są zerami. Współczynniki bn=cn=1. Dla n=1 wyznacznik jest 0, dla n=2 wyznacznik jest -1. Stąd dla dowolnego n nieparzystego wyznacznik jest zero. Dla n parzystego jest -1 lub +1. Więc wniosek: dla n parzystych reguła 90 jest odwracalna, dla n nieparzystych jest nieodwracalna.

Dla n nieparzystych możemy nawet w sposób jawny podać niezerowy stan, który przechodzi w stan zerowy. Ten stan to na przemian 1 i 0, przy czym jedynka jest w lewej skrajnej i prawej skrajnej komórce. Taki stan, z zerowymi warunkami brzegowymi, przechodzi w stan zerowy, bowiem 0+0=1+1=0 mod 2.

I tak oto załatwiliśmy sobie dowód twierdzenia 3.1 z pracy prof. Martina del Rey

http://inmabb.criba.edu.ar/revuma/pdf/v56n1/v56n1a06.pdf

Rok Małpy (komórkowej)

Pracowity pierwszy dzień nowego roku.

 

 

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie