Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
563
BLOG

Symplektyczne tańce

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

 

Fizyka się geometryzuje i algebraizuje. Bóg jest matematykiem. Dążąc do poznania Przyrody jesteśmy na etapie symplektyzacji nauki. O tym było w poprzedniej notce. Niniejsza notka jest jej kontynuacją.
 
Przyroda dała nam przestrzeń wektorową V a w niej formę antysymetryczną f. Kiedy trochę popracujemy, potrafimy dobrać bazę w V taką, że w tej bazie macierz naszej formy symplektycznej ma postać:
 
Postnikov skew
 
Te zera w prawym dolnym roku gryzą w oczy. Przyroda jest jednak oszczędna. Nie będzie produkować niepotrzebnych zer – tak sobie możemy pomyśleć. Więc i my tych zer się pozbywamy. Odtąd interesują nas jedynie formy niezdegenerowane. Takie formy nazywamy formami symplektycznymi. Dla formy symplektycznej można zawsze dobrać bazę tak, by macierz tej formy miała postać
 
Postnikov nondegenerate
 
Dobieramy bazę parami (opuszczam zera):
 
f(e1,e2)=1 f(e2,e1)=-1
f(e3,e4)=1, f(e4,e3)=-1
f(e5,e6)=1, f(e6,e5)=-1
…...
 
 
To tak jak na nauce tańca. Partnerzy tańczą w parach.
 
taniec
 
Można jednak pogrupować wektory bazowe inaczej. Najpierw rząd chłopców, potem rząd dziewcząt, Dwa rzędy, partnerzy naprzeciwko siebie. Tak bywało zresztą w dawnych tańcach salonowych.
 
 
 
Dla formy symplektycznej wymiar przestrzeni V musi być zawsze parzysty: 2n. Nie ma tam siedzących pod ścianami, bez partnerów. Przy ustawieniu bazy: najpierw chłopcy, potem dziewczęta, macierz naszej formy wygląda tak:
 
f[1,n+1] =1 f[n+1,1]= -1
f[2,n+2]=1, f[n+2,2]=-1
f[3,n+3]=1, f[n+3,3]=-1
…..
f[n,2n]=1, f[2n,n]=-1
 
Reszta to zera. Bazę, w której nasza forma ma taką właśnie standardową postać nazywamy bazą symplektyczną. Kopiuję z wykładu Mechanika Hamiltonowska:
 

baza symplektyczna

Dowodząc istnienia takiej bazy (w poprzedniej notce), raz po raz dokonywaliśmy swobodnych wyborów. Te wybory mogły się odbywać inaczej. Wtedy i baza wyszłaby inna. Zatem spodziewamy się, że baz symplektycznych jest od metra. Przyroda dała nam formę symplektyczną f, ale bazy nam nie dała. Wybór bazy do nas, do ludzi należy. Po to mamy wolną wolę. Chcielibyśmy wszakże wiedzieć ile tej wolnej woli mamy. Ile dokładnie jest takich baz symplektycznych, jak je sparametryzować? O tym będzie w następnej notce.
----------------------------
Uwaga: Pierwszy sposób ustawiania wektorów bazowych to tak jakby ustawiać (grupować) położenia i pędy parami.
 
q1,p1,q2,p2,....,qn,pn
 
Drugi sposób to ustawienie
 
q1,...,qn,p1,....,pn

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie