Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1621
BLOG

Diabelskie schody

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 25

 

Zagadki są ciekawe, czasem nawet podniecające, ale dobrze jest gdy można podejrzeć zagadki rozwiązanie. Zatem dziś: rozwiązanie zagadki z poprzedniej notki, nawet jeśli nie została tam ona wyraźnie sformułowana jako zagadka. Komentarze (szczególnie Bjaba) pod poprzednią notką przybliżyły nas do rozwiązania, ale pozostał jeszcze kawałek drogi.
 
Przypomnę:
 
Mamy dwie macierze 2x2:
 
a = [[1,0],[0,3]]
 
b = [[1,2],[0,3]]
 
W postaci tabelkowej wyglądają tak
 
a:
 
[1 0]
[0 3]
 
b:
 
[1 2]
[0 3]
 
Tworzymy losowe, coraz dłuższe słowa mnożąc macierze a i b. Będę je mnożył z lewej strony. Czemu?
 
No bo tak, słowo wieloliterowe zapisujemy jako abaabb.... I czytamy z lewej do prawej: najpierw a, potem b, potem dwa razy a itd. No dobrze, najpierw a, ale co? Macierze zazwyczaj lubią działać na wektory. A działanie macierzy na wektor zapisujemy zazwyczaj tak, że wektor stoi po prawej stronie, np. ax, gdzie a jest macierzą zaś x wektorem. Jeśli najpierw podziałać mam a, potem podziałać mam b, to będzie to bax. A z czasem naszymi macierzami będziemy na wektory działać. Zatem lepiej już teraz umówić się, że ciąg zapisany jako a1.....a1000000 będę rozumiał jako iloczyn macierzy w odwrotnej kolejności: a1000000.....a1 .
 
Nasze obie macierze mają w dolnym lewym rogu zero. Wyznacznik każda z nich ma 3, więc są odwracalne. W ogólności macierze, które pod główną przekątną (tą lewa góra – prawa dół) mają same zera nazywają się macierzami górno-trójkątnymi. Odwracalne macierze górno-trójkątne tworzą grupę. Iloczyn dwóch macierzy górno-trójkątnych jest macierzą górno-trójkątną, a także odwrotność macierzy górno-trójkątnej (jeśli macierz jest odwracalna, to odwrotność istnieje) jest taką macierzą. Mnożąc więc nasze macierze pozostaniemy w grupie macierzy górno-trójkątnych.
To taka uwaga, na boku, z sednem zagadki nie mająca wiele wspólnego. Jednak kiedyś może się przydać.
 
Tworząc iloczyny wielu macierzy a i b, w dowolnych kolejnościach, zauważamy regularności. W lewym górnym rogu będzie zawsze 1, w prawym dolnym rogu będzie zawsze 3 w potędze równej długości słowa. Gdy słowa stają się długie, potęgi trójki stają się ogromnymi liczbami całkowitymi. Trudno dawać sobie z nimi radę (choć można, jeśli ma się cierpliwość i odpowiedni pakiet do komputera pozwalający na obliczanie z dowolnie wybraną precyzją). By tego uniknąć dobrze jest zastąpić macierze a i b macierzami „zrenormalizowalnymi”
 
a' = a/3
b' = b/3
 
Teraz
 
a' = [[1/3,0],[0,1]]
b' = [[1/3,2/3],[0,1]]
 
Mnożąc przez siebie macierze a' i b' w lewym górnym rogu będzie teraz zawsze 1/3n, gdzie n jest długością słowa, w prawym dolnym rogu będzie zawsze 1. W lewym dolnym rogu będzie zawsze 0. Jedyne co ciekawe to liczba w prawym górnym rogu.
 
Zapuszczam generator liczb „losowych” i generuję „przypadkowy” ciąg zer i jedynek. Wyszedł mi taki:
 
0,1,0,1,1,0,0,1,1,0
 
Interpretuję 0 jako a', 1 jako b'. Ciąg czytam od lewej do prawej, macierze mnożę od prawej do lewej. Będę miał więc takie coraz dłuższe słowa:
 
a'
b'a'
a'b'a'
b'a'b'a'
b'b'a'b'a'
a'b'b'a'b'a'
a'a'b'b'a'b'a'
b'a'a'b'b'a'b'a'
b'b'a'a'b'b'a'b'a'
a'b'b'a'a'b'b'a'b'a'
 
W prawym górnym rogu otrzymam w ten sposób taki ciąg liczb:
 
0
2/3
2/9
20/27
74/81
74/243
74/729
1532/2187
5906/6561
5906/19683
 
Wszystkie one leżą w przedziale [0,1]. Mogę je namalować – może zobaczę jakąś regułę?
 
Hmm... Niewiele widać. Zapuszczam więc do roboty komputer o i każę mu rachować 1 mln razy ( z generatorem losowym wybierającym a' lub b') . Trwa to ok 5 sekund. Tyle, że rysować milion punktów nie ma wielkiego sensu. Powłażą na siebie i nie się ni zobaczy. Zatem robię sztuczkę. Przyjmuję rozdzielczość 570 pikseli i dzielę odcinek [0,1] na 570 równych części. Następnie dla każdej z tych 570 części liczę jaka to część punktów z mojego miliona wpadnie do tego przedziału. Nad tym pikselem stawiam wtedy słupek o tej wysokości.
 
Jak powiedziałem – tak zrobiłem. Oto wynik:
 
Cantor set
 
A teraz, kumulatywnie, od lewej do prawej dodaję wysokości słupków i rysuję wyniki tych dodawań:
 
devil stairs
 
Zaraz, zaraz …. Takie obrazki już gdzieś widzieliśmy.... Zbiór Cantora? Diabelskie schody? I tak już jest, że rozwiązanie każdej ciekawej zagadki stawia nas oko w oko z zagadką kolejną.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie