Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1183
BLOG

Oscylacje dziś i jutro

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 78

Dziś kolejne uzupełnienie do notki Ku kwantowej teorii przyszłości. Napisał tam W. Cz. Janusz Gorzów:

  1. Uczeń wie jak obliczać parametry w obwodach elektrycznych w stanach ustalonych i nieustalonych

Uczeń przez to przechodził, więc wie. Ale nie każdy wie tak samo, zatem przypomnieć nie zawadzi.

Dyskutujemy prosty oscylator. Masa i sprężyna. Może dwie sprężyny, jedna po jednej, druga po drugiej stronie masy. Tak jak na tym obrazku:

 

oscylator1

 

Ciężarek ma masę m. Masę sprężyn zaniedbujemy. Każda za sprężyn ma swój współczynnik sprężystości k/2. Zakładamy, że współczynniki dla obu sprężyn są jednakowe. Dla małych wychyleń siła działająca na masę jest proporcjonalna do wartości wychylenia od położenia równowagi, skierowana przeciwnie:

F = - kx

Zapisujemy równania ruchu Newtona

ma = -kx

Przyspieszenie a to dv/dt. Prędkość v to dx/dt.

Wiemy, choćby ze ściągi, że masa będzie oscylować ze stałą „częstością kołową” ω , przy czym k = mω2

oscylatory

Będzie nas interesował „oscylator kwantowy”. Chcemy nasz mechaniczny oscylator „skwantować”. W tym celu fizycy zwykle zaczynają od zapisania równań ruchu w „przestrzeni fazowej”. Czemu tak właśnie jest? Czemu to działa? To zagadka. Po prostu działa. Kiedyś to zrozumiemy lepiej, dziś nie pozostaje nam nic innego jak przyjąć do wiadomości.

Standardowe zmienne w przestrzeni fazowej to „położenie” i „pęd”. Położenie mamy, to x. Pęd to p=mv. Masa, zakładamy, nie zmienia się w czasie, zatem zmiana pędu w czasie to

dp/dt = mdv/dt =ma = -kx = -mω2x

Zmiana położenia w czasie to

dx/dt = v = p/m

Mamy więc nasze równanie ruchu Newtona, równanie drugiego rzędu (bo przyśpieszenie to druga pochodna położenia po czasie) zapisane jako para równań pierwszego rzędu w przestrzeni fazowej:

dx/dt = p/m

dp/dt = -mω2x

Przyda nam się także wyrażenie na pełną energię naszego sprężynowego oscylatora:

oscylatory

 

Pełna energia to suma energii kinetycznej i potencjalnej:

E = p2/2m + kx2/2 = p2/2m + mω2x2/2

Przejdźmy teraz do oscylatora elektrycznego. Ten składa się z kondensatora o pojemności C i cewki o indukcyjności L. Czemu pojemność oznacza się lirką C, mogę się domyślić: od „capacity”. Czemu indukcyjność oznacza się literką L, tego nie wiem.

Działanie takiego oscylatora wyjaśnia się dzieciom jak na poniższym obrazku z dziecięcej encyklopedii:

magnetyzm

 

Elektrony biegną po drucie, ten prąd wytwarza w cewce pole magnetyczne. Pole magnetyczne zmienia się w czasie i wytwarza pole elektryczne. Pole elektryczne napędza z kolei elektrony. Taki dziecinny opis zjawiska jest całkowicie wystarczający jak na nasze potrzeby. Możemy dodać do tego jedynie ilustrujący obrazek:

 

obwód drgający

By znaleźć analogię oscylatora elektrycznego do oscylatora mechanicznego musimy się zdecydować co będzie odgrywało rolę położenia, a co rolę pędu. Można wybierać na różne sposoby. Wybierzmy tak

Położeniem będzie wartość strumienia pola magnetycznego Φ w cewce

Pędem będzie ładunek Q.


obwód drgający

Podobnie jak to było na naszym obrazku, w położeniu początkowym pęd jest maksymalny, położenie jest w zerze. Trzeba teraz zapisać równania ruchu. Skoro nasz uczeń je zna, nie trzeba ich tłumaczyć, zapiszę więc je tak, jak to się robi na kursach elektryczności:

dΦ /dt = Q/C

dQ/dt = -Φ /L

Teraz częstotliwość drgań własnych ω2=1 /LC, stąd 1/L = Cω2, zatem mamy równania

dΦ /dt = Q/C

dQ/dt = -Cω2Φ

Widać, że mamy pełną analogię do oscylatora mechanicznego:

dx/dt = p/m

dp/dt = -mω2x

Pojemność C odgrywa przy tym rolę masy.

 

Teraz będziemy chcieli nasze oscylatory „skwantować” by zobaczyć co z tego wyniknie. By efekty kwantowego ujęcia mogły się ukazać trzeba pozbyć się szumów. Dla sprężyn szumem jest tarcie i ciepło. Dla oscylatora elektrycznego podobnie. Kwantowa elektronika wymaga (póki co) małych rozmiarów i bardzo niskich temperatur. Dopiero wtedy zaczynają odgrywać rolę nasze nieskończone macierze P i Q i to, co  z ich nieprzemienności wynika. I o tym będą kolejne notki.

Oto odpowiedni wykres zależności dla kwantowego oscylatora. Więcej w czasopiśmie International Journal of Advanced Computer Technology (IJACT)

Get Me Off Your F*cking Mailing List

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie