Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
2037
BLOG

Matematyka w otaczającym nas świecie

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 30

Odkryć, uzasadnić i stosować w życiu prawdy matematyczne to ważne zadania każdego, kto uczy się matematyki”. Takim mottem zaczyna się podręcznik „Matematyka w otaczającym nas świecie” autorów A.Cewe, M. Krawczyk, M. Kruk, H. Nahorska, I. Pancer, R. Ropela – kształcenie w zakresie rozszerzonym.Warto sie w ten podręcznik zaopatrzyć. „Podręczniki "Matematyka w otaczającym nas świecie" cz.1. i cz.2. stanowią całość treści przewidzianych w podstawie programowej z zakresu kształcenia podstawowego dla liecum i technikum uzupełniajego.” Czy można odkryć prawdy matematyczne? Odkrywamy je co i rusz, temu m.in. służą moje notki. Po co inaczej bym pisał o parabolach? Z uzasadnieniem może być trudniej, bowiem istnieje wiele poziomów uzasadnienia, od prostego uświadomienia sobie pewnej prawdy, poprzez dowód matematyczny aż do wątpliwości czego właściwie dowód dowodzi?
 
Jak prawdy matematyczne w życiu stosować? To już każdy musi odkryć sam, bo każde życie jest inne. Ja je stosuję starając się myśleć w miarę ściśle, bez nadmiernych uogólnień. Moją metodę nazywam racjonalną irracjonalnością. Nie wszystkim zapewne będzie się ona podobać. De gustibus non disputandum.
 
Przystąpmy teraz do rekonstrukcji rozumowania księdza Jana Palkigórnego. W znalezionym w Bibliotece Patykanu starym manuskrypcie osie były obrócone 0 90 stopni w kierunku wskazówek zegara w stosunku do układu osi jakiego się uczymy w szkole. Palkigórnemu nie sprawiało to większych trudności – miał wszak filozoficzne usposobienie i obracać rzeczy w głowie musiał często. Wyglądało to, wraz z oznaczeniami wprowadzonymi przez Palkigórnego tak:
 
[Image]
 
Widać, że -x(phi)/1 = tg(alpha). Do trójkątów PAB i POB możemy zastosować twierdzenie o kacie wpisanym i kacie środkowym, stąd kąt PAB to połowa kata POB. Katy OPB i OBP jako kąty przy podstawie trójkąta równoramiennego o dwóch bokach równym promieniowi okręgu. Kąt APB jest kątem prostym. Dodając kąty w trójkącie APO otrzymamy:
 
phi/2 + (90 – alpha) + (180 – phi) = 180,
 
skąd otrzymujemy
 
alpha = 90 – phi/2
 
Palkigórny skorzystał następnie z formuły na str. 211 drugiej części „Matematyki w otaczającym nas świecie”
 
tg(pi/2 – phi/2) = ctg(phi/2)
 
stąd
 
x(phi) = -ctg(phi/2).
 
Wstawka dla nie lękających się liczb zespolonych: W notce „Niezbadane są wyroki opaczności” podałem formułę na odwrotną transformatę Cayleya:
 
z = i (1+w)/(1-w)
 
Przekształca ono dysk jednostkowy w górną półpłaszczyzną a okrąg jednostkowy, brzeg dysku, w oś y=0. Podstawiając za w exp(i phi), mnożąc licznik i mianownik przez exp(-i phi/2), po prostych przekształceniach otrzymamy dokładnie formułę x(phi) = -ctg(phi/2), gdzie x jest częścią rzeczywistą z.
 
Aby pójść dalej śladem rozumowania księdza Palkigórnego musimy wyjść poza podręcznik do drugiej klasy liceum, nawet z programem rozszerzonym. Musimy wprowadzić, jak to zrobił ksiądz, pojęcie pola wektorów stycznych.
 
Ale o tym w następnej nocie.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura