Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1649
BLOG

Kwantowa teoria ewolucji

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 91

 

Z teorią ewolucji trzeba być ostrożnym. Można podpaść kreacjonistom. W artykule „Krytyka ewolucji w Watykanie” czytamy m.in:
 
 
„Prof. Seifert bardzo naraził się uczestnikowi spotkania, ks. prof. Michałowi Hellerowi, dla którego fundamentalna krytyka teorii ewolucji to teza nie do pogodzenia z naukowym punktem widzenia (Wiadomości KAI 1.VI.2000). Przemawiał po Seifercie. Określił jego referat jako "wręcz antynaukowy: zwalczał teorię ewolucji, więc jeśli pójdziemy w tym kierunku, to jesteśmy przed czasami Galileusza, nieczegośmy się nie nauczyli" (Wiadomości KAI 25.V.2000). Zapewnienia ks. Hellera (Wiadomości KAI 1.VI.2000) w rodzaju: "Ewolucja wyposażyła nas w takie a nie inne mózgi, w takie a nie inne zdolności. Te zdolności są wynikiem działania doboru naturalnego, któremu nasi przodkowie byli poddani, zwyciężając w walce o byt", to czysty darwinizm, to nie nauka, ale ateistyczna filozofia, usprawiedliwiająca "walkę o byt" w gospodarce, w kontaktach międzyludzkich, w polityce. Ks. Heller twierdzi, że być może jesteśmy ubocznym produktem jakichś nieznanych praw fizyki. ”
 
Nieznane prawa fizyki to moja działka. Te chcę poznać. Zwłaszcza te związane z ewolucją. Oczywiście ewolucja wymaga czasu. Ale co to jest czas? W mechanice kwantowej spotykamy pędy P i położenia Q, ale gdzie jest czas? Czy P i Q ewoluują? A jeśli tak, to liniowo czy nieliniowo? Deterministycznie, jak tego chcą kreacjoniści? Czy też z elementami przypadku? Przypadek jest mantrą ewolucjonistów.
 
Trudny wybór. Ponieważ w okresie ciszy wyborczej o wyborach nie należy dyskutować, sam dokonam wyboru. Przyjrzyjmy się ewolucji w fizyce.
 
W klasycznej dynamice, na przykład w dynamice ciał niebieskich, stan układu ciał opisywany jest przez ich pędy p i położenia q. Z czasem pędy i położenia ciał zmieniają się: są funkcjami czasu p(t),q(t). Mechanika, w tym ujęciu, jest deterministyczna. Gdy w chwili zero p=p(0) i q=q(0), na początku, zostają jakoś stworzone, to potem, w każdej następnej chwili, p(t) i q(t) są określonymi funkcjami od tych początkowych.
 
Mechanika kwantowa, w obrazie Heisenberga, wybiera tą samą drogę. Na początku były P i Q. A potem, z czasem, ewoluowały w jakieś inne P(t) i Q(t), ale te inne P(t) i Q(t) są funkcjami od tych początkowych. Tyle, że w teorii kwantów ta ewolucja odbywa się w jakiejś dziwnej ogromnej przestrzeni, której elementami są wektory, których składowe są macierzami operującymi na wektorach w nieskończenie wymiarowej przestrzeni …. O tym było w poprzedniej notce Nauka jazdy w kwantowych wszechświatach.
 
Ewolucja ma swoje prawa. Ktoś te prawa stworzył. W przypadku ewolucji kwantowej stwórcami byli Heisenberg, Born, Jordan, …. Sami oczywiście musieli zostać wpierw stworzeni a ich umysły musiało coś oświecić. Ale to nie nasze zmartwienie.
 
Sprawę złożonej kwantowej ewolucji należy brać poważnie, bowiem z niej można wyprowadzić Ducha i Życie:
 
Der Geist als komplexes Quantensystem
nterdisziplinäre Skizze einer Theory of Mind
Reihe: essentials
Koncsik, Imre
2015, IX, 41 S.

 
Eine Theorie des Geistes als Grundstein für die quantenbasierte Systemtechnologie
Imre Koncsik beschreibt die Theorie des Geistes als naturphilosophische Theorie auf Basis der Physik. Er identifiziert signifikante Parallelen zwischen Geist und Gehirn, die beide durch Elemente der Quantentheorie und der komplexen Systemtheorie beschrieben werden können. Beide Theorien beziehen sich auf eine immaterielle, formale und imaginäre Schicht der Realität. Sie ermöglichen eine innovative Beschreibung der morphologischen Strukturen und dynamischen Aktivitätsmuster des Gehirns in Analogie zu Mustern des Geistes. Eine Theorie des Geistes bildet hinsichtlich ihrer technologischen Applikation den Grundstein einer neuen, im eigentlichen Sinn „intelligenten“ Technologie: der quantenbasierten Systemtechnologie.
Der Inhalt
Parallelen zwischen dem Geist und der Quantentheorie sowie der Theorie nichtlinearer komplexer Systeme
Anorganische und organische Quantenstrukturen (Quantum Life)
Mesoskopische Quantenstruktur des Gehirns
Quantenbasierte Systemtechnologie
Die Zielgruppen
Dozierende und Studierende der Fachgebiete Physik, Medizin, Ingenieurwissenschaften, IT, Biologie, Philosophie, Theologie sowie aus interdisziplinären Studiengängen (Bio-Engineering, Neurophysiologie, physikalische Chemie
Ingenieure, IT-Experten, Ärzte, Forschergruppen (etwa im Human Brain Project)
Der Autor
Dr. Imre Koncsik ist Professor für Systematische Theologie an der HS Heiligenkreuz (Wien) sowie an der LMU München tätig. Ferner ist er Unternehmensberater im Bereich Life Science und Health Care.
Content Level » Popular/general
Stichwörter » Hirnforschung - Künstliche Intelligenz - Naturphilosophie - Quantentheorie - Quantum Life - Systemtheorie
Verwandte Fachbereiche » Mathematische Physik & Numerik - Neurowissenschaft
 
Kwantową ewolucją co prawda, na razie, zlinearyzowaną) zajmiemy się jednak dopiero w kolejnej notce, gdy skończy się cisza wyborcza.
 
P.S. Póki co nawiązuję kontakty, na przykład w sieci Linkedin nawiązałem właśnie  taki kontakt:
 
GW

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie