Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1116
BLOG

Matematyka i humaniści

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 73

Napisał był Unukalhai w komentarzu pod porzednią notką:

Zakładasz jakiś maksymalizm poznawczy.

Matematyzujemy tylko tyle, ile jesteśmy w stanie "ogarnąć".

A i tak jest tego więcej, niż potrzebne (na dzisiaj).

Myślę tak: a może matematyzujemy za mało? I może nie zawsze matematyzujemy to, co trzeba i tak jak trzeba? A cóż takiego to jest, to nasze matematyzowanie?

Twierdzenie matematyczne ma to do siebie, że jest wieczne, nieśmiertelne. Gdy raz poprawnie udowodnione, będzie obowiązywało na wieki. Podpada pod nasz ideał o prawdzie. Matematyka dostarcza nam praw wiecznych, nieśmiertelnych. Może dlatego właśnie pewne umysły znajdują ucieczkę od przemijającej rzeczywistości w matematyce. Może u mnie samego coś takiego się przejawia?

Matematyka i humaniści

Matematyka dostarcza prawd wiecznych. Czy zawsze użytecznych? To już jest inne pytanie.

Przeciwieństwem matematyki wydaje się być humanistyka. Miałem ostatnio taką przygodę. Pewna pani doktor nauk humanistycznych poprosiła mnie o napisanie przedmowy do jej książki. Napisałem i w mojej przedmowie metody stosowane w książce określiłem jako nienaukowe. Pani doktor raczej mojej przedmowy w książce nie umieści a książkę wyda. Stosowanych w niej metod raczej nie zmieni, bowiem tak się najwyraźniej nauczyła. Wie, że jak się coś pisze, dobrze podać źródła. Nikt jej nigdy jednak nie wbił do głowy, że źródła należy sprawdzać, bo mogą zwyczajnie kłamać (czy to ze zwykłego lenistwa i z głupoty, czy też dlatego, że ma w tym interes). Czasem sprawdzenie źródła jest trudne, w dobie internetu często jednak można to zrobić przy pomocy paru kliknięć myszką. No, dobrze też znać języki, przynajmniej język angielski, bowiem znakomita większość materiałów naukowych ma swe odbicie w publikacjach w tym języku.

Matematyka i humaniści

Mojej pani doktor sztuki sprawdzania i porównywania ze sobą różnych źródeł nikt nie nauczył. Nie sądzę by była to powszechna dolegliwość nauk humanistycznych. Gdy jednak humanista zaczyna pisać o fizyce, wymagania są większe.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie