Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1289
BLOG

Klinowanie czasoprzestrzeni

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

 

Zdarzenia-punkty czasoprzestrzeni możemy zapisywać w tabliczkach. Nie wiem kto pierwszy na to wpadł. Może już Hetyci? Choć o ich wkładzie w naukę nic nie słychać, to jednak zasłynęli swym tak trudnym do odcyfrowania pismem klinowym, a pisali właśnie na tabliczkach:
 

Hiitites pismo klinowe

 

pismo klinowe

 
Ileż to trudu trzeba było by je odczytać! A trudne to było m.in. dlatego, że nikt nie przypuszczał, że Hetyci należeli do ludów indoeuropejskich. Czyli ich słownictwo miało cechy wspólne n.p. z językiem angielskim czy niemieckim. Gdy zdano sobie z tego sprawę, wtedy już poszło z górki, choć i do dziś nie wszystko co po Hetytach się ostało zostało do końca rozszyfrowane. A samo wielkie imperium Hetytów

Imperium Hetytów

 
jakoś zniknęło i to zniknięcie nadal jest po części zagadką. Może to skutek błędnej polityki a może skutek jakiegoś kataklizmu kosmicznego? Bo i takie bywały.
 
There are even those, among historians, who suggest it was no invading army to engulf all of the ancient Near East in flames, but rather a “fire from Heaven”, perhaps a large meteorite or a comet.”
 
Ale powróćmy do zdarzeń czasoprzestrzeni i ich zapisu pismem niejako klinowym na kwadratowych tabliczkach – macierzach o dwóch wierszach i dwóch kolumnach z liczbami zespolonymi w klatkach macierzy.
 
Zdarzeniu, które, w danym układzie inercjalnym współrzędnych czasoprzestrzennych, zaszło w chwili T i w punkcie przestrzeni o współrzędnych X,Y,Z przyporządkowujemy tabliczkę:
 

macierze czasoprzestrzeni

 
Zdecydowałem się na takie właśnie przyporządkowanie, z (1/2) na początku, przed macierzą, bo tak mi jakoś prościej. Inni ludzie robią to nieco inaczej. To o czym teraz piszę znaleźć można na przykład w angielskiej Wikipedii pod hasłem „Lorentz group” w częściach „Relation to the Möbius group” i „Appearance of the night sky”. Ja, w porównaniu z Wikipedią, mam (1/2) i odwrócony znak przy urojonym „i”. Tak, jak się wkrótce okaże, wygodniej. Jak to zrobimy to kwestia wygody i umowy. Tyle, że jak już się ktoś na coś umówi, to winien w tej umowie być konsekwentny w czasie obliczeń i wyciągania z tych obliczeń wniosków.
 
Ślad tr(P) naszych macierzy P (suma wyrazów na przekątnej) jest równy (1/2)(T+Z+T-Z) = T. To wygodne. Wyznacznik det(P) jest równy (1/4)((T+Z)(T-Z)-(X+iY)(X-iY)), czyli
 
det(P) = (1/4)(T2- X - Y -  Z2)
 
To (ta 1/4) to trochę mniej wygodne, ale nie tak znów niewygodne. Zauważmy, że nasze macierze są osobliwe (wyznacznik = 0) na stożku świetlnym, gdzie T2- X - Y - Z2 = 0.
 
Nasze macierze są hermitowskie: transponowanie macierzy jest tym samym co zespolone sprzężenie (zmiana znaku przy „i”).
 
Jeśli ogólną macierz 2x2 zapiszemy jako:
 

macierz 2x2

 
wtedy z naszej macierzy P możemy na powrót odczytać (T,X,Y,Z):
 

macierze w zdarzenia

 
Gdy P jest hermitowska i o wyznaczniku zero, wtedy odczytane stąd T,X,Y,Z są współrzędnymi punktu na stożku świetlnym.
 
Gdy ślad z macierzy P jest równy 1, wtedy (T,X,Y,Z) są współrzędnymi punktu na przecięciu stożka świetlnego z płaszczyzną T=1, czyli na dwuwymiarowej sferze.
 
I tak mamy Plan 4 z poprzedniej notki. Teraz należy nasze plany uczynić dynamicznymi. Zacząć coś z nimi robić. Mamy cztery kółka zębate, zazębiające się, i gdy pokręcimy jednym, wtedy zaczną obracać się i inne. Ale jak i w którą stronę? O tym w następnej notce.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie