Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1745
BLOG

Ksylitol i funkcja falowa

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 93

 

Poniedziałek, 22 kwietnia. Wstałem dziś wcześnie, choć nie za wcześnie. Zwykle rano wypijam filiżankę kawy. Czasem dwie. Dziś słoik z kawą okazał się pusty. Pijam rozpuszczalną. Więc miast kawy mocna herbata. Cukru nie używam. Miast cukru Ksylitol (Xilitol):
 
 
Ksylitol jest tak zwanym alkoholem cukrowym, uzyskiwanym najczęściej z drzewa brzozy. W jego cząsteczce jest 5 atomów węgla. W przeciwieństwie do cukrów 6-cio i 12-sto węglowych takich jak: glukoza, fruktoza, sacharoza i laktoza nie fermentuje w przewodzie pokarmowym .
….
Ponad 25 lat badań potwierdza, że ksylitol jest najlepszym zamiennikiem cukru dla zębów. Używanie ksylitolu redukuje stopień psucia się zębów zarówno dla grupy o wysokim ryzyku (znaczny stopień uszkodzenia uzębienia) jak i niskim (brak oznak próchnicy i wysoka dbałość o zęby).
….
Ksylitol jest białą, krystaliczną substancją, która wygląda i smakuje jak cukier. Tym różni się od innych substancji słodzących takich jak sorbitol, fruktoza czy glukoza, że w molekule ma 5 zamiast 6 atomów węgla, w efekcie daje odczyn zasadowy w organizmie, a nie kwasowy jak cukier (niszczy bakterie a nie powoduje ich rozwój).
 
Przedstawiona dwuwymiarowo molekuła ksylitolu wygląda jak samolot:
 
XILITOL
 
Albo jak fala. Zatem do fal. To już prawie trzy tygodnie minęły od czasu gdy BJAB zadał takie oto pytania:
 
 
@Arkadiusz Jadczyk
"Mam model."
Jaki model?
 
"Powstają przy okazji kwantowe fraktale."
Co to są kwantowe fraktale?
 
"detektor kierowany matematycznym czystym chaosem"
Co to jest matematyczny czysty chaos?
 
"jest sprzężony z obiektem kwantowym – jak to ma miejsce w opisywanym w poprzednich notkach UFO sterowanym przez małpę.:
Na czym polega "sprzężenie z obiektem kwantowym"?
 
No właśnie: jaki model? Ale wcześniej: model czego? Otóż jest to model niedostępnego nam w bezpośrednim postrzeganiu fragmentu rzeczywistości. Ten fragment rzeczywistości opisywany jest dość skutecznie przez formalizm matematyczny mechaniki kwantowej. Tym się zajmuję.
 
Nie powinniśmy się dziwić temu, że fragmenty rzeczywistości opisywane są formalizmami matematycznymi. Bo dlaczegóż by nie? W końcu matematyka przejawia się wszędzie wokół nas. Dodawanie 2+2 = 4 to matematyka. Ktoś może matematyki nie lubić. Jego sprawa. Ktoś może uważać, że matematyka winna kończyć się na dodawaniu i na mnożeniu. Jego sprawa. Każdy z nas stawia sobie samemu granice poznania, otacza się murem poza który nie pozwala sobie wychylić nosa. Nakłada sobie samemu klapki na oczy. Jego sprawa.
 
Podstawowym pojęciem mechaniki kwantowa jest „funkcja falowa”. Czasem nazywana też „wektorem stanu”. Nazwa „funkcja falowa” sugeruje, że coś faluje. No, niby faluje, ale faluje dziwnie. To „falowanie” opisywane jest przez równanie Schrodingera. Albo równanie Kleina-Gordona. Albo równanie Diraca. Jednak jest z tym mały problem, bo choć nazywa się to „falą”, nie jest to fala w naszej trójwymiarowej przestrzeni. Jest to fala w „przestrzeni konfiguracyjnej układu kwantowego”. Gdy układem jest para cząstek, wtedy nasza fala zależy nie od trzech współrzędnych x,y,z, ale od sześciu. A dla układu dziesięciu elektronów od trzydziestu zmiennych. Pomijam tu czas. Przynajmniej to jest dobre, że to „falowanie” odbywa się w czasie.
 
A co faluje? Z tym jest problem. Utarło się by mówić: faluje amplituda prawdopodobieństwa. A co to za pies?
 
Inna nazwa to „wektor stanu”. Tę nazwę wolę. Nie dziwi mnie specjalnie to, że układ kwantowy może się znajdować w różnych stanach. Podobnie jak i nasze zdrowie. Jak opisać stan naszego zdrowia? Można to robić na różne sposoby. Można poprzestać na „czuję się dobrze” lub „czuję się źle”. Wtedy do opisu naszego stanu zdrowia wystarczy jeden bit: 1 lub 0. Czasem jednak interesuje nas opis dokładniejszy. Chcemy znać naszą temperaturę, wagę, poziom cukru i cholesterolu we krwi itd. Trzy dni temu przeprowadzałem analizę mojej krwi. Głównie interesowała mnie zawartość żelaza we krwi. Wyszło całkiem dobrze, ale poziom żelaza jest nieco za wysoki. Dobrze jest ten poziom obniżyć. Jak się to robi? Na przykład dobrowolnie oddając krew. I tak zrobię.
 
Stan zdrowia może więc być opisywany przez wiele parametrów. Powiedzmy interesuje nas 30 z nich. Wtedy stan zdrowia opisywany jest wektorem w przestrzeni 30-wymiarowej. Nie powinno nas to dziwić.
 
Najprostszy układ kwantowy to „spin”. Elektron, proton, foton – mają spin. Z grubsza biorąc jakby wirują. Elektron i proton mają spin 1/2. Foton ma spin 1. Oś wirowania wyróżnia kierunek w przestrzeni. Badając spin nie interusuje nas miejsce w którym coś się znajduje. Interesuje nas wyłącznie kierunek osi obrotu.
 
Spin
 
Stan spinu elektronu opisywany jest w formaliźmie matematycznym mechaniki kwantowej przez parę liczb zespolonych. Dlaczego zespolonych? Liczba zespolona to z kolei para liczb rzeczywistych: część rzeczywista i część urojona. Skąd ta parzystość w mechanice kwantowej? Nikt tego tak naprawdę nie wie, ale można snuć hipotezy. Na przykład taką: parzystość mamy także w mechanice klasycznej. Gdyż położeniu towarzyszy prędkość (lub "pęd). Równania Newtona mechaniki są równaniami drugiego rzędu. By znać stan obiektu poruszającego się nie wystarczy znać położenie w danej chwili. Trzeba także podać jego prędkość. Być może stąd się wzięły liczby zespolone w mechanice kwantowej? Być może. Ale jak to jest dokładnie? I dlaczego? Diabeł ukrywa się w detalach, a te, jak na dziś, są mętne. Kiedyś będziemy to rozumieli. Taką mam nadzieję. Dziś podobne pytania czekają na zadowalające odpowiedzi.
 
I tyle na poniedziałkową notkę. Temat będę kontynuował w kolejnych

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie