Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1430
BLOG

Tabliczki mnożenia do 7

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

 

Poszukamy dziś wszystkich grup o liczbie elementów od 1 do 7 włącznie.
 
Rząd 1. Grupa winna zawierać element jednostkowy e. Grupa rzędu 1 może zawierać tylko ten element. Rząd 1 mamy zatem z głowy: G = {e} z tabelką mnożenia ee = e.
 
Rząd 2. Tutaj mamy dwa elementy, jeden to e, drugi oznaczmy przez a. Zatem G = {e,a}. Musimy teraz wypełnić tabelkę mnożenia:
 
 
 
e
a
e
 
 
a
 
 
 
Z definicji elementu jednostkowego w grupie mamy ea = ae = a. Nasza tabelka mnożenia ma więc postać
 
 
 
e
a
e
e
a
a
a
 
 
W pusty prawy róg możemy wstawić e lub a. Jeśli wstawimy a, będziemy mieć, że aa = a. Mnożąc (z lewej czy z prawej, obojętne) przez odwrotność a otrzymamy wtedy a = e. A przecież nasza grupa ma mieć dwa elementy, zatem a musi być różne od e. Zostaje tylko jedna możliwość: aa = e. Wypełniamy więc naszą tabelkę mnożenia:
 
 
 
e
a
e
e
a
a
a
e
 
Trzeba by jeszcze sprawdzić łączność działania w grupie. Nawet nie takie to żmudne. Nasza grupa jest „izomorficzna” z grupą (0,1), gdzie dodawanie jest mnożeniem grupowym, 0 jest jednością grupy, zaś 1 spełnia rolę a. Wtedy aa=e jest tym samym co 1+1=0. Tę grupę już znamy! Zwykle oznaczamy ją przez Z2 lub przez Z/2Z
 
Rząd 3.
 
Teraz mamy trzy elementy: G={e,a,b}. Tabelka mnożenia wygląda tak:
 
 
e
a
b
e
e
a
b
a
a
 
 
b
b
 
 
 
Mamy do wypełnienia cztery puste miejsca. Czym może być a2? Mamy trzy możliwości:
 
a2 = a
a2 = e
a2 = b
 
Pierwsza możliwość odpada, bo wtedy mielibyśmy a = e, a przecież a ma być różne od e. Zatem zostają do przebadania możliwości druga i trzecia. ….. Ale, ale! Czemu sobie sprawy nie uprościć? W poprzedniej notce dowiedzieliśmy o pewnym prosto brzmiącym a ważnym twierdzeniu: jeśli rząd grupy jest wielokrotnością liczby pierwszej p, to grupa ma element rzędu p. Czemu z tego faktu nie skorzystać? Nasza grupa ma rząd 3, 3 jest wielokrotnością liczby pierwszej 3, zatem jeden z elementów grupy ma tę własność, że podniesiony do trzeciej potęgi daje jedność. Niech to będzie a. Wtedy a3 = e ale a2 jest różne od e. Zatem a2 musi być b! No to wypełniamy naszą tabelkę:
 
 
 
e
a
b
e
e
a
b
a
a
b
 
b
b
 
 
 
 
Musimy wypełnić pozostałe trzy puste miejsca. I tu (a także dalej) przyjdzie nam z pomocą pewna Bardzo Ważna Własność tabelek mnożenia w grupach:
 
Bardzo Ważna Własność:
 
Tabliczka mnożenia dla grupy zawiera w każdym wierszu i w każdej kolumnie każdy element grupy dokładnie jeden raz.
 
 
Skąd taka własność? Powiedzmy, że mamy wiersz opisujący mnożenie elementu a przez kolejne elementy b. Czy może być tak, że ab = ab'? Gdyby tak było, wtedy mielibyśmy, że b = b'. Zatem w każdym wierszu muszą być wyłącznie elementy jeden różny od drugiego. A że wiersz ma tę samą długość co ilość elementów w grupie, stąd i powyższa Bardzo ważna własność. I tak samo dla każdej kolumny. Takie samo rozumowanie.
 
Uzbrojeni w znajomość Bardzo Ważnej Własności możemy wrócić do wypełniania pustych miejsc w naszej tabelce. W drugim wierszu mamy już a i b, zatem na ostatnim miejscu musi stać e:
 
 
 
e
a
b
e
e
a
b
a
a
b
e
b
b
 
 
 
 
I teraz już łatwo tabelkę wypełnić do końca:
 
 
 
e
a
b
e
e
a
b
a
a
b
e
b
b
e
a
 
Zauważmy, że nasza grupa jest przemienna: ab = ba. Element a jest „generatorem” grupy. Mamy bowiem a2 = b, a3 =e. Nasza grupe jest więc izomorficzna z grupą addytywną (0,1,2), gdzie 2+1=0. Czyli po prostu liczby 0,1,2 z dodawaniem modulo 3 tym razem. Oznaczamy tę grupę symbolem Z/3Z lub C3 (grupa cykliczna rzędu 3).
 
Rząd 4.
 
Znów skorzystamy z własności z liczbami pierwszymi. 4 jest wielokrotnością liczby pierwszej 2, zatem w grupie istnieje element rzędu 2. Nasza grupa teraz to G ={e,a,b,c}. Niech a będzie tym elementem grupy dla którego a2 = e. Mamy więc tabelkę:
 
 
e
a
b
c
e
e
a
b
c
a
a
e
 
 
b
b
 
 
 
c
c
 
 
 
 
Zabierzmy się za b2. Mamy dwie możliwości:
 
  1. b2 = e,
  2. b2 jest różne od e.
 
Możliwość 1)
 
 
 
e
a
b
c
e
e
a
b
c
a
a
e
 
 
b
b
 
e
 
c
c
 
 
 
 
W trzecim wierszu i w drugiej kolumnie nie mamy innej możliwości niż wstawienie c. Podobnie jak w drugim wierszu w trzeciej kolumnie:
 
 
 
e
a
b
c
e
e
a
b
c
a
a
e
c
 
b
b
c
e
 
c
c
 
 
 
No i teraz, korzystając z Bardzo Ważnej Własności wypełniamy do końca (każdy to winien przećwiczyć sobie na kartce papieru):
 
 
 
e
a
b
c
e
e
a
b
c
a
a
e
c
b
b
b
c
e
a
c
c
b
a
e
 
Wypadało by jeszcze sprawdzić łączność mnożenia, ale jest to tutaj zbyteczne. Widzimy bowiem, że mamy dwa elementy a i c o kwadratach równych e, zaś b jest ich iloczynem. Tabelka jest symetryczna, grupa jest przemienna. Jest to po prostu „iloczyn prosty” dwóch grup Z2 , nazywa się to „grupą Kleina”. W fizyce jedno Z2 pojawia się jako odbicie przestrzenne P, drugie Z2 jako odbicie czasowe T, zaś ich iloczyn to odbicie (zmiana orientacji) zarówno przestrzeni jak i czasu. Grupa ta jest izomorficzną z addytywną „płaszczyzną binarną”, gdzie mamy wektory [x,y]. przy czym x i y mogą przyjmować jedynie wartości 0 i 1 ze znaną reguła 1+1=0.
 
Pozostało nam jednak rozważenie drugiej możliwości: b2 różne od e. Czy może być b2= c? Mielibyśmy wtedy taką tabelkę:
 
 
 
e
a
b
c
e
e
a
b
c
a
a
e
 
 
b
b
 
c
 
c
c
 
 
 
 
Wtedy w klatce zaznaczonej na czerwono nie może stać a, nie może stać b, nie może stać c, i nie może stać e! Mamy więc tę możliwość z głowy. Musi więc być b2 = a. Reszta tabelki wypełnia się wtedy automatycznie (sprawdźcie to!):
 
 
 
e
a
b
c
e
e
a
b
c
a
a
e
c
b
b
b
c
a
e
c
c
b
e
a
 
Przyjrzyjmy się elementowi c. Mamy c2= a, c3 = ac = b, c4 = e. Zatem c jest generatorem. Jest to grupa cykliczna C4, lub, jeśli ktoś woli, Z/4Z – liczby 0,1,2,3 z dodawaniem modulo 4: 3+1 = 0.
 
Mamy więc dwie grupy rzędu 4: obie przemienne, jednak to grupa Kleina Z2xZ2, druga to to Z/4Z.
 
Rząd 5.
 
Pięć jest liczbą pierwszą. Pozostawiam Czytelnikowi do wywnioskowania, że każda grupą, której rząd jest liczbą pierwszą p jest grupą cykliczną Cp, lub, w zapisie addytywnym, Z/pZ.
Rząd 6.
Załatwiony w poprzedniej notce. Dwie grupy.
Rząd 7.
Załatwiony w uwadze do rzędu 5.
 
I tym sposobem znamy wszystkie grupy do rzędu 7 włącznie. No i mamy też pewne doświadczenie w operowaniu tabelkami mnożenia. Tu i ówdzie wspominałem o konieczności sprawdzenia łączności. Przypomnę, że łączność to własność mnożenia:
 
(ab)c = a(bc)
 
Czy tabliczka mnożenia (kwadratowa) opisuje mnożenie łączne czy nie, tego z tabelki nie widać. A sprawdzanie może być uciążliwe. Dobrze to zlecić komputerowi. I są do tego odpowiednie algorytmy. Ale to już jest inna historia.
 

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie