Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1459
BLOG

Hermann Weyl, człowiek, symetria

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 33

W swojej pięknej książce „Symetria” Hermann Weyl podaje wiele przykładów symetrii, zarówno ze świata przyrody jak i dawnych dzieł sztuki. Przykładem jest ta oto kopuła z Muzeum w Bardo (Tunezja):

 

Muzeum Bardo, Tunezja, Kopuła

 

Powyższy obrazek jest czarno-białym skanem z książki Weyla. W kolorze wygląda to tak:

 

Muzeum Bardo, Tunezja

 

Cóż, można by powiedzieć: Weyl był matematykiem, co oni, matematycy, wiedzą o prawdziwej „sztuce”....

Tenże Weyl pisał tak

... dane świadomości są punktem wyjściowym i od tego musimy zacząć, jeśli chcemy mieć prawo do założenia istnienia rzeczywistości oraz rozumienia jej absolutnego sensu. „Czysta świadomość' jest siedzibą tego, co jest filozoficznym a priori.”

Czas jest ... formą strumienia świadomości ... a przestrzeń ... formą zewnętrznej materialnej rzeczywistości”

... gdyby świat świadomości i świat transcendentalnej rzeczywistości były istotnie rózne jeden od drugiego, lub lepiej, gdyby to tylko pasywny akt postrzegania był łącznikiem pomiędzy nimi, wtedy rzeczy miałyby się tak jak to przedstawiłem, tzn z jednej strony świadomość tocząca się w formie wiecznego teraz, ale bez przestrzeni; z drugiej zaś przestrzennie rozciągła rzeczywistość, ale ponadczasowa ... Wyprzedzając wszelkie postrzeganie jest w nas doświadczenie wysiłku i oporu, aktywności i pasywności. Dla kogoś kto prowadzi normalne aktywne życie, postrzeganie służy przede wszystkim do umieszczania przed własną świadomością definitywnego punktu zamierzonego działania i źródła oporu sprzeciwiającego się temu działaniu. Jako ten kto działa i trwa w działaniu stałem się konkretnym osobnikiem z psychiczną rzeczywistością przyczepioną do ciała, ciała mającego swe miejsce w przestrzeni, wśród innych obiektów materialnego świata, dzięki czemu mogę się komunikować z innymi podobnymi do mnie osobnikami. Świadomość, nie tracąc swej immanencji, staje się częścią rzeczywistości, staje się konkretną osobą, mną, który się urodziłem i który umrę. Co więcej, dzięki temu świadomość może rozprzestrzenić swą sieć, w formie czasu, nad rzeczywistością. Zmiana, ruch, bieg czasu, stawanie się i zanikanie, istnieją w samym czasie; podobnie jak moja wola działa na świat zewnętrzny poprzez i poza moim ciałem jako siła napędowa, tak i zewnętrzny świat sam jest aktywny. Jego zjawiska są powiązane związkami przyczynowymi. Fizyka, w samej rzeczy, pokazuje nam, że czas kosmiczny i czas fizyczny nie mogą być oddzielone jeden od drugiego. Nowe rozwiązanie problemu amalgamacji przestrzeni i czasu dane nam przez teorię względności niesie ze sobą głębsze rozumienie harmonii działania w zewnętrznym świecie.”

W „The Open World” (Świat Otwarty, 1932) Weyl pisał:

Nauka współczesna, o tyle o ile wiem o niej z mojej własnej pracy naukowej, matematyka i fizyka, czynią świat wyglądającym na cora to bardziej otwarty.... Poprzez zarówno epistemologiczne, fizyczne, jak i konstruktywno-matematyczne aspekty swoich metod i wyników nauka zostaje zmuszona do zdania sobie sprawy z tej sytuacji. Trzeba tu dodać, że nauka nie jest w stanie dać nam tu niczego więcej poza ukazaniem nam tego otwartego horyzontu; nie powinniśmy, włączając w to sferę transcendentną, usiłować ustanowić z powrotem (choć niewątpliwie łatwiejszy do zrozumienia) świat zamknięty.”

... u podstaw wszelkiej wiedzy leży przede wszystkim intuicja, zwykły akt umysłu widzenia tego, co mu jest dane.”

Według Weyla to intuicja, wgląd - a nie dowód – stanowi ostateczną podstawę wiedzy matematycznej.

Och, O Weylu trzeba by napisać znacznie więcej. I chciałbym napisać, kiedy czas i przestrzeń na to pozwolą.

Póki co jeden jeszcze zawijas – symetryczny. Myślę, że Weyl by go lubił. Wyprodukowany algorytmem z poprzedniego wpisu, dla s = 1/1050 i funkcji n7.

 

Zawijas 1050

 

Źródła:


H. Weyl, „Symmetry”

John L. Bell, „The Art of Intelligible. An Elementary Survey of Mathematics in its Conceptual Development”


Ian Stewart, „Another Fine Math You've Got Me Into...”


Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura