Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
3747
BLOG

Spójrz w lustro - najlepiej sferyczne

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 50

 

Sfera jest bodaj najdoskonalszą figurą geometryczną. Nie wiem czy słowo „figura” jest tu najbardziej odpowiednie. Sfera to powierzchnia kuli. Mam na myśli idealną kule i idealną sferę.
Sfera, lub jej wycinek, może służyć za zwierciadło. Zwierciadła same w sobie są tajemnicze. A cóż dopiero mówić o zwierciadłach sferycznych? Te bywają dwóch rodzajów: wklęsłe i wypukłe.

spherical mirrors

spherical concave and convex mirrors
 
Johannes Kepler wyobrażał sobie nasz wszechświat ułożony w koncentryczne sfery i rządzony pięknymi prawami platońskiej i pitagorejskiej harmonii.
 
Kepler sfery
 
Bliski mi Esher, którego pociągała nieeuklidesowa geometria szkicował siebie samego w wypukłym sferycznym zwierciadle.

Esher Spherical Mirror

 

Esher spherical mirror bird
 
 
Wariacji na temat sferycznych zwierciadeł jest bez liku:
 
 
zwierciadło sferyczne
 

zwierciadło kuliste

 

lustro sferyczne
 
 
spherical mirror gioconda
 

spherical mirrors

 

lustro sferyczne
 
Nieznanemu autorowi przypisuje się następującą myśl:
 
 
“The brightest light moving away from us, unless it be reflected, is darkness to us.”
 

Światło uciekające

 
Czasami dodaje się do tego: „Patrz w siebie”. No nie wiem. Jest tylu ludzi zapatrzonych w siebie do tego stopnia, że rzeczywistość umyka ich uwadze. Patrzenie w siebie, widzenie siebie w sferycznych zwierciadłach, tych wklęsłych i tych wypukłych – z różnej odległości może jednak pomóc, bo zwierciadła pokazują też otoczenie. Choć nasza rola w tym otoczeniu jest zwykle przesadzona.
 
Zatem sfery i odbicia. Światło. Temu poświęcam niniejszy długi już cykl notek. Planowałem dziś dać coś poważniejszego, dać dozę algebry i dawkę geometrii. Jednak nie wyszło. Mam sporo rachunków do wykonania i sprawdzenia. Muszę szybciutko opanować język programowania MATLAB. Rozgryźć do końca kod przysłany mi przez. Wegerta. Już go nieco rozgryzłem. W jedną i w drugą stronę używa rzutu stereograficznego. O czym niedawno pisałem i formuły podawałem. Zastanawiam się jak to zrobić inaczej. I wczoraj w nocy wpadłem na pomysł: najpierw przedstawię działanie grupy SL(2,C) na sferze trójwymiarowej S3. Dopiero potem, przez rozwłóknienie Hopfa zrzutuję na sferę dwuwymiarową S2. Da mi to możliwość zobaczenia także fazy. Bo ta traci się dopiero przy rzutowaniu z trzech na dwa wymiary. Zaś S3. Można przedstawiać poprzez rzut stereograficzny w przestrzeni trójwymiarowej, a nie tylko na płaszczyźnie. Oczywiście w końcu i tak trzeba zrzutować obrazki na płaszczyznę ekranu, jednak można to robić używając różnych centrów rzutowania. Można więc będzie popatrzeć z różnych perspektyw. Takie podejście będzie bardziej „kwantowe”, bowiem faza w mechanice kwantowej spełnia jednak swoją ważną rolę.
 

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie