Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
2471
BLOG

Meta-poziom: z górki na pazurki

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 22

Warto poćwiczyć patrzenie na nasze życie z lotu ptaka. Z meta-poziomu, jak to czasem nazywam. Patrzymy wtedy wyłącznie na nagłówki, wyłączamy emocje towarzyszące treściom mieszczącym się pod nagłówkami. Widzimy siebie samych jako punkcik żeglujący pośród nagłówków. Widzimy inne punkciki – to ludzie z którymi się w czasie tej żeglugi komunikujemy, którzy w ten czy inny sposób wpływają na nasz kurs. Jedni nas z naszego kursu sprowadzają, inni pomagają nam kurs utrzymać.

Aby to móc zrobić, musisz pozbyć się lęku wysokości. Musisz pozbyć się przerażenie na myśl o tym, co będzie gdy swój cel osiągnę. „Co wtedy?” Wtedy nie będzie już żadnego celu? Pustka? Pustki się lękamy.

Jest jeszcze meta-meta-poziom. Stamtąd możemy zobaczyć siebie na meta-poziomie, wahającego się, lękliwego, czasem zdesperowanego poszukiwaniem celu w życiu. Niełatwo to zrobić nie prowadząc dziennika podróży.

A gdzie my jesteśmy w naszej podróży do początku, który jest wszędzie (lub nigdzie?). Otóż, niemal nie zauważywszy tego, przeszliśmy przez Strefę Wysokiej Fali. Jeszcze nas czasem zakołysze, przyjdzie powiew, trzeba będzie zwinąć na krótko żagle. Lecz najgorsze mamy już za sobą. Teraz już będzie z górki na pazurki.

Na szkicu tak to wygląda.

 

Mapa żeglugi

 

A oto fragment ze str. 75 „Mechaniki kwantowej” Grabowskiego i Ingardena, PWN 1989.

 

Grabowski Ingarden

 

Parę rzeczy tu rozpoznajemy. Inne są jakieś trochę dziwne. Cóż, fizycy mają swoją terminologię i obdarzają matematyczne pojęcia swoimi nazwami. Wczoraj, gdy wciąż jeszcze przewalały się przez nasz pokład fale, pisałem o „stanach”. Wiwat wszystkie stany! Jednak to, co my poznaliśmy jako „stany”, fizycy nazywają „stanami mieszanymi”. To wnętrze kuli stanów. Punkty na samej powierzchni kuli nazywają „stanami czystymi” lub „funkcjami falowymi”. Te, w naszej podróży do początku, nie będą nas interesować w ogóle! Tak jak ocean ma brzeg, tak kula stanów ma brzeg – to powierzchnia tej kuli. Brzeg jest ciekawy, lecz nieco abstrakcyjny. Czy można być na brzegu i nie być choć przez chwilę zmoczonym przez przypadkową większą fale? Nie można. Fizycy jednak, wielu z nich, żyje w przeświadczeniu, że można żyć na brzegu i traktować ocean jako „dodatek do brzegu”, dodatek, którym można się nie przejmować, o którym można zapomnieć. Co za naiwność. Prawdziwie ciekawe rzeczy dzieją się przy brzegu, a nie na brzegu. I to jest właśnie fizyka układów otwartych.

To, co my oznaczyliśmy, we wczorajszym wykładzie, literką F, fizycy zwykle oznaczają grecką literką „ρ” i nazywają, z powodów zwykle sobie nieznanych - bo „inni tak robią”, nazywają F „macierzą gęstości”. Patrz (6.15) na obrazku wyżej. W książce Grabowkiego i Ingardena nie wyjaśniono nawet do czego to ichnie ρma służyć! A szkoda. Polska Wikipedia o „macierzy gęstości” pisze już rozsądniej, choć wkradła się tam mała bzdurka w zdaniu zaczynającym sie od:

Jest to zbiór wypukły, co oznacza, że każdy operator gęstości może być przedstawiony jako kombinacja wypukła ...”

a dalej są wzory, które odczytuje się jako „elementów tego zbioru”. Ciekawe, czy tą bzdurkę ktoś kiedyś poprawi. Nam wystarczy, że operatory reprezentujące stany naszej algebry tworzą kulę, a o kuli każdy wie, że jest wypukła, no nie?


P.S. Inna bzdurka jest na powyższym obrazku z podręcznika mechaniki kwantowej Grabowskiego i Ingardena. Czcigodni autorzy zapomnieli dodać, że aby ich ρ było "macierzą gęstości", nie wystarczy ślad równy jeden. Macierz musi być także dodatnio określona! 

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura