Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
2167
BLOG

Paradoks okręgu

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 88

 

Paradoksy matematyczne, gdy się im przyjrzeć – nie są aż tak znów paradoksalne. Co może wynikać z tego, że przyglądanie się paradoksom z bliska trochę nas męczy. Gdy zaś jesteśmy zmęczeni to albo wszystko wydaje się być paradoksem, albo nic.
 
Z drugiej strony jednak paradoksy mogą bawić. Wychodząc z tego właśnie założenia przedstawiam niniejszym jeden taki: dość blisko spokrewniony, ze swej natury, z paradoksem Banacha-Tarskiego o którym wspominałem w poprzedniej notce. Paradoks Banacha-Tarskiego dotyczy rozkładu kuli na skończoną ilość (np. pięć) części i złożenia z tych części dwóch kul takich jak ta wyjściowa. W dzisiejszej notce miast kuli weźmiemy okrąg. Podzielimy go na niekończenie wiele części (ale przeliczalnie wiele). Z tych części złożymy następnie dwa okręgi – takie jak ten wyjściowy.
 
A oto jak ta „konstrukcja” wygląda. Słówko „konstrukcja” biorę tu w cudzysłów, bo w czasie tej konstrukcji korzystamy z pewnika wyboru.
 
Rozważamy obroty okręgu. Te tworzą grupę. Zwykle oznaczamy ją przez SO(2) - „specjalna ortogonalna grupa w dwóch wymiarach”. „Specjalna”, bo obracamy jedynie, nie odbijamy. Każdy element tej grupy to obrót o jakiś kąt od 0 do 2π. Obrót o 0 to to samo co obrót o 2π – transformacja identycznościowa pozostawiająca każdy z punktów okręgu na swoim miejscu. Krótko oznaczmy naszą grupę literką G. Jest jasne, że każdy obrót (są to obroty sztywne, bez rozciągania i bez skracania) zachowuje długości łuków między dwoma punktami okręgu. Długość łuku to liczba z przedziału [0,2π]. Cały okrąg ma długość 2π.
 
Spośród wszystkich obrotów wyróżnijmy te, które są obrotami o wymierne wielokrotności 2π. Na przykład o π/5, 7π/26, 356π/7654 itd. Wystarczy rozważyć liczby wymierne pomiędzy 0 a 1 (włącznie). Te obroty tworzą podgrupę grupy G. Złożenie dwóch takich obrotów jest takim obrotem, odwrotność takiego obrotu jest takim obrotem. Oznaczymy ją przez G0.
 
Wprowadzamy na okręgu, parametryzowanym przez kąt od 0 do 2π, relację równoważności: punkty a i b nazywamy równoważnymi gdy b daje się otrzymać z a przez obrót z G0. Jeśli x=0 zaś y jest liczbą niewymierną, np. y=√2, wtedy xπ i y2π nie są równoważne. Natomiast 0 jest równoważne na przykład z każdą wymierną wielokrotnością π (czy 2π – na to samo wychodzi).
 
Każdy punkt okręgu należy do pewnej klasy równoważności. Na przykład do klasy wszystkich punktów jemu równoważnych. Dwie różne klasy równoważności są zawsze rozłączne jedna z drugą. Zbiór tych klas równoważności oznaczamy, jak to jest w zwyczaju, symbolem G/G0.
 
Dotąd jeszcze wszystko konstruowaliśmy. Teraz czas na wybór. Pewnik wyboru zapewnia nas, że z każdej klasy równoważności możemy wybrać po jednym elemencie.. Zatem wybierzmy. Wybrane elementy tworzą pewien zbiór. Nazwijmy go W. Otóż zobaczmy teraz, że zbiór W ma nieco paradoksalne własności.
 
Przede wszystkim zauważmy, że liczb wymiernych jest przeliczalnie wiele. Możemy je ponumerować. Algorytm numerowania: po przekątnych – jak na obrazku:
 

liczby wymierne przeliczalność

 

 
Zatem nasza grupa G0 ma przeliczalnie wiele elementów. Więc ponumerujmy je: g1,g2,g3,g4,....
 
Weźmy nasz zbiór W i obróćmy go po kolei o g1,g2,g3,g4,.... Otrzymamy zbiory W1,W2,W3,W4,.... Zbiory W1 i W2 nie mają elementów wspólnych. Dlaczego? No bo załóżmy, że x należy do obydwu. Skoro x należy do W1, to daje się otrzymać z pewnego elementu x1 z W przez obrót g1 . Skoro x należy do W2, to daje się otrzymać z pewnego elementu x2 z W przez obrót g2. Ponieważ g2 jest różne od g1, to x2 jest różne od x1. Ale x2 daje się otrzymać z x1 przez wymierny obrót g2 złożone z odwrotnością g1. Stąd g1 and g2 należą do jednej i tej samej klasy równoważności. I tu mamy sprzeczność: bowiem dwa różne elementy W należą do dwóch różnych klas równoważności – Tak zbiór W „konstruowaliśmy”. By uniknąć sprzeczności trzeba przyjąć rozłączność W1 i W2 - to jedyne wyjście.
 
Podobnie przekonujemy się, że dowolne dwa zbiory Wk,Wl są rozłączne gdy k jest różne od l.
 
Co więcej, zbiory Wk, k=1,2,3,4..... pokrywają cały okrąg. Dowolny punkt okręgu należy bowiem do którejś z naszych klas równoważności. Skoro tak, to da się otrzymać z jednego z wybranych punktów (elementu zbioru W) przez jakiś wymierny obrót gi. Skoro tak, to należy do Wi.
 
Podzieliliśmy zatem okrąg na przeliczalnie wiele wzajemnie rozłącznych zbiorów W1,W2,W3,.... Podział ten jest paradoksalny w następującym sensie:
 
Weźmy zbiory W2,W4,W6,.... te ponumerowane liczbami parzystymi. Teraz W2 da się otrzymać z W1 przez wymierny obrót. W4 z W2, W6 z W3,W8 z W4.... Każdy ze zbiorów W2,W4,W6,W8 można otrzymać z odpowiednio W1,W2,W3,W4 przez obrót. Obroty zachowują długość (o ile takowa istnieje). Zatem łączna długość zbiorów W2,W4,W6,.... jest taka sama jak łączna długość zbiorów W1,W2,W3,... - a te składają się na cały okrąg o długości 2π . No i już mamy, że π = 2π .
 
Chyba... chyba, że zbiorom Wk nie można przypisać żadnej długości. I otóż to – zbiory Wk nie mogą być mierzalne zwykłą miarą długości przedziałów na okręgu. I już po paradoksie.
 
Ale, jak to? Nie mogą być mierzalne? Nawet długości zero nie można im przypisać? Ano nie można. Bo suma zer, choćby i przeliczalnie nieskończona, jest zerem.
 
Jak zaznaczyłem na początku paradoksy matematyczne, gdy się im przyjrzeć z bliska, bywają nieco męczące. Czy są zabawne? To zależy od naszego humoru w danej chwili.
 
W kolejnej notce przedstawię inną wersję podobnego paradoksu. Tym razem będziemy dzielić dysk (Poincarégo) a nie okrąg. I będziemy to robić z obrazkami.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie