Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
5501
BLOG

Życie w kosmosie? Monopole magnetyczne? Komu wierzyć?

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 97

 

Fox News z 5-go marca 2011 donosi: Życie odkryto w kosmosie! Exclusive:NASA Scientist Claims Evidence of Alien Life on Meteorite. Mamy też zdjęcie gigantycznej bakterii znalezionej w meteorycie:
NASA Life
Doktor Hoover dodaje:
A lot of times it takes a long time before scientists start changing their mind as to what is valid and what is not. I’m sure there will be many many scientists that will be very skeptical and that’s OK.”
Wiele razy już bywało, że potrzeba było długiego czasu by naukowcy zaczęli zmieniać swe zdanie gdy idzie o to jak jest naprawdę a jak nie jest. Jestem pewien, że znajdzie się wielu naukowców, którzy pozostaną sceptyczni, i to jest w porządku.
Naukowcy to zaiste dziwny gatunek. Ale przecież nie o tym ma być dzisiejszy tekst. Dziś kontynuuję analizę małej częsci skryptu „Elektryczność i magnetyzm” dr hab. Władysława Tomaszewicza z Katedry Zjawisk Elektronowych Politechniki Gdańskiej – analizę rozpoczętą w notce poprzedniej  Jak nas uczą – Magnetostatyka.
Skrypt ten jest dobrym przykładem konserwatyzmu zarówno fizyków jak i inżynierów, jest dobrym przykładem na to jak funkcjonuje nauka i technologia. Jak pisałem w poprzedniej notce – jesteśmy stale indoktrynowani i nawet tego nie zauważamy. Więcej nawet – lubimy być indoktrynowani, bo to ułatwia życie.
Interesuje mnie obecnie magnetyzm, konkretnie magnetostatyka. Więc kontynuujmy – fragmenty tekstu z moimi komentarzami:
Jeżeli naładowana cząstka porusza się w obszarze, gdzie istnieje zarówno pole elektryczne jak i pole magnetyczne, to działa na nią wypadkowa siła:
 

 
zwana siłą Lorentza.
 
No tak, siła Lorentza jest matematycznie piękna. Tylko czy jest to wzór  prawdziwy? O tym dyskutują jedynie fizycy posiadajacy prawo jazdy uprawniające do jazdy samochodami rajdowymi. Dla całej reszty jest to wzór do wkucia. By wszelką dyskusję na temat prawdziwości lub nieprawdziwości tego wzoru utrudnić, w większości podręczników od dłuższego czasu zapanował zwyczaj  definiowania pola magnetycznego przy pomocy tego wzoru – wbrew historii i wbrew naturalnej definicji pola magnetycznego powstałej w wyniku obserwacji wzajemnego oddziaływania biegunów magnetycznych.
 
Po określeniu wektora indukcji magnetycznej można wprowadzić inne wielkości, charakteryzujące pole magnetyczne. Przez linie sił pola magnetycznego rozumiemy linie, które w każdym punkcie przestrzeni mają kierunek styczny do wektora indukcji magnetycznej i zgodny z nim zwrot (rys. 4.2).

 


 
Normalnie, w przeszłości, linie pola magnetycznego były definiowane jako linie wzdłuż których istnieje tendencja do układania się opiłków żelaznych – to stąd Faraday wpadł w ogóle na ideę linii magnetycznych. Maxwell tę ideę dalej sformalizował wprowadzając pojęcie pola.
 
Przebieg linii sił pola magnesu sztabkowego pokazuje schematycznie rysunek 4.3.
 
No tak, mamy przynajmniej schematyczny obrazek dla magnesu sztabkowego. A jak te linie pola magnetycznego wyglądają dla dwóch wzajemnie odpychających się biegunów:

 
Magnetic repulsion
 
 
Widać analogię z przebiegiem linii sił dipola elektrycznego. Strumień indukcji pola magnetycznego przez niewielką powierzchnię (rys. 4.4) określa wzór:
 
 
 

 
 
Jednostką strumienia indukcji magnetycznej jest weber (Wb):
 
 

 
 
Strumień indukcji pola magnetycznego przez dowolną powierzchnię S (rys. 4.5) jest równy:
 
 

 
 
Linie sił stałego pola magnetycznego są zawsze liniami zamkniętymi. W przypadku pola wytworzonego przez trwałe magnesy wynika to z faktu, że w przyrodzie nie występują monopole magnetyczne. Jak będzie później widoczne, również linie sił pola magnetycznego, wywołanego przez przepływ prądu stałego, zawsze zamykają się. Zatem strumień indukcji pola magnetycznego przez dowolną zamkniętą powierzchnię jest równy zeru:

 

 
 
To jest ciekawe. Linie sił stałego pola magnetycznego są zawsze liniami zamkniętymi. Stałego – znaczy nie zmieniającego się w czasie. Skąd to wiadomo? Cóż, tak stoi we wszystkich podręcznikach. Tak stwierdził święty Maxwell, nikt tego nie podważył, zatem tak jest. Ale czy na pewno? „W przyrodzie nie występują monople magnetyczne” - to  fakt. Czy nie występowanie czegoś może być faktem? Faktem może być jedynie to, że „znakomita większość fizyków wątpi w istnienie monopoli magnetycznych”. Faktem może być, że „nie ma dotąd przekonujących dowodów na istnienie monopoli magnetycznych”. Faktem może być: „Jak dotychczas pojawiające się tu i ówdzie doniesienia o obserwacjach monopoli magnetycznych są ignorowanę przez konserwatywną większość naukowców.”
 
 
Jest to odpowiednik prawa Gaussa dla pola elektrycznego. Korzystając z twierdzenia Gaussa ostatni wzór można zapisać w postaci różniczkowej:

 


 
Dywergencja stałego pola magnetycznego jest więc w każdym punkcie przestrzeni równa zeru.
 
 
No tak, dywergencja stałego pola magnetycznego jest równa zeru – przypuśćmy nawet, że tak jest. Co wtedy? W większości podręczników wyprowadza się stąd wniosek, że dla pola magnetycznego istnieje  potencjał wektorowy. Ten potencjał wektorowy odpowiedzialny jest za tzw. efekt Aharonova-Bohma. O potencjale wektorowym, subtelnościach towarzyszących jego wprowadzeniu i jego zastosowaniom napisano całe tomy. W całym jednak naszym skrypcie, aż do jego końca, nie znalazłem wzmianki o potencjale wektorowym. Czy inżynierom jest on niepotrzebny? Bynajmniej. Inżynierowie modelujacy pola magnetyczne używają zarówno potencjału wektorowego jak i pojedynczych biegunów magnetycznych.
Widać stąd, że na jednym skrypcie, na jednym podręczniku, na jednym źródle – nigdy nie należy sie opierać. Zawsze należy sięgać do wielu źródeł, czym więcej tym lepiej. Inaczej stajemy się podatni na indoktrynację.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie