Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1378
BLOG

Kwantowe tęcze

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 64

Tęcza jest znakiem przymierza. Czytamy w Księdze Rodzaju;;

 

12 Po czym Bóg dodał: «A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: 13 Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. 14 A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, 15 wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego jestestwa. 16 Gdy zatem będzie ten łuk na obłokach, patrząc na niego, wspomnę na przymierze wieczne między mną a wszelką istotą żyjącą w każdym ciele, które jest na ziemi».

17 Rzekł Bóg do Noego: «To jest znak przymierza, które zawarłem między Mną a wszystkimi istotami, jakie są na ziemi».

Więc i my zawrzyjmy przymierze – z kwantami. Lepiej z nimi żyć w zgodzie niż wojować. Zwłaszcza, że i Święta tuż-tuż.

Póki co zajmiemy się kolorowaniem funkcji falowych – tych holomorficznych z poprzedniej notki Światło - Klucz i energia wszechświata. Jak malować funkcje o wartościach zespolonych? Kiedyś, dawno-dawno temu malowano je tak:

Funkcja Gamma

 

To jest malunek funkcji Gamma z roku 1909. Naniesione są wartości bezwzględne, ale naniesione są też poziomnice stałej fazy! Ileż to pracy trzeba było włożyć w taki graf? Najpierw powyliczać tysiące wartości, potem pracowicie kreślić. Wszystko odręcznie.

Dziś wystarczy jeden klik, parę sekund i powstaje obrazek w kolorach:

Funkcja Gamma kolor

Kolor koduje fazę, według koła kolorów HSV.

Koło HSV

Koło kolorów HSV

 

Funkcja Gamma jest funkcją zespoloną, jest fotogeniczna, ale to nie jest dobry przykład na funkcję falową. Jest holomorficzna wszędzie z wyjątkiem niedodatnich liczb całkowitych na osi rzeczywistej. Tam ma „bieguny” - goni do nieskończoności.

Porządne funkcje falowe, holomorficzne w całej zespolonej płaszczyźnie, uciekają do nieskończoności jedynie w nieskończoności. Nas będą szczególnie interesować funkcje

Fn(z) = zn/√(n!), n=0,1,2,...

Po co ten pierwiastek z n! W mianowniku, to się jeszcze okaże (po to by mieć normę równą 1).

Dla n=0, mamy funkcję stałą, równą tożsamościowo jedności. Aż wstyd malować:

Dla n=1, mamy funkcję tożsamościową:

 

Namalujmy jeszcze portery funkcji Fn dla n=3 i dla n=5

 

Teraz widzimy zasadę. Mamy tęcze potrójne i popiątne.

Wyprzedzając: nasze funkcje Fn reprezentują kolejne stany wzbudzone kwantowego oscylatora harmonicznego. Dla n=0 to „próżnia”, stan o najniższej energii. Normalnie takie funkcje falowe są dość skomplikowane, u nas, gdzie funkcje falowe są „holomorficzne” - są one niezwykle proste.

Jednak tak to już jest na tym świecie, że za prostotę w jednym punkcie trzeba płacić komplikacjami gdzie indziej. Jak wyciągnąć z takich prostych i gładziutkich funkcji falowych informację o pędzie i położeniu? Tu, jak w przyszłości zobaczymy, trzeba się napracować.

Pojawia się zatem pytanie: jak „powinno się” przedstawiać kwantowe funkcje falowe, by były najbliższe temu jak koduje je przyroda? A może przyroda w ogóle czegoś takiego nie używa? Może to tylko ludzki szalony wymysł? Nie rozumiemy prawdziwych motywów przyrody i wymyślamy niestworzone rzeczy, byle tylko wykonać jakoś nasz plan „poznawania przyrody”?

Jednak tęcze istnieją. Przecież to nie tylko nasz wymysł. Więc może i tęczowe fale istnieją? Może jednak warto z nimi zawrzeć przymierze?

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie