Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
546
BLOG

Zakazane tunelowanie

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Dziś porównamy rozkłady prawdopodobieństwa dla oscylatora klasycznego i dla oscylatora opisywanego przy pomocy mechaniki kwantowej. Czy i jak te rozkłady prawdopodobieństwa dla oscylatora kwantowego można mierzyć? To trudne pytanie. Możemy zaryzykować jedynie taką odpowiedź: być może kiedyś w przyszłości będziemy to mogli robić, czy to wprost czy tez jakoś pośrednio. Póki co cieszmy się z tego, że potrafimy je teoretycznie wyrachować. Wyniki takich rachunków widzieliśmy na animacji z poprzedniej notki. Dziś zobaczymy je jeszcze raz, choć przeskalowane, jak tego sobie zażyczył BJAB w komentarzu pod poprzednią notką.

Z oscylatorem klasycznym nie powinniśmy natomiast mieć problemu. By jednak sensownie dyskutować prawdopodobieństwa, musimy ustalić reguły gry, musimy ustalić nasze założenia.

Ruch oscylatora klasycznego dany jest równaniem

x(t) = A sin t

Okres wynosi T=2 π . Amplituda A, przy danej energii E, dana jest wzorem

A = √ (2E)

Przypuśćmy, że obserwujemy nasz oscylator w ciągu jednego półokresu, przy t zmieniającym się od -π /2 do π /2. Przypuśćmy, że znamy energię oscylatora, ale nie wiemy nic ponadto. Przypadkowo wybieramy chwilę czasu t, i obserwujemy patrzymy czy nasz oscylator znajdzie się w przedziale pomiędzy x a x+dx. Prawdopodobieństwo znalezienia oscylatora w tym położeniu zależy od prędkości oscylującego punktu. Od tego bowiem zależy jak długo oscylator będzie w tym przedziale przebywał. Różniczkując x(t) = A sin t po t znajdujemy bezwzględną wartość prędkości

|v(t)| = A |cos t| = A √ (1-sin2 t) = A√ (1-x2/A2) = √ (A2-x2)

Czas przebywania oscylatora w przedziale (x,x+dx) wynosi więc:

dt = dx/|v| = dx/√ (A2-x2) .

Ponieważ całkowity czas obserwacji to pół okresu, czyli π , stąd gęstość prawdopodobieństwa klasyczna dana jest wzorem

P(x)dx = dx/ (π √ (2E - x2)

Położenie x zmienia się w klasycznych granicach pomiędzy -A i A. Łatwo sprawdzić, że całka z P(x) po tym przedziale daje 1, zatem P(x) może faktycznie służyć jako gęstość prawdopodobieństwa. Wraz ze zbliżaniem się do końców przedziału gęstość prawdopodobieństwa strzela do nieskończoności. Nic w tym dziwnego, bowiem na końcach przedziału oscylujący punkt zatrzymuje się i zaczyna zawracać, zatem patrząc na chybił-trafił tam też prawdopodobnie znajdziemy punkt. Przez środek przedziału, x=0, oscylator przechodzi bardzo szybko, tam go zastać to prawdziwa sztuka. Wykres jest widoczny na animacji, gdzie umieściłem te klasyczne wykresy gęstości prawdopodobieństwa łącznie z tymi przewidywanymi przez mechanikę kwantową.

quantum oscillator tunelling animation

Animacja jest przeskalowana tak, że klasyczne punkty powrotu to zawsze -1 i 1. Odpowiednio przeskalowana jest też oś pionowa, tak by całka z gęstości prawdopodobieństwa (pole pod wykresem) była zawsze równa 1.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie