Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
265
BLOG

Szkoły dla ciekawych

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 12

„Jak będziesz Jasiu (Marysiu) zadawać takie pytania, wyślę cię do szkoły dla ciekawych!” Chodzi o to by było to wyróżnienie a nie kara. Nie zabijaj, mówi przykazanie. Zabijanie ciekawości jest też zabijaniem. Tymczasem, z braku wiedzy i doświadczenia zabijamy ciekawość naszych dzieci i uczniów. A przecież tak być nie musi. Wielcy wynalazcy i uczeni nie zawsze wyróżniali się za dziecka wysokim poziomem oficjalnej „inteligencji”. Ale od dziecka byli ciekawi i mieli szczęście tą ciekawość zachować.

W każdym mieście powinna być szkoła dla ciekawych. Ciekawi musieliby być w takiej szkole i nauczyciele. Musiałaby taka szkoła zatrudniać ciekawego psychologa. Nie byłoby „niestosownych pytań” ani uspokajających, podręcznikowych odpowiedzi. Szkoła taka winna pomóc tym „chorobliwie ciekawym” uczniom na pokojowe i optymalne skanalizowanie ich ciekawości w jakichś konkretnych kierunkach.

Ciekawy i starannie dobrany by musiał być w takiej szkole program, ciekawe wymagania. Za zanik ciekawości uczeń dostawałby zmarszczone brwi Dyrektorki a rodzice byliby wzywani na rozmowę z psychologiem.

Frajda, jaką uczniowie mieliby w takiej szkole dała by im energię i motywację do szybkiego opanowania „obowiązkowego programowego minimum”. Na klasówkach wolno by było ściągać do woli – z przyniesionych materiałów i notatek. Ale nigdy nie od kolegi! Ciekawy nauczyciel mógłby zawsze tak dobrać tematy klasówek, by odpowiedzi na konkretne pytanie nie można było znaleźć w żadnej książce – tzn. bez pogłówkowania.

Dzieci w takie szkole miałyby też wykłady na temat „jak pozostać skromnym”, „jak postępować z psychopatami” i „jak okazywać szacunek dla bliźnich”. Mogliby też swobodnie pytać: „dlaczego mam szanować idiotów?” a także „czy zawsze należy dotrzymywać raz danego słowa?”

Dzieci w takiej szkole uczyłyby się o różnych ideach dotyczących Kosmosu i życia – a nie tylko o tej jednej „obowiązującej”.

Jednych interesowałyby bardziej przedmioty ścisłe, innych przyroda i humanistyka. Ale nie powinno być oddzielenia jednych od drugich, bowiem przyrodnik musi być humanistą a humanista musi umieć myśleć logicznie.


„-Jak będziesz Jasiu (Marysiu) zadawać takie pytania, wyślę cię do szkoły dla ciekawych!”

„- A gdzie ta szkoła się mieści, Tato?”

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura