Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
745
BLOG

Jestem przypadkiem szczególnym

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 26

Wszyscy podlegamy, jak się wydaje, tym samym prawom. A jednak każdy z nas jest, jak nam się wydaje, inny. Każdy z nas jest przypadkiem szczególnym.

 
Każdy z nas rodzi się z innymi upodobaniami. Jednemu będą podobać się blondynki, innemu brunetki. Jednego będzie ciągnąć ku czemuś, innemu – ku czemuś innemu. Z biegiem czasu te indywidualne różnice z jednej strony się wzmacniają, z innej zacierają. Przez wychowanie, przez kontakt z innymi ludźmi, na skutek okoliczności zewnętrznych, zakorzeniają się w nas stereotypy zachowań i myślenia, a także bezmyślności. Nabyte stereotypy często bierzemy za nasze własne, bo taki jest stereotyp. Z biegiem czasu stereotypowo wytworzony w nas obraz świata i siebie samych zastępuje rzeczywistość.
 
 
Stajemy się na tyle leniwi, że miast tak jak dzieci patrzeć na świat i się wszystkiemu dziwić, patrzymy w siebie, w nasz stereotypowy obraz świata i nie dziwimy się już niczemu. Stereotypy zabijają w nas intuicję. A przecież intuicja to bodaj najcenniejszy z darów, które posiadamy.
 
stereotypy w Europie
 
Powyższe stereotypowo rzekłszy wracam do macierzy symplektycznych. Zajmiemy się dziś przypadkami szczególnymi. Potrzebne mi będę do tego dwie tablice. Te przypadki szczególne przydadzą nam się w przyszłości. Póki co potraktujmy to jako przechadzkę po ZOO macierzy symplektycznych. Początek nawiązuje do notki Symplektyczne życie w symplektycznych blokach.
 
symplectic matrices
 
special symplectic matrices
 
W przypadkach 1-3 mamy do czynienia z podgrupami grupy macierzy symplektycznych (co Czytelnik obowiązkowo powinien sprawdzić wykonując odpowiednie mnożenia): klatkowo dolno-trójkątną, klatkowo górno-trójkątną, i klatkowo diagonalną. Przypadek 4 jest nieco dziwny, jednak przyda nam się w niedalekiej przyszłości.
 
Wracając do stereotypów i nawyków. Bodaj najbardziej niebezpiecznym jest nasz nawyk „rozmawiania z samym sobą”. Stereotypowo przyjmujemy to za „nasze myślenie”. Z reguły jednak nie ma w tym żadnego myślenia. Jest przelewanie z pustego w próżne i pogłębianie naszych niczemu nie służących nawyków. Kiedy naprawdę myślimy? Wtedy gdy rozwiązujemy jakiś rzeczywisty problem. W przypadku grupy macierzy symplektycznych wciąż mamy przed sobą problem do rozwiązania: udowodnić, że wyznacznik każdej macierzy symplektycznej jest równy +1. Do tego na razie zmierzamy. Krok za krokiem.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie