Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1013
BLOG

Pseudosfera

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 35

 

Przed Wielkanocą, w notce „bez torsji” nadgryźliśmy problem geodezyjnych na półpłaszczyźnie wyposażonej w nieeuklidesową, hiperboliczną (tak się ona nazywa) geometrię Łobaczewskiego. W geometrii tej jednostka długości jest inna niż ta z płaskiej kartki papieru. Czym bliżej osi poziomej y=0, tym krótszy jest nasz wzorzec metra.
 
 
Czy można taką geometrię sobie wyobrazić? Czy można jakoś wymodelować? Czy taką dziwaczną, rodem z głowy matematyków, geometrię przyroda wykorzystuje? I tak i nie. Pesymista odpowie „nie”. Optymista odpowie „tak”.
 
Zacznę od „modelowania”. Otóż nie kto inny niż David Hilbert, matematyk niemiecki z Getyngi, gdzieś około roku 1900, udowodnił matematycznie, że całej półpłaszczyzny z geometrią hiperboliczną wymodelować przez powierzchnię w trzech wymiarach się nie da. Tzn. nie da się wymodelować tak, by kąty i odległości mierzone w „zwykły, euklidesowy sposób” na powierzchni były identyczne z kątami i odległościami wynikającymi ze wzorów matematycznych na metrykę geometrii. Hilbert uważał to pytanie za jedno z fundamentalnych pytań w matematyce. Podał też szkic dowodu negatywnej na to pytanie odpowiedzi.
 
Pesymista ma zatem rację. Ale tylko częściową rację, bo można wymodelować spory jej kawałek. I tym się dziś, dla rozruchu, po świętach, zajmiemy.
 
Wymodelujemy, tzn. przedstawimy jako powierzchnię w trzech wymiarach, pasek wzięty z naszej półpłaszczyzny: x będzie się zmieniać od 0 do 2 Pi, y od 1 do nieskończoności:
 
hyperbolic plane segment
 
Teraz narysujmy poziome linie na naszym wycinku tak, by były równo odległe od siebie, powiedzmy o 0.1. Do tego trzeba trochę matematyki. Kto nie potrafi całkować, ten wystarczy, że popatrzy na końcowy wynik.
 
W geometrii hiperbolicznej pionowa odległość ds pomiędzy y a y+dy wynosi
 
ds = (1/y) dy
 
Stąd odległość pionowa pomiędzy 1 a y wynosi
 
s(y) = log(y) – log(1) = log(y) – 0 = log(y).
 
Zatem, odwracając,
 
y(s) = exp(s).
 
Chcąc rysować linie odległe od siebie o 0.1 muszę je rysować na wysokościach
 
y[k] = exp(k * 0.1).
 
Tak też zrobiłem: Oto wynik:
 
hyperbolic plane segment horizontal lines
 
Dalej, na każdej z linii poziomych narysujmy równo od siebie oddalone, także o 0.1, punkty. Poziomo mamy
 
ds = (1/y) dx
 
Stąd
 
s(x) = (1/y) x
 
lub:
 
x(s) = y*x
 
Chcąc rysować je równo oddalone poziomo na wysokości y, rysuję punkty
 
x[k] = k*y*0.1
 
Oto końcowy wynik:
 
hyperbolic plane segment equidistant points
 
Jak wygląda powierzchnia na której te punkty są rzeczywiście równo oddalone? Zrobimy to krok po kroku. Przede wszystkim nie od parady wybrałem zakres zmienności x-a od 0 do 2 Pi. Zwińmy najpierw nasz pasek w cylinder:
 
hyperbolic cylinder
 
Widać, że czym wyżej, tym szyjka musi być węższa, by odległości poziome stały się prawdziwe. Zrobiłem więc promień na wysokości y równy 1/y:
 
hyperbolic tower
 
Wygląda już prawie dobrze, ale okazuje się, że potrzebna jest jeszcze poprawka pionowa. Miast rysować y, trzeba rysować pewną funkcję f(y), mianowicie:
 
f(y) = -sqrt(1-1/y^2)+log(y+sqrt(-1+y^2))
 
Wykres tej funkcji wygląda tak:
 
height function
 
Przypłaszczając naszą wieżę, tu mniej, tu więcej, otrzymujemy końcowy wynik – pseudosferę - model wycinka geometrii hiperbolicznej o stałej ujemnej krzywiźnie:
 
pseudosphere
 
A oto podwójna pseudosfera, domowej produkcji, pływająca swobodnie w kosmosie:
 
floating pseudosphere
 
Przy okazji: wysokiej klasy wysokotonowe głośniki produkuje się wykorzystując patent oparty o geometrię pseudosfery:
 
tractrix speakers
 
A co to ma wspólnego z księżniczką w oślej skórze? O tym następnym razem.
 

 

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura