Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
574
BLOG

Ściskamy kwantowy kapelusz

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 29

Pod koniec poprzedniej notki otworzyliśmy okno, wpadła przez nie liczba zespolona i wcisnęła się do równania na funkcję przedstawiającą stan kwantowy:

ψ0,z(x) = c exp(-zx2/2)

I wszystko trzeba zaczynać od nowa. Przedtem funkcja była rzeczywista, teraz rzeczywistość utraciła. Przestała być dziecinnie niewinna.

Liczba zespolona z ma część rzeczywistą i część urojoną. Nazwijmy je u,v:

z = u+iv

gdzie u,v są rzeczywiste. Możemy zatem zapisać ψ0,z(x) tak

ψ0,z(x) = c exp(-(u+iv)x2/2) = c exp(-ux2/2) exp(-ivx2/2)

Chcemy c>0 dobrać tak, by ψ0,z(x) miało normę 1. Trzeba wycałkować po x

0,z(x)|2. Gdy obliczamy |ψ0,z(x)|2czynnik exp(-ivx2/2) nie gra roli, bo ma moduł 1.

0,z(x)|2= c2 exp(-ux2) .

By całka po x-ach była skończona, musi, ale to musi, być u dodatnie! Wtedy całkując po x (od -nieskończoności do plus nieskończoności) stwierdzamy, że by norma była równą 1 musimy wziąć c=(u/π)1/4. Więc tak zrobimy:

ψ0,z(x) = (u/π)1/4 exp(-zx2/2) , z =u+iv, u>0.

Gęstość prawdopodobieństwa rozkładu położeń, to

0,z(x)|2= (u/π)1/2 exp(-ux2)

Widzimy, że v tam w ogóle nie występuje. W notce poprzedniej, dla dziewiczej funkcji falowej mieliśmy u=1. A tu u może być dowolne, byle było dodatnie. Możemy zależność tej gęstości prawdopodobieństwa od zmiennej x i od parametru u namalować – tym razem w trzech wymiarach.

squeezed Gaussian

 

Niebieską linią namalowałem wykres z poprzedniej notki. Widzimy, że gdy u rośnie nasza kapeluszowata krzywa ulega ściskaniu z boków. Zaś gdy u zbliża się do zera, rozpłaszcza się.

Jak poprzednio możemy i teraz obliczyć standardowe odchylenie x-a. Ponieważ średnie x to 0, zatem obliczamy średnią z x2. W notce poprzedniej wychodziło 1/√ 2. Teraz wychodzi:

Δx = 1/√(2u)

Czym większe u, tym mniejsze rozmycie x-ów, jak to widać na rysunku.

A co z pędami? Trzeba zrobić transformatę Fouriera funkcji ψ0,z(x) . Daje się to wyrachować. Oto wynik:

0,z(p) = (u/π)1/4z-1/2exp (-p2/(2z)).

Możemy teraz obliczyć rozkład gęstości prawdopodobieństwa dla pędów, czyli |Fψ0,z(p)|2. Oto wynik:

|Fψ0,z(p)|2= (u/π)1/2(u2+v2)-1/2exp ( -p2u/(u2+v2) ).

W porównaniu z poprzednią notką mamy tu komplikacje. Trudno to namalować, bowiem mamy zależność od p i jeszcze od dwóch parametrów, u i v. Zrobiłem więc jedynie wykres dla v=1.

Squeezed Gaussian momentum

Dla pędów jest odwrotnie niż dla położeń: ze wzrostem u wykres się rozpłaszcza.

Możemy wyliczyć standardowe odchylenie dla pędów. Oto wynik:

Δp = (u2+v2)1/2/ √(2u)

Obliczamy iloczyn:

ΔxΔp = (1/2) √(1+v2/u2).

Widzimy, że iloczyn rozmyć położeń i pędów jest minimalny, równy 1/2, wtedy i tylko wtedy gdy v=0, czyli gdy z jest czysto rzeczywiste. Gdy z ma jakąś niezerową część urojoną, nasza paczka falowa, choć jakby gaussowska, jednak nie jest stanem o „minimalnej nieoznaczoności”.

Pozostaje nam do zrobienia analiza naszej paczki w przestrzeni fazowej, poprzez funkcję Wignera. Pojawią się wtedy elipsy. Ten przysmak pozostawmy jednak do następnej notki.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie