Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1917
BLOG

Nauka i religia - wojna trwa

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 113

 

Uwaga: W tym cyklu notek zawierającym fragmenty mojej książki pominąłem rozdział dotyczący plagiatów. O plagiatach w nauce pisałem już tu kiedyś, zjawisko to nie jest jednak, moim zdaniem, aż tak poważne jak inne tu poruszane.
 
Trwa wojna pomiędzy Nauką a religią. Tak na przykład dzisiaj możemy zobaczyć symptomy tej wojny w gorącej debacie pomiędzy czystymi materialistycznymi ewolucjonistami, takimi jak Richard Dawkins
 
Bóg urojony
 
, a fundamentalistami kreacjonistami reprezentowanymi, na przykład, przez “Institute for Creation Research” (Texas)
 
ICR
 
czy “Creation Ministries International” (Australia).
 
Kreacja
 
Choć przytacza się argumenty za tym, że wojna taka nie jest konieczna, niemniej, gdy patrzymy na rzeczy obiektywnie, możemy zobaczyć wokół nas te utarczki.
 
Religia i nauka
 
Ci, co argumentują, że wojna pomiędzy Nauką a religią nie wynika bynajmniej z funkcji tych dwóch dziedzin, ani też z ich wzajemnych powiązań i zależności, podkreślają fakt, że Nauka i religia dotyczą różnych dziedzin doświadczenia człowieka, że mogą (i powinny) uzupełniać się nawzajem i to w konstruktywny sposób.
 
W dwóch powyższych paragrafach pisałem Nauka z dużej litery, zaś religia z małej. Dlaczego? Otóż robię to dlatego, że choć naukowcy sprzeczają się ze sobą, historia uczy nas, że, po jakimś czasie, tworzy się jednolity paradygmat akceptowany przez większość naukowców – tzw. nauka głównego nurtu. Z religią jest inaczej. Istnieją różne religie, czasem sobie wrogie. Religie, jedne bardziej inne mniej, mają tendencję do bycia konserwatywnymi, i po tysiącach lat wciąż nie ma jednej, jednolitej „religii świata”, akceptowanej przez większość. Nie oznacza to bynajmniej, że religie nie walczą (czasem ogniem i mieczem) o narzucenie swoich własnych systemów wierzeń i obrządków innym. A kiedy piszę „religie” - mam na myśli religie zorganizowane. Jest rzeczą ważną by rozróżniać pomiędzy religijnością – pewną postawą ludzkiego umysłu, a zorganizowanymi religiami, z ich dogmatami, hierarchią kościelną i obrządkami.
 
Owszem, jest miejsce na konstruktywne współdziałanie Nauki i religii, ale to pod warunkiem, że obie strony pozbędą się swej sztywności i staną się bardziej otwartymi. Dla niektórych ludzi nauka, bez względu na to czy wierzą w to, czy nie, jest ich religią. Dla innych ludzi religia jest tym co dobre, zaś Nauka to samo zło.
 
Nuka i religia wojna
 
Ale są to przypadki ekstremalne.
 

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie