Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1692
BLOG

Wektor i racja stanu

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 84

Czy można zrozumieć kwantowy wektor stanu? Czy można zrozumieć funkcję falową? Czy można je zobaczyć, przedstawić sobie wzrokowo? Mieć jakieś wyobrażenie? Otóż można i na kilka sposobów. Dobrze jest przez to przejść zanim zajmiemy się pytaniem „a co on robi?

 
W poprzedniej notce pisałem o wektorze stanu najprostszego układu kwantowego – spinu 1/2. Spin to nie bardzo intuicyjne pojęcie. Bardziej intuicyjne jest położenie. Na przykład położenie punktu na linii prostej. Póki co wystarczy nam ograniczenie się do ruchu na prostej, w jednym wymiarze. Ale i linia prosta bynajmniej nie jest pojęciem prostym. Przecież zawiera nieprzeliczalnie wiele punktów. Trudno je rysować. Łatwiej rysować punkty, gdy jest ich skończenie wiele. Przypuśćmy więc, że mamy skończenie wiele punktów i umieśćmy je na prostej. Powiedzmy niech to będą punkty o współrzędnych całkowitych. Ile ich wziąć? Proponuję 512. Ktoś chce wziąć inną ich liczbę? Proszę bardzo. Ale w pewnym momencie okaże się, że moje 512 ma swoje zalety. 1024 to jeszcze lepiej. Póki co może ich być i dwa. Albo i trzy. Jak komu wygodniej. Ja mam ich 512:
 
 
…...........................................................................
 
No, nie zmieszczą się gdy będę je chciał rysować kropkami. Ale zmieszczą się, jeśli będę je rysował pikselami.
 
Przypuśćmy, że chcę podać kwantowy opis cząstki, która może zajmować jedno z tych 512 położeń. Wektor stanu takiego układu kwantowego to
512 liczb zespolonych
 
(z1,z2,z3,.....,z512)
 
Każda liczba zespolona to para liczb rzeczywistych: część rzeczywista i część urojona. Zatem wektor stanu jest zadany przez 2 razy 512 = 1024 liczb rzeczywistych.
 
Ale: według standardowych i sprawdzonych przepisów mechaniki kwantowej dwa wektory stanu, które są proporcjonalne do siebie, opisują ten sam stan.
 
Jeśli zatem mam wektor stanu
 
(z1', z2',z3',...,z512')
 
i istnieje taka jedna liczba zespolona c, że
 
(z1', z2',z3',...,z512') = c (z1,z2,z3,.....,z512)
 
czyli:
 
z1' = c z1
z2' = c z2
z512' = c z512
 
wtedy obydwa wektory stany opisują ten sam stan.
 
Czy można tej niejednoznaczności jakoś się pozbyć? Można, podobnie jak to było w przypadku spinu. Odłóżmy jednak ten problem na później. Wspominałem już w poprzedniej notce, że takie pozbywanie się niejednoznaczności ma swoje zalety i ma swoje wady.
 
A jak sobie taki wektor stanu wyobrazić? Łatwo. Rysując wykres części rzeczywistej i części urojonej. A dodatkowo możemy też zrobić wykres wartości bezwzględnej. Oto taki przykładowy wykres:
 

Funkcja falowa

 
Mój wektor stanu zadałem tu formułą:
 
z(k) = exp( -( k - 200 )^2  /400 ) * ( cos( 10*(k-200) ) + i * sin( 10*(k-200) ) )
 
k=1,2,...,512
 
„i” to jednostka urojona.
 
Wartość absolutna - kropki niebieskie, rzeczywista - czerwone, urojona - zielone.
 
Wartość absolutna ma maksimum dla k=200. Na wykresie ma kształt kapelusza. W miarę oddalania się od k=200 szybko spada praktycznie do zera. Część rzeczywista i urojona oscylują, ale amplitudy tych oscylacji szybko maleją. Z grubsza: mamy do czynienia z funkcją falową cząstki poruszającej się. Jest to zdjęcie migawkowe jej funkcji falowej w jednej chwili.
Widać, że ta cząstka „najprawdopodobniej jest w punkcie k=200”. Ale „jakoś jest rozmyta”.
 
Racja stanu nakazuje nam byśmy się wkrótce zajęli „ruchem”. Od zdjęć migawkowych przeszli do filmu. A potem od modeli przeszli do porównania modeli z obserwacjami. Bo choć wektory stanu możemy malować, to nie możemy ich doświadczalnie obserwować. Możemy jedynie obserwować wskazania naszych przyrządów pomiarowych. I z tych wskazań wnioskować ile się da. A co wywnioskujemy to zależy od przyjętego modelu i jego interpretacji.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie