Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
590
BLOG

To, co było przed wami ukryte, może w końcu zostać ujawnione

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 9

Urodził się w roku 1845 a nazywał się Georg Cantor Mógł był zostać muzykiem – został matematykiem. Życie miał niełatwe, bowiem wyprzedził myślą swe czasy. Berliński matematyk Kronecker podkładał mu kłody pod nogi gdzie się tylko dało. W opinii Koneckera matematyka winna się była zajmować tylko tym, co skończone. Cantora ciągnęło nieskończone, więc jego kariera skończyła się na posadce w marnym uniwersytecie w Halle, gdzieś pomiędzy Getyngą a Berlinem. W końcu nie wytrzymał nerwowo ciagłych utarczek z oponentami, zaczął miewać problemy psychiczne. Zniechęcił się do matematyki i pod koniec życia szukła wsparcia, zresztą z dobrym skutkiem, u teologów. W końcu Bóg jest nieskończonością, nieprawdaż?

 

Cantor z małżonką

 

Georg Cantor ze swą małżonką Vally.


Wprowadził na dobre do matematyki pojęcie mocy zbioru i „liczb kardynalnych” oznaczających nieskończenie wiele rodzajów i hierarchii nieskończoności.


To, co było przed wami ukryte, może w końcu zostać ujawnione.”


[Cytat z Biblii na początku artykułu Cantora „Contributions to the Founding of the Theory of Transfinite Numbers”]


Nie o nieskończonościach chcę jednak tym razem rozmawiać, choć ich także nie zabraknie. Interesują nas tu fraktale a jednym z najbardziej bodaj znanych i zarazem najprostszych fraktali jest tzw. Zbiór Cantora.

Weźmy odcinek [0,1] – wszystkie liczby rzeczywiste pomiędzy zerem i jedynką, z zerem i jedynka włącznie. Nikt nie wątpi w to, że jest ich niekończnie wiele – tak wiele, że choć można je uporządkować, to nie można ich policzyć.

Odcinek [0,1]

Podzielmy ten zbiór na trzy równe części i wywalmy część środkową – tą pomiędzy 1/3 a 2/3. Co zostanie? Zostaną dwa odcinki:

 

Zbiór Cantora 1

 


Podzielmy każdy z nich na trzy równe częsci i wywalmy częsci srodkowe. Co zostanie? Zostaną cztery mniejsze odcinki:


Zbiór Cantora 2

Podzielmy każdy z tych czterech odcinków na trzy równe części ....

Zbiór Cantora 3

I tak dalej.

Łatwo powiedzieć „i tak dalej”. Narysować trudniej:

Cantor 4

Jaka jest łączna długość tego co wywaliśmy? No to jest

1/3+2/9+4/27+....

postęp geometryczny. Nietrudno wysumować – wynik jest równy 1:


Cantor - długość usuniętego

Wyrzuciliśmy więc łącznie zbiór o długości równej długości całego wyjściowego odcinka. Co zatem zostało? Nie chcę wchodzić w zawiłości matematyczne, powiem więc tylko tyle: Każdą liczbę pomiędzy zerem a jedynką można zapisać w uładzie trójkowym. Np. 1/3 w układzie trójkowym zapisujemy jako 0.13, 2/3 jako 0.23, zaś ¼ to 0.020202020202023. Można łatwo pokazać, że do zbioru Cantora – tego co zostało - należą te liczby, które da się zapisać w układzie trójkowym bez użycia jedynki. Zatem ¼ do zbioru Cantora należy. 2/3 też. A co z 1/3? Otóż tak jak 1 można zapisać w układzie dziesiętnym jako 0.999999....., podobnie 1/3 w układzie trójkowym można zapisać jako 0.0222222....3 Wynika z tego, że choć usunęliśmy z odcinka o długości 1 łacznie odcinki o długości jeden, to zostało całkiem sporo. A dokładnie ile? Weźmy wszystkie liczby ze zbioru kantora zapisane w układzie trójkowym. W każdej z nich zastąpmy 2 przez 1 i czytajmy wynik w układzie dwójkowym. Otrzymamy w ten sposób wszystkie liczby z przedziału [0,1]! Zatem choć wywaliliśmy wszystko, zostało dokładnie tyle samo, co było na poczatku. Czy można się dziwić uniesieniom Cantora i oburzeniu Kroneckera?

 

Cantor nękany

 

Cantor znękany przez Kroneckera w sztuce Johna Barrowa (Piccoteatro, Mediolan) „Nieskończoności”


A oto moje małe dziełko artystyczne na cześć Cantora – mała animacja:


Zbiór Cantora - animacja

W następnym wpisie zajmiemy się zbiorem Cantora od innej strony – dodamy do niego dynamikę iterowanego układu funkcji. Najpierw standardowo, potem zaś bardziej „kwanto-podobnie.”

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura