Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1403
BLOG

Relatywistyczne i nierelatywistyczne odkształcenia sfery

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 76

 

O aberracji pisał już dość obszernie na Salonie Segern: Tajemnice gwiezdnej aberracji. Warto też zajrzeć na forum dyskusyjne Astronomia.pl „Aberracja gwiezdna, galaktyczna”, zobaczyć jakie dyskusje tam odchodziły! A kto zna angielski, ten może zajrzeć także do krytycznego artykułu D. Russo „Stellar Aberration: the Contradiction between Einstein and Bradley”.
 
Mnie jednak interesuje aberracja od strony matematycznej: jako  transformacja punktów na sferze.Jak transformacje Lorentza działają na punkty sfery, i jak to relatywistyczne przesuwanie punktów sfery ma się do nierelatywistycznego, tego opartego na transformacjach Galileusza?
 
Aby to zbadać potrzebna mi sfera i potrzebne mi punkty na tej sferze. Chciałbym, by punkty pierwotne były rozłożone na sferze „równomiernie”. Niestety, stoi tu na przeszkodzie geometria z dziwnymi jej prawami, bowiem okazuje się, że  na sferze nie da się rozmieścić równomiernie więcej niż 20 punktów. 20 punktów to max! Przynajmniej w naszych trzech wymiarach. A te dwadzieścia punktów to wierzchołki dwunastościanu foremnego. (Radzę kliknąć na ten link i zajrzeć do Wikipedii):
 

 

 
No dobra, dwadzieścia, dobre i to, więc pozostańmy przy dwudziestu i cieszmy się. Oto jak wygląda mój  niezdeformowany dwudziestościan:
 

dwudziestościan

 W każdym z 20 wierzchołków mamy upatrzoną gwiazdę.

Teraz wsiadamy do rakiety z antygrawitacyjnym napędem, przyciskamy przycisk, i natychmiast zaczynamy lecieć z prędkością v w kierunku tej żółtej gwiazdy.
 
 
 
Wybrane gwiazdy, których położenia wcześniej zaznaczyliśmy na panoramicznych oknach rakiety, zaczynają się przesuwać.
Rakieta ma dodatkowy przełącznik. Mianowicie możemy wybrać czy chcemy być w świecie rządzonym przez transformacje Galileusza czy też może w świecie gdzie do Sejmu weszły transformacje Lorentza, zaś te Galileusza nie weszły. Jako, że jesteśmy konserwatywni, zaczynamy od transformacji Galileusza.
 
Matematycznie najprościej można się do tego zabrać tak:
 

  

Teraz tylko za nx,ny,nz należy wybrać współrzędne wierzchołków dwudziestościanu, wziąć jakieś v jako część prędkości światła i zobaczyć jak się przesuną nasze gwiazdy. Oto wynik dla  v = 0.5 c.
 

Czerwone są położenia pierwotne, zielone – to po nabraniu prędkości. Możemy teraz dodać gazu – do  0.9 c. Oto wynik:
 

 

 
Ośmieleni, wrzucamy  v=0.999 c. Niewiele się zmienia:
 

 

 
Heh, zaczyna być nudno. Przerzucamy się więc do świata z transformacjami Lorentza. Tu matematyka transformacji jest nieco inna:
 

Zaczynamy od  0.5 c.
 
 
Prawie to samo co w świecie Galileusza. Dalej przesuwamy dźwignię prędkości na   0.9 c:
 
 
Zaczynamy się domyślać co jest grane. Sprawdzamy nasze domysły wrzucając  v=0.999 c.
 
 
Jasne teraz. Wszystkie gwiazdy, z wyjątkiem tej jednej za naszymi plecami, skupiły się w czołowym oknie, w jego centrum.
 
Czy my to lubimy? Czy dobrze to, czy może źle? Czy tak będzie w istocie, gdy pojawi się technologia antygrawitacyjnego napędu z możliwością niemal natychmiastowego przyśpieszania do wybranej prędkości - tak jak to podobno jest z UFO? Przyszłość pokaże.
 
Zajmowaliśmy się dotąd
 
a) obrotami
b) szczególnymi transformacjami Lorentza
 
Czas by je teraz złożyć i zobaczyć jakie to efekty mogą się pojawić przy transformacjach „nieczystych”. O tym w kolejnej notce. 

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie