Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1194
BLOG

Gęstość czasu

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 20

Czy można rozciągnąć czas? Czy można go skrócić lub wrócić? Czym jest czas? Filozofie, fizycy, pisarze, poeci i malarze zajmowali się tym problemem od wieków. Czemu czas „płynie”? Jaki mechanizm fizyczny odpowiada za synchronizację biegu czasu w różnych miejscach przestrzeni? Czy bieg czasu związany jest z rozszerzaniem się Wszechświata? Czy jest związany ze wzrostem entropii? A może upływ czasu jest zjawiskiem czysto subiektywnym? Po prostu iluzją?

Fizyk brytyjski, Julian Barbour, wydał niedawno książkę „The End of Time. The Next Revolution in Physics”. Lee Smolin, fizyk amerykański, podkreślił, że „teoria Barboura jest najbardziej interesującą i nową ideą dotyczącą czasu zaproponowaną w ciągu wielu ostatnich lat.” John Archibald Wheleer, jeden z najwybitniejszych fizyków amerykańskich napisał o książce Barboura: „Gdyby Platon i Arystoteles przeczytali The End of Time, do dziś by ją dyskutowali, ponieważ dotyczy ona największej zagadki: skąd się bierze istnienie?” Cóż, książkę Barboura przeczytałem i nie znalazłem tam absolutnie nic interesującego. Widocznie mój gust różni się od gustów Smolina I Wheelera. Powinno to być jednocześnie ostrzeżeniem dla Czytelnika, bowiem czytając ten blog może niechcący i bezwiednie nasiąknąć moimi złymi gustami. A a co chodzi u Barboura? Załatwia sprawę prosto: wszystko, przeszłość i przyszłość istnieją. Cała reszta w książce Barboura jest dla mnie kompletnie niekoherentna lub pozbawiona treści. (Niemniej, jeśli popatrzeć na 44 recenzje w amazon.com, znajdziemy następującą statystykę przyznawanych „gwiazdek”: 5 czytelników 5 gwiazdek, 14-tu 4 gwiazdki, 5-ciu 3 gwiazdki, 9-ciu 2 gwiazdki, 11-tu 1 gwiazdka – nie wygląda to na typową krzywą o kształcie dzwonu. Stosunkowo dużą liczbę 5-ciu gwiazdek można wytłumaczyć faktem, że parę recenzji prawdopodobnie napisali krewni i znajomi królika. Ale czym wytłumaczyć tyle kiepskich ocen? W Salonie24 pisano już o książce pochlebnie, choć bez konkretów – kto chce, ten znajdzie. Moja niepochlebna opinia jest więc pewnym urozmaiceniem...)

Powróćmy wszakże do czasu i przejdźmy do raczej oryginalnych idei N. A. Kozyreva, o którym pisałem poprzednio. Kozyrev był astrofizykiem, zajmował się więc czasem rozważanym przez fizyków, nie zaś czasem filozoficznym, psychologicznym czy biologicznym. Opiszę teraz krótko główne punkty idei Kozyreva.


  1. Zwykły bieg czasu nie ma nic wspólnego z grawitacją. Czas bowiem ma swoje miejsce także z dala od grawitujących mas. Fizyka modeluję to poprzez szczególną teorię względności, przypadek graniczny ogólnej teorii względności, gdzie grawitacja nie wpływa na własności czasoprzestrzeni. Czas ma pewne własności substancji, może aktywnie działać i, być może, ulegać działaniu zwrotnemu.

  2. Aktywne własności czasu można badać doświadczalnie, choc nie bezpośrednio. Można je w szczególności badać poprzez obserwacje astronomiczne.

  3. Jeśli własności czasu nie można badać bezpośrednio, potrzebna jest teoria pozwalająca na przewidywanie i interpretację wyników doświadczeń, kiedy wyniki tych doświadczeń nie dają się zadowalająco wytłumaczyć standardowymi teoriami. Kozyrev zaproponował „Mechanikę Przyczynową” - uzupełnienie mechaniki Newtona oparte na kilku postulatach.

  4. Postulat pierwszy: w naszym świecie czas ma wyróżniony kierunek: od przyczyny do skutku. Pomiędzy przyczyną a skutkiem mamy zawsze pewien odstęp czasu.

  5. Pomiędzy przyczyną a skutkiem zawsze istnieje także pewien odstęp przestrzenny. Przyczyna i skutek nigdy nie są w tym samym miejscu. W każdym łańcuchu przyczynowym istnieją ogniwa elementarne – coś w rodzaju „kwantów przyczynowości”.

  6. Jeśli przyczyna i skutek odległe są przestrzennie o dx i czasowo o dt, wtedy stosunek dx/dt dla elementarnego ogniwa łańcucha przyczynowego jest równy stałej c2, będącej fundamentalną stałą Przyrody. Stała ta jest związana z prędkością światła c zależnością c2 = c/ 137, w przybliżeniu 2200 kilometrów na sekundę.
    (
    Uwaga: o liczbie 137pisałem w „Zmiany - Tajemnica pokoju 137 )

  7. Stała c2, ściśle mówiąc, nie jest skalarem ale pseudo-skalarem. Innymi słowy, gdzyby nasz świat odbić w lustrze, zmieniając orientację przestrzeni, wtedy zamieniłyby się miejscami także przyszłość i przeszłość.
    (Uwaga: w języku fizyki zachowana jest symetria PT, ale nie P i T z osobna)

  8. Ten postulat dotyczy obiektów wirujących. Nie jest zbyt jasno sformułowany. Przypuśćmy, że mamy dwa ciała w elementarnym ogniwie łańcucha przyczynowego, jedno z nich wiruje (jest bakiem) a drugie nie. Jedno z nich działa na drugie klasyczną siła F0. Przypuśćmy, że ciało nie wirujące leży na osi obrotu bąka. Wtedy powstają dodatkowe siły działające na oba ciała i nie wynikające z mechaniki Newtona. Siły te są równoległe do osi obrotu i o przeciwległych kierunkach, maja jednak różne punkty przyłożenia. Wielkość siły dF działającej na jakiś punkt ciała wirującego jest proporcjonalna do szybkości liniowej u obrotu. W przybliżeniu obowiązuje formuła:

    dF = (u/c2) F0

Ponieważ postulaty powyższe są raczej mętne, ich sprawdzenie doświadczalne jest mieszaniną nauki i sztuki. Przeprowadzono wiele doświadczeń, właśnie z doświadczeń wynika przybliżona wartość stałej c2. Niektóre z efektów obserwowanych doświadczalnie omówił fizyk, B.N. Chigarev, w swojej pracy p.t. „N.A. Kozyrev's Causal Mechanics seen by an orthodox physicist”. Praca Chigareva dostępna jest z witryny poświęconej problemom czasu i hipotezom Kozyreva.

Wielu fizyków, przede wszystkim w Rosji, ale nie tylko, stara się nadać ideom Kozyreva ścisłą formę. Teoria Kozyreva przewiduje oddziaływanie pomiędzy substancją czasu i ciężarem ciał.


czas

Z pewnością wielu fizyków i astrofizyków rozsierdzi szczególnie ta część teorii Kozyreva, która dotyczy źródła energi gwiazd. Zdaniem Kozyreva nie są za promieniowanie gwiazd, jak się tego uczy dzieci w szkołach, odpowiedzialne reakcje termojądrowe, lecz właśnie przetwarzanie substancji czasu. Gwiazdy jakoś to robią. Może i my będziemy mogli to robić, kiedy nauczymy się zagęszczać i rozrzedzać czas.

Wiele ciekawych rzeczy dzieje się poza głównym nurtem nauki. Wiele jest do zrobienia, do odkrycia, do wyjaśnienia. Mógłbym jeszcze wiele o tym pisać, ale obawiam się, że nie znalazłbym na tym forum zbyt wielu czytelników.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura