Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1054
BLOG

Rozdwajanie jaźni

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 32

Psychiatra rozmawia ze swoim kolegą. - Mam świetnego pacjenta, on cierpi na rozdwojenie jaźni.

   I cóż w tym świetnego? - pyta kolega po fachu.
   To że obydwaj mi płacą.


Trzech przyjaciół pracujących w różnych zawodach (lekarz, architekt i polityk) spierają się który z zawodów jest najstarszy.
   "Bóg stworzył Ewę z żebra Adama, była to niewątpliwie praca o charakterze medycznym" - powiedział lekarz.
   "Wcześniej Bóg stworzył świat z chaosu, była to niewątpliwie praca o charakterze architektonicznym" - odpowiedział architekt.
   "A jak myślicie, kto stworzył chaos" - zapytał polityk.


(Zaczerpnięte z witryny hotnews.pl)


Rozdwojenie, z angielska – bifurkacja. Tym się właśnie dziś zajmiemy na przykładzie odwzorowania logistycznego

x=> r x (1-x)

o którym pisałem już poprzednio. Kolejne, coraz częstsze rozdwojenia – to królewska droga do chaosu. Przypomnijmy, że parametr r, większy od jedności, określa poziom reprodukcji populacji, z pokolenia na pokolenie. Czynnik pierwszy, z, to czynnik wzrostu. Czynnik drugi, 1-x, do czynnik hamujący, wchodzi w grę gdy gęstość populacji dochodzi do maksimum dopuszczalnego przy danych zasobach. Ostatnim razem badaliśmy co się dzieje gdy parametr r był mniejszy od 3. Przy r = 3.01 widzieliśmy, że zamiast stabilizacji, pojawiła się oscylacja populacji. Pojawia się pytanie: jakimi wartościami parametru r warto się interesować? Wykres funkcji f(r,x) = r x (1-x) wygląda tak:


Funkcja logistyczna

Widzimy też płaszczyznę odpowiadającą f(r,x) = 1. Chcąc mieć wykres nie wystający ponad tę płaszczyznę (maksymalna gęstość) musimy mieć r mniejsze lub równe 4. I tym zakresem wartości parametru r się dziś zajmiemy. W zakresie tym, pomiędzy 3 a 4 pojawia się nieskończone bogactwo zachowań.

Nota: Można oczywiście badać co sie będzie działo i dla r większego od czterech – prowadzi to do tzw dynamiki symbolicznej – nie będziemy się tym zajmować.

Aby mieć wgląd w możliwe zachowania, przyjrzyjmy się tzw diagramowi bifurkacyjnemu. Na osi poziomej jest r, na osi pionowej jest x:


Diagram bifurkacyjny

Metoda sporządzenia wykresu jest prosta. Dla danej wartości r startujemy od jakiejś wartości x, jakiej – nieważne (wykres będzie wyglądała tak samo bez względu na punkt startu), i wykonujemy pewna liczbę iteracji x => r x (1-x), np 300, tych nie nie rysujemy. Następne 300 punktów rysujemy. Zwiększamy r, np o 0.01, i znów robimy to samo. Aż do r = 4. Powstaje grafik jak powyżej. Te niebieskie punkty tworzą zbiór który unaocznia nam atraktor.

Z wykresu widać, że dla r pomiędzy r0 = 3 a r1 = 3.449489... (zaznaczone czerwoną pionową kreską) będziemy mieli oscylacje pomiędzy dwiema wartościami. Dla r większego od r1 ale mniejszego od tego zaznaczonego następną czerwoną kreską, będziemy mieli oscylacje pomiędzy czterema wartościami. I tak dalej. A jak te oscylacje wyglądają? Oto one:


Dla r = 3.06


Oscylacje


Dla r = 3.5


Oscylacje

Dla r = 3.564


Oscylacje


Z diagramu bifurkacji nie widać zbyt dobrze samo-podobnej, fraktalnej struktury atraktora. Możemy ją przestudiować posługując się np programem Chaos for Java. Na kolejnych obrazkach robię zoom na kolejne rozwidlenie – bifurkację, czyli podwojenie okresu.

 

Bifurkacje
 
Bifurkacja 
 
Bifurkacja 
 
Bifurkacja
 
Bifurkacja 

 

Gęstość punktów na kolejnych wykresach robi się coraz mniejsza. Aby ją utrzymać, z każdym zoomem powinienem podwajać liczbę iteracji - czego nie robiłem. 

 

cdn

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura