Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
2916
BLOG

Fale prawdopodobieństwa

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 138

 

Czym jest to tajemnicze Psi występujące w podstawowym równaniu mechaniki kwantowej, równaniu Schrodingera?
 
 
Trudno na to pytanie dać odpowiedź przyglądając się samemu równaniu. To i owo z równania można wydedukować, jednakże nic naprawdę konkretnego. By coś móc wydedukować trzeba się przyjrzeć nie tyle samemu równaniu, ale temu jak dedukuje się z niego coś użytecznego w praktyce. Innymi słowy: trzeba mechanikę kwantową znać dobrze, od środka, nawet od podszewki.
 
Na początku sądzono, że Psi ma jakiś związek z gęstością ładunku elektrycznego. Rozmycie Psi w przestrzeni oznacza rozmyty ładunek. Okazało się jednak, że to samo równanie stosuje się także do cząstek nie posiadających żadnego ładunku. Zatem to nie tyle ładunek jest rozmyty, ale sama cząstka. Pojawiła się więc koncepcja „fal prawdopodobieństwa”. Jednak i ta koncepcja nie wytrzymywała krytyki – bowiem Psi jest zespolone i nie może być interpretowane jako prawdopodobieństwo. Dodatkowo, nawet jeśli mamy do czynienia z jakimiś „falami”, to nie są to fale w naszej trójwymiarowej przestrzeni a w przestrzeni 3n wymiarowej, gdzie n jest liczbą cząstek w opisywanym równaniem Schrodingera układzie.
 
Czym zatem jest to Psi?
 
A czym są klasyczne położenia i pędy układu cząstek, na przykład układu planetarnego? W tych x-ach, y-kach, z-tach, położeniach i prędkościach, kodowana jest informacja o stanie układu.
 
Zatem czym może być Psi? Najlepiej powiedzieć tak: Psi to zakodowana informacja o stanie układu. Trzeba się nauczyć jak informację kodować, odkodowywać, przetwarzać. Zatem nie należy o Psi myśleć jak o czymś materialnym. Raczej należy myśleć jako o kodzie. Jest kod, takie a takie są reguły kodowania. Kod zawsze można przekodować na inny kod tak by informacja przy tym nie uległa zmianie. I tak postępujemy z Psi. A to kodujemy przez funkcje od x,y,z, a to przez funkcje od trzech składowych pędu, a to przez funkcje od energii i momentu pędu. Można też inaczej.
 
Różnych metod kodowania można się nauczyć, nauczyć się jednak trzeba odczytywania zakodowanej informacji i transformowania jej na informację dla nas użyteczną.
 
Równanie Schrodingera mówi o tym jak z zakodowanej informacji w jednej chwili otrzymać zakodowaną informację w innej chwili – o ile znane są siły działające na układ. W mechanice klasycznej kodowanie było proste, przez x,y,z,px,py,pz. W mechanice kwantowej jest to bardziej skomplikowane. Kodujemy nie przez x,y,z,px,py,pz a przez funkcję Pis o wartościach zespolonych. Może to być funkcja od x,y,z, może to być funkcja od px,py,pz. Może to być jeszcze inna metoda kodowania. Równanie Schrodingera napisane tak jak wyżej dotyczy informacji zakodowanej w jednej funkcji od x (y,z nie występują, bo ograniczam się, dla uproszczenia, do jednego wymiaru).
 
Informacji bezpośrednio obserwować nie możemy. Możemy analizować kod, ale informacja zawarta w kodzie to byt innego rodzaju niż sam kod. Informacja jest czymś niezdefiniowanym. Chciałoby się mieć jakąś jej definicję. Choćby i przybliżoną. Najlepiej to zrobić odróżniając informację od faktów.
 
Zdarzyło się to i to. Mamy zarejestrowany „fakt”. Interesują nas fakty. Fakty rejestrujemy i fakty przewidujemy. Te fakty wiążą się jakoś ze sobą jakimiś „regułami”. Reguły to nie fakty, to organizacja i informacja. Chcielibyśmy oczywiście poznać też reguły którym podlegają reguły. I tego dotyczy formalizm mechaniki kwantowej.
 
Przedstawia reguły jakim podlegają reguły jakim podlegają fakty.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie