Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
2380
BLOG

Błądzenia losowe

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 104

Ciepło się „rozchodzi”. Wiemy to z doświadczenia. Jest zaraźliwe. Jak jakiś punkt jest ciepły, to za chwilę i sąsiedni punkt coś z tej ciepłoty przejmie. A potem przekaże następnemu. Równanie ciepła inaczej nazywa się równaniem dyfuzji. Wpuśćmy krople atramentu do wody i patrzmy jak kolor się rozchodzi. Rozchodzą się i niektóre choroby. O, dziecko przyniosło grypę ze szkoły!

 
Jak takie procesy ważne w fizyce, biologii, medycynie, modelujemy matematycznie? Dobrym punktem wyjścia ilustrującym ten mechanizm jest błądzenie losowe. Jak dobrym? Przyjrzyjmy się. Zaczniemy od dyskretnego zbioru „atomów” w którym jeden atom jest „gorący”. To gorąco tego atomu będzie się propagować. Ciepło będzie dyfundować. A jak? Podobnie jak pijak. Pijak stoi w jakimś punkcie i nie może się zdecydować czy zrobić krok w prawo czy w lewo. Z równym prawdopodobieństwem może zrobić krok w prawo jak i w lewo. Jak będzie wyglądała droga takiego pijaka? Jak daleko zajdzie po, powiedzmy, tysiącu kroków? Czy w ogóle to pytanie ma sens? Może lepiej: czego możemy „oczekiwać” po tysiącu kroków? Z pewnością możemy oczekiwać tego, że nie odwiedzi punktu odległego o 1001 kroków. Ale jakie jest prawdopodobieństwo tego, że odwiedzi punkt odległy o 500 kroków? A ile razy wróci do punktu wyjściowego?
 
pijak
 
Albo: wypuśćmy tysiąc pijaków z tego samego punktu, i niechaj każdy wykona tysiąc kroków. Po tysiącu kroków jaki procent z nich znajdzie się w odległości 0 kroków, jednego kroku, dwóch kroków, …. od punktu wyjścia?
 
Albo: po tysiącu kroków tysiąca pijaków zobaczmy ilu z nich znajdzie się w każdym z punktów (zakładamy, że każdy krok ma długość, powiedzmy, jednego metra – dużo jak na pijaka?, nie szkodzi).
 
Oto przykładowe dwie drogi z symulacji komputerowej:
 
random walks
 
Czas (numery kolejnych kroków) jest na osi pionowej. Z dołu w górę. Położenia na osi poziomej.
 
A tu drogi 100 pijaków, każda ma 10000 kroków:
 
random walks
Tym razem czas jest na osi poziomej, położenie na osi pionowej. 
 
Wiele ciekawych pytań się tu pojawia. To i owo można wyrachować. To i owo zasymulować. Póki co przyjmowaliśmy, że pijak nie napotyka na przeszkody. Ale co jak na drodze pojawi się ściana? Albo rów z wodą? Albo jeśli droga tak naprawdę zwija się w okrąg? A co jeśli okrąg ma długość, która nie nie jest całkowitą wielokrotnością długości kroku? A co jeśli damy spokój pijakom i zaczniemy przymierzać się do czegoś ambitniejszego, jak na przykład przewodnictwo cieplne i będziemy zmierzać z długością kroku i odstępem czasowym między krokami do zera?
 
I jak to się ma równania dyfuzji? Jak to się ma do harmonik z poprzedniej notki? Czy możliwe są „fale ciepła”? Kiedy?
 
Oj pytania-pytania. Spróbujemy na nie znaleźć odpowiedzi. Krok po kroku....

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie