Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
3444
BLOG

Wektory, pseudowektory i dylemat Macha

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 34

 

Jak to mówią: „Stara miłość nie rdzewieje.” Ja od zarania dziejów kochałem się w falach. Falach morskich, tych powstających w wyniku rzucania kamieni do stawu, falach radiowych i falach dźwiękowych. Z tym, że raczej wolałem te rozlewiste a do fal uderzeniowych jakoś mnie nie ciągnęło. Od czasów szkoły miałem też dobrego kolegę, który także kochał się w falach. Zachowała się z tego czasu fotka:
 
Zimowisko 1960
 
Ja gram na trąbce, mój kolega bębni na krześle. Na fotce widać też, że już wtedy interesowałem się światłem – tym czarnym i tym białym.
 
Podczas gdy mój kolega patrzał na świat ze zdrowej, normalnej pozycji, ja, od czasu do czasu stawałem na głowie i widziałem wszystko na opak:
 
Ark na głowie
 
I tak jest do dzisiaj. Po tym wstępie mogę przystąpić do obiecanej prezentacji wybranych przeze mnie obrazków z prezentacji Prof. Bernarda Jancewicza, który w piątek, piątego listopada wygłosił na seminarium ogólnym Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego wykład p.t. „Jak przedstawiać pseudowektory?” A że pseudowektory  i wielowektory związane są ściśle z falami – tego tłumaczyć chyba nie muszę. Bo pole elektromagnetyczne to pole wielowektorów (a raczej wieloform, ale ten temat możemy póki co zostawić na boku).
  image
 image
 
Zaczyna się to od cytatu z Macha. Podając za Wikipedią:
 
Ernst Mach (ur. 18 lutego 1838, zm. 19 lutego 1916) - fizyk i filozof austriacki. Wykładał (1864-67) matematykę w Grazu i później, aż do emerytury w 1901 roku, był profesorem fizyki w Pradze i Wiedniu. W swych pracach zajmował się zjawiskami z zakresu mechaniki (zasada Macha), aerodynamiki, optyki i termodynamiki. Od jego nazwiska nazwano liczbę Macha (skrót Ma) i złudzenie optyczne - pasmo Macha. Mach jako filozof jest zaliczany do empiriokrytycyzmu, zwanego też "drugim pozytywizmem". Domagał się usunięcia z nauki pojęć "metafizycznych", takich jak "atom", "siła" i "przyczyna", a także pojęć religijnych. Jego zdaniem prawa nauki są jedynie ekonomicznym opisem faktów. Podstawową regułą nauki powinna być "zasada ekonomii myślenia": najbardziej skrótowy opis zjawisk pozwala zaoszczędzić wysiłek wkładany w przedstawianiu faktów. Opis winien ograniczać się do odpowiadających wrażeniom "elementów" i ich trwalszych zespołów - "ciał". Ten punkt widzenia kwestionował tradycyjne wymaganie stawiane nauce, aby dostarczała absolutnej wiedzy, i wpłynął istotnie na rozwój logicznego pozytywizmu.
 
Można się z Machem zgadzać lub nie zgadzać, można się zgadzać częściowo a częściowo być zdecydowanie przeciw. Einstein był początkowo pod wpływem Macha, potem jakoś mu miłość do Macha zwiotczała. Nie o to jednak idzie, Cytat z Macha ma pokazywać jak to Mach nie mógł się nadziwić zachowaniu magnesów:
  image
 
A zachowanie magnesów jest w istocie dziwne. Czytelnik władający (biernie) językiem angielskim z lubością wysłucha odpowiedzi Richarda Feynmana, gdy ten został zapytany „Dlaczego magnesy się przyciągają lub odpychają”.
 
Feynman magnets
 
Miast od razu spróbować odpowiedzieć na zadane mu pytanie wdaje się Feynman w tyradę na tema pytań typu „Dlaczego?”. No bo jak wytłumaczyć „dlaczego” komuś, kto chce rzeczy zrozumieć na chłopski rozum, bez matematyki, bez wielowektorów i bez form? Po dość długich dywagacjach na temat jak trudno opdowiedzieć na ptanie dlaczego ktoś pośliznął się na lodzie i złamał biodro, dochodzi wreszcie Feynman do sedna rzeczy i stwierdzenia, że „dlatego, że właśnie taka przyroda jest.” Mamy elektryczność, mamy magnetyzm, coś tam o nich rozumiemy, ale nie wszystko i nie do końca. Na przykład związek elektromagnetyzmu z grawitacją jest nadal zagadką. Tyle Feynman. Wracając zaś do zdziwienia Macha, zjawisko, które go tak zdumiewało na obrazku da się tak zilustrować:
 
Jancewicz 4
 
A co to ma wspólnego z wielowektorami? A to, że pole magnetyczne - a ściślej jego natężenie - jest wektorem osiowym a nie biegunowym.

 

Jancewicz 5

 
Co to znaczy? Postaram się w miarę przystępnie wyjaśnić opierając się na tym o czym już pisałem poprzednio – elementach algebry wielowektorów, algebry geometrycznej przestrzeni, algebry Clifforda Cl(3,0).
 
Jako że „Repetitio est mater studiorum” - Powtarzanie jest matką nauki (uczenia się) – przypomnę krótko to najważniejsze. Popatrzmy zatem raz jeszcze na notkę Diabelska inicjacja. Algebra geometryczna to przestrzeń ośmiowymiarowa. Mamy tam skalary-liczby (1 wymiar), mamy wektory (3 wymiary), mamy dwuwektory (3 wymiary), mamy też trójwektory - pseudoskalary (1 wymiar). Pseudoskalar bazowy, oznaczam go literką I to iloczyn trzech wektorów bazowych e1,e2,e3:
 
I = e1e2e3:
 
Jego kwadrat jest równy -1. Jest on przemienny ze wszystkimi elementami algebry naszej algebry.
 
Uwaga: Własność ta wynika z faktu, że nasza tnójwymiarowa przestrzeń euklidesowa ma nieparzystą liczbę wymiarów. Gdyby  ta przestrzeń była parzystowymiarowa, wtedy pseudoskalar byłby antyprzemienny z wektorami.
 
Dzięki istnieniu I możemy przedstawiać dwuwektory jako wektory. Tak na przykład dwuwektor ab przedstawiamy wektorema×b= -Iab- iloczynem wektorowym. Przedstawianie takie jest wygodne, ma jednak swoją cenę – tą ceną jest zachowanie się przedstawiającego dwuwektor wektora przy odbiciach. Jest to sprawa dość subtelna, poświęcę więc jej trochę miejsca, bo dobrze jest raz zrozumieć o co idzie, potem można już tylko pamiętać, że kiedyś, raz, się rzecz zrozumiało.
 
Wektory osiowe
 
Zatem wektor reprezentujący dwuwektor, w porównaniu ze zwykłym wektorem, dodatkowo zmienia zwrot przy odbiciach! Takie wektory nazywają się osiowymi. Wektory zwykłe to wektory biegunowe.

Jancewicz 6

 

 
Jancewicz 7
 
Jak je malować?
 
image
 
Czemu nie tak:
 
Jancewicz 9
 
lub tak:
 
Jancewicz 10
 
Wtedy zachowanie się względem odbić przedstawimy tak:
 
 

Jancewicz 11

 
Lub jeszcze inny obrazek do kontemplacji:
 
Jancewicz 12
 
I na tym zakończę przedstawianie piętnastu minut z wykładu prof. Jancewicza. Dalej idą bowiem rzeczy trudniejsze, takie jak działania na pseudowektorach itd. By jednak zakończyć jakoś ciekawiej powróćmy do początku czyli do dylematu Macha:
 

image

 
A tu się można pobawić animacją:
 
Oersted
 

 

 

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie