Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
912
BLOG

Alternatywa 4

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

 

Dobrze jest mie do czynienia z alternatywami. Źle gdy nie mamy wyboru. Wybieranie interpretujemy jako manifestację naszej wolnej woli. Czy wolną wolę wolę mamy? Tu można dyskutować. Być może złudzenie, że takową mamy jest w nas zaprogramowanę? Mniejsza o to. Ważne jest w życiu, by wolną wolę po prostu stosować, na przykład choćby i przez wybór najbardziej nam odpowiadającej, najbardziej skutecznej, efektywnej doktryny filozoficznej.

 

Kamil Dróżdż (Recenzent)

Alternative 4 ─ The Brink

 

Duncan Patterson to człowiek, który dźwiga na swoich plecach wór muzycznych doświadczeń. Do 1998 roku działał w Anathemie i często to właśnie jemu przypisuje się wzbudzenie zainteresowania wczesną twórczością tej grupy. Razem z Ekskomuniką nagrał m.in. jedną z najbardziej cenionych płyt tej formacji – Alternative 4, gdzie dał upust swojemu zainteresowaniu silnie dołującym dźwiękom. Kolejnym przystankiem w karierze Duncana był Antimatter. Współpraca z Mickiem Mossem zaowocowała wieloma utworami włączanymi dziś do klasyki depresyjnych brzmień. Wspólne eksperymenty z muzyką to jednak wciąż nie było to i po wydaniu Planetary Confinement w roku 2005 Duncan Patterson zdecydował się skupić na działającym do dziś projekcie Íon.

 

W tak zwanym międzyczasie przejawy twórczej natury Irlandczyka można było dostrzec w działalności formacji Aftermath, czy w dźwiękach towarzyszących filmom The Sons of Eilaboun oraz Just Another Day.

 

W 2011 roku na rynku muzycznym pojawiła się płyta najnowszego projektu Duncana. Alternative 4 za sprawą krążka The Brink miało stać się nową siła na scenie europejskiego rocka.

 

Płyta została opatrzona ciekawą oprawą graficzną. Na czarnym tle widzimy delikatnie zmrużone oko wpisane w czerwony trójkąt i nazwę krążka. Taki obraz podpowiada, że na płycie pojawi się wiele tajemnic do odkrycia, a muzyka sama w sobie będzie balansować na pograniczu wcześniejszych, nastrojowo-depresyjnych projektów Duncana.

 

 

Skoro jest tak wiele tajemnic do odkrycia, odkrywajmy zatem – krok po kroku. I to bez depresyjnych nastrojów, depresyjne nastroje nastroje w odkrywaniu tajemnic tylko przeszkadzają. Potrzebna nam jest nadzieja a nie depresyjne nastroje, choć i te dobrze jest poznać – choćby po to, by nauczyć się dawać sobie z nimi radę, a i innym pomagać.

 

Mamy więc trójkąt, mamy alternatywę 4, zaś 3x4 = 12. Dwunastu było ponoć apostołów, i o tym była ostatnia notka Geometria Ostatniej Wieczerzy. Były teżcztery trójkąty:

 

Cayley graph A4

 

Diagram ten to „diagram Cayleya” dwunasto-elementowej grupy zakodowanej w prezentacji

 

a3= b2= (ab)3= e

 

Na diagramie oprócz słów tworzących grupę, takich jak a,b,bab,aba …, mamy też tajemnicze cyfry w nawiasach – czego dotychczas nie dyskutowaliśmy. Czas więc na odkodowanie tych znaków

 

I tak pod literką a widzimy (123), pod literką b widzimy (12)(34). O permutacjach już kiedyś rozmawialiśmy. A tajemnicze cyfry w nawiasach to nic innego niż symbole permutacji. W nawiasach widzimy cyfry od 1 do 4, mamy więc zapewne do czynienia z grupą permutacji zabioru cztero-elementowego, zbioru liczb {1,2,3,4}. Przypomnę, że (123) oznacza permutację w której 1 przechodzi w 2, 2 przechodzi w 3, 3 przechodzi w 1, 4 przechodzi w 4 – nie jest ruszane. Innymi słowy permutację (123) możemy zapisać jako

 

1234

2314

 

Permutacja (12)(34) to złożenie dwóch przestawień. Najpierw zamieniamy miejscami 3 i 4, potem zamieniamy miejscami 1 i 2. Innymi słowy permutację (12)(34) możemy zapisać jako

 

1234

2143

 

Permutacja (123) zapisana jest pod literką a. Wiemy, że a3 = e. Ale także (123) do potęgi trzeciej to permutacja tożsamościowa. Działa to tak

 

1234 → 2314 → 3124 → 1234

 

Podobnie wiemy, że b2 = e. Ale także (12)(34) podniesione do kwadratu daje permutację tożsamościową. Działa to tak

 

1234 → 2143 → 1234

 

Wiemy, że (ab)3 = e. Gdy założymy, że a = (123), b = (12)(34) czy wyjdzie nam, jak powinno, że (ab)3 jest permutacją tożsamościową? Trzeba to sprawdzić. Co to za permutacja, to nasze (ab)? Policzmy, idąc od lewej do prawej.

 

1 → 2 → 1

2 → 3 → 4

3 → 1→ 2

4 → 4 → 3

 

Zatem ab to

 

1234

1423

 

Jedynka się nie rusza, zatem ab to cykl (243). I tak mamy na obrazku. A cykl (243), jak każdy cykl z trzech elementów, podniesiony do trzeciej jest identycznością.

 

Możemy w ten sposób utożsamić każde element naszej grupy z pewną permutacją zbioru cztero-elementowego. Wypadałoby by sprawdzić, czy na obrazku wszystkie podpisy się zgadzają. Załóżmy, że nie ma tam błędów. A jak są, to może ktoś jakiś błąd znajdzie?

 

Ale, ale: permutacji zbioru cztero-elementowego jest 4! = 4x3x2x1=24. A nasza grupa ma tylko dwanaście elementów! Zatem nasza grupa jest  podgrupą grupy symetrycznej S4, jak oznaczamy grupę permutacji zbioru {1,2,3,4}. Co to za podgrupa?

 

Zauważmy, że a jest cyklem: a = (123). A w grupie permutacji jest tak, że każdy cykl daje się rozłożyć na iloczyn (złożenie) przestawień. Ogólna formuła jest taka:

 

(i1,i2,....,im) = (i1i2)(i1i3) … (i1in)

 

W naszym przypadku (123) = (12)(13).

Zatem a to dwa przestawienia. B to także dwa przestawienia. Dwa to liczba parzysta. Stąd każdy element naszej grupy dwunasto-elementowej to parzysta liczba przestawień. A każda permutacja jest albo parzysta albo nieparzysta. Połowa wszystkich permutacji to permutacje parzyste, druga połowa to nieparzyste. Połowa z 24 to 12. Bilans się zgadza.

 

Nasza dwunasto-elementowa grupa to nic innego jak grupa wszystkich parzystych zbioru cztero-elementowego. Nazywa się to:grupa alternująca. Z Wikipedii:

 

Grupa alternująca – w teorii grup grupa parzystych permutacji pewnego zbioru skończonego .

 

Nasza dwunasto-elementowa grupa to grupa oznaczana zwykle symbolem A4.

 

Rozwikłaliśmy zatem jedną tajemnicę. Ale czekają nas tajemnice kolejne. ZA generatory naszej grupy miast a i b, możemy wziąć A i B zdefiniowana przez:

 

A = a

B = ab

 Zadanko: wyrazić a,b przez A,B

Jak wtedy będzie wyglądał diagram Cayleya? Będzie bardziej estetyczny od tego z obrazka powyżej? Czy też wyjdzie jakiś parszywy?

 

I tak to już jest: gdy uwikłamy się z jedną tajemnicą, zawsze czekają do rozwikłania kolejne.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie