Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1984
BLOG

Czy Nauka może być sprawiedliwa?

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 47

 

Jak działa System?
 
Zacznę od moich własnych doświadczeń i obserwacji. Przez kilka lat byłem zastępcą dyrektora instytutu w Polsce. Jednocześnie miałem pod swoją opieką studentów i doktorantów. Oczywiście byłem do swoich studentów przywiązany i dbałem o to, by po otrzymaniu swych stopni dostali pracę. Jestem pewien, że moi studenci mieli w tym zakresie mniej problemów niż ich koledzy, a to z powodu, że zajmowałem się nie tylko ich wykształceniem, ale pełniłem też przy tym funkcje administracyjne.
 
sprawiedliwosc
 
Czy było to sprawiedliwe? Z pewnością nie było. Choć starałem się oceniać postępy moich studentów obiektywnie, to jednak byłem emocjonalnie przywiązany do zapewnienia im osiągnięcia sukcesu. Praca, stanowiska, promocje – wszystkie one zależą od rekomendacji, a nie jedynie od kwalifikacji zainteresowanych. Tak samo jest z przyjmowaniem i odrzucanie prac przeznaczonych do publikacji w czasopismach naukowych. Oczywiście każdy konkretny przypadek jest nieco inny a cały ten system jakoś tam jednak działa. Ale z pewnością nie można powiedzieć, że Nauka jest zawsze sprawiedliwa. Z pewnością sprawiedliwą nie jest.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie