Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1335
BLOG

W mieście ułamków

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 4

Ułamek ułamkowi nierówny. Jedne są mniejsze od jedności, inne większe. Te mniejsze jedności, kiedy się mnożą, ich dziecię jest mniejsze od każdego z nich. Kiedy natomiast mnożą się dwa ułamki większe od jedności, wynik ich mnożenia jest większy od każdego z rodziców.

Jak to przedstawiałem wczoraj, ułamki, choć formalnie żyją na prostej – osi liczbowej, to ich prawdziwe życie, ukryte przed natrętnym obserwatorem, ma miejsce w podziemnym mieście- drzewie. To drzewo Fareya. Dla przypomnienia raz jeszcze obrazek kilku podziemnych kondygnacji.

 

Każdy nieupraszczalny ułamek wymierny ma tu swój adres. Te mniejsze od jedności mieszkają w lewej odnodze drzewa, te większe mieszkają w prawej. Zajmijmy się najpierw tymi lewymi. Skanując widoczny na obrazku kawałek drzewa pionową linią od lewej do prawej, skacząc przy po różnych piętrach, otrzymujemy rosnący ciąg ułamków:


¼, 1/3, 2/5, 1/2, 3/5, 2/3, ¾


Dołączając ułamki z pietra niżej dostaniemy:


1/5, 1/4, 2/7, 1/3, 3/8, 2/5, 3/7, 1/2, 4/7, 3/5, 5/8, 2/3, 5/7, 3/4, 4/5


a dodając do tego jeszcze jeden, niższy poziom


1/6, 1/5, 2/9, 1/4, 3/11, 2/7, 3/10, 1/3, 4/11, 3/8, 5/13, 2/5, 5/12, 3/7, 4/9, 1/2, 5/9, 4/7, 7/12, 3/5, 8/13, 5/8, 7/11, 2/3, 7/10, 5/7, 8/11, 3/4, 7/9, 4/5, 5/6


W sumie listonosz musi obsłużyć już 31 ułamków! Jeśli poziomowi na którym mieszka ½ przypiszemy numer zero, to do poziomu -k mieszka w sumie 2k – 1 ułamków. Listonosz ma ciężki orzech do zgryzienia. Zamęczyłby i zanudziłby się na śmierć gdyby nie to, że ułamki mieszkają w przylegających do siebie a jednak różniących się od siebie domkach. Architekt, który te domki projektował nazywał się Ford. A domki nazywają się „kółkami Forda”, po angielsku „Ford circles”, zamiast okręgów będę jednak malował kółka i nazywał je kółkami. Za młodu chodziłem na kółko matematyczne, fizyczne, radiotechniczne, fotograficzne, ... – polubiłem kółka!

Otóż ten Ford (ale nie ten od Ford Motor Company), namalował na kartce papieru cztery kółka i to wystarczyło by jego imię weszło do historii matematyki. Co za sprawiedliwość! A jego pomysł był taki:

Każdy ułamek będzie mieszkał w kółku. Ułamek m/n będzie miał do swojej dyspozycji kółko o środku w punkcie o współrzędnych [x = m/n, y = 1/(2n2)] i promieniu r = 1/(2n2). Ponieważ środek kółka jest na wysokości równej jego promieniowi, to kółko dotyka osi x dokładnie w tym punkcie gdzie znajduje się ułamek.

Najpierw popatrzmy jak mieszkają Zero i Jedynka.


Koła Fareya 0 i 1

Jak widać dotykają się. Dalej wybudowano, według instrukcji architekta, domek dla jednej drugiej z poziomu zerowego:

 

Koła Fareya 0,1,1/2

 

Ta też miewa sie nieźle, może się komunikować z poziomem powyżej. Przyszła kolej na poziom -1, zamieszkiwany przez 1/3 i 2/3:

 

Farey Circles - next floor

 

Póki co szło nie najgorzej. Przepuśćmy jeden poziom budowy, zobaczmy jak to było po dołączeniu poziomu -3:

 

Farey Circles

 

Zastosowałem przy tym zoom, inaczej trudno byłoby wypatrzeć kto gdzie mieszka.

I w ten sposób nasz architekt stał się sławnym. Każdy ułamek dostał domek, żadne dwa domki nie zachodzą na siebie, co najwyżej się stykają.

Pozazdrościły ułamki z prawej gałęzi drzewa, te większe od jedności, ułamkom z lewej gałęzi drzewa. „Też chcemy mieć domki!”. Niestety architekt Ford został w międzyczasie wezwany do innych zadań. Inni zaś żądali wygórowanych sum. Aż sprawa dotarła do Fizyka, no tego co go interesują „obrzeża nauki”, wiemy o kogo chodzi.

Fizyk pamiętał o alchemicznym „tak na górze jak i na dole”. Zatem inwersja. Koła są 2-wymiarowe. Potrzebna jest więc inwersja w dwóch wymiarach. Formuła jest prosta: wektor x winien przejść w wektor C(x) według wzoru:



gdzie x2 jest kwadratem długości wektora x. Jeśli przez [x,y] oznaczymy współrzędne x i y wektora x, to wektor C(x) będzie miał współrzędne [x/(x2+y2), y/(x2+y2)]. Fizyk wiedział też, że przy inwersji kółko przejdzie w kółko. Nie przeczuwał jednak tego, że środek kółka przejdzie w środek kółka. To była niespodzianka. Nagroda za pół strony nietrudnych zresztą rachunków. W rezultacie ułamki z prawej gałęzi otrzymały podobny przepis jak te z lewej gałęzi:

Ułamek n/m, gdzie n jest większe od m, będzie mieszkał w kółku o środku w punkcie o współrzędnych [x = n/m, y = 1/(2m2)] i promieniu 1/(2m2). Przepis ten sam. Jednak wygląd jakże różny! Popatrzmy teraz na obydwie gałęzie podziemnego drzewa-miasta naraz:


Koła Fareya - duże i małe

 

Moje cztery kółka....


Znane nam już dobrze domki Zera i Jedynki są tu niewidoczne, tak sobie ich właściciele zażyczyli. (Każdy się jednak domyśli ich istnienia, bo miejsca dla nich są widoczne). Może szło o to, że teraz niczym się nie wyróżniali spośród innych Liczb Całkowitych? Jak dobrze być liczbą całkowitą! Takie np Pięć, 5/1. W mianowniku jest 1, zatem promień kółka wynosi ½, średnica 1. Maksymalny metraż dopuszczalny przez Statut Miasta Liczb Wymiernych. Czego więcej można chcieć?. Natomiast takie 1001/1000 prawie się od jedynki nie różni, tylko o jedną tysięczną, a średnica jego kółka to zaledwie 1/1000000. Co za sprawiedliwość! Niełatwo być liczbą wymierną! A jak już się ktoś urodzi z Wielkim Mianownikiem, to doprawdy klęska. Już lepiej może być liczbą niewymierną, lub wręcz transcendentalną i nie potrzebować żadnego domu?

Następnym razem przyjrzymy się nieco demografii liczb wymiernych, tych z lewej gałęzi, które muszą się wszystkie jakoś stłoczyć na odcinku pomiędzy zerem a jedynką. Te z prawej, jak się na podstawie obrazka powyżej wydaje, mają miejsca od metra.


Dla Czytelnika o zacięciu matematycznym zadania.


Zadanie 1: Równanie okręgu o środku w punkcie a i promieniu r to


(x-a)2 = r2.


Oznaczając przez y wynik inwersji y = C(x) = x/x2, pokazać, że y spełnia wtedy równanie okręgu o środku w punkcie a/(a2-r2) i promieniu r/(a2-r2). Stąd, w szczególności, wydedukować rozwiązanie Fizyka dla architektury Osiedla Liczb Wymiernych większych od jedności.


Zadanie 2: Znaleźć formułę na ilość kół potrzebnych do pomieszczenia liczb wymiernych zamieszkujących wszystkie piętra do poziomu -k włącznie. (umawiając się, że ½ i 2 mieszkają na poziomie zerowym)

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura