Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
275
BLOG

Kierunek Popperland - płynąć czy nie płynąć?

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 27
Znany jako filozof Karl Popper, (patrz także blog tichego „Czy Karl Popper był filozofem - samoukiem?”) austriak pochodzenia żydowskiego, jest zazwyczaj przedstawiany w świetle czysto pozytywnym. W lutym roku 2003, w La Scienze, włoskim odpowiedniku znanego miesięcznika Scientific Americanukazał się artykuł p.t. „Popper e la logica della meccanica quantistica” (Popper i logika mechanika kwantowej).

Le Scienze Popper

 

Autorami tego artykułu byli Marisa Dalla Chiara (filozof z Florencji) oraz Roberto Giuntini (filozof i fizyk z uniwersytetu w Cagliari). Podtytuł głosił:

Usiłując obronić ekstremalną interpretację zasady nieoznaczoności Heisenberga, znany filozof popełnił kilka błędów matematycznych

Podstawą artykułu była wspólna praca p.t. „Popper and the logic of quantum mechanics” (Popper i logika mechaniki kwantowej), opublikowana najpierw jako cyrkulujący wśród specjalistów preprint, a następnie, w wersji końcowej, w tomie poświęconym Popperowi „Karl Popper: A Centenary Assessment, vol. III. Science”, Von Ian Charles Jarvie, Karl Milford, David W. Miller, Ashgate Publishing, Ltd., 2007.

Obojga autorów miałem okazję spotkać na konferencji „On the Present Status of Quantum Mechanics” w Chorwacji, w r. 2005. Marisa Dalla Chiara wygłaszała tam referat p.t. „Holistic quantum computational semantics and Gestalt-thinking” (Holistyczna obliczeniowa semantyka kwantowa i Gestalt-myślenie - tu ukłon w kierunku Kathrinny):

 

Gestalt

 

Marisa

 

(zdjęcie robiłem bez błysku, by nie płoszyć ofiary, więc jakośc kiepska)

Marisa Dalla Chiara i Roberto Giuntini nie są zresztą jedynymi, którzy dopatrzyli się błędów i przekrętów u Poppera. Jest kilka innych publikacji na ten temat. Dalla Chiara i Giuntini w swej pracy zadają pytanie: „Dlaczego Popper, w artykule opublikowanym w Nature w r. 1968, rzucił się z desperackim atakiem na pracę Birkhoffa i von Neumanna o logice kwantowej, pracę opublikowaną przed 32 laty?” O co w tej grze mogło chodzić?

O ile nie usłyszę zbyt wielu protestów od zagorzałych entuzjastów Poppera, tematowi temu i wyjaśnieniu o co w ogóle chodzi z tą „logiką kwantową” chciałbym poświęcić kilka następnych wpisów.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura