Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
2304
BLOG

Maxwell i kwaterniony - Cz. 2

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 85

 

Czemuż to Maxwell polubił kwaterniony? Polubił je dlatego, że kwaterniony w swej algebrze kodują podstawowe własności trójwymiarowej przestrzeni euklidesowej. A pola elektryczne i magnetyczne w tej właśnie przestrzeni żyją.
 
Z wektorem o składowych (ax,ay,az) wiąże Maxwell kwaternion
 
A = iax+ jay+ kaz
 
podobnie z wektorem (bx,by,bz)
 
B = ibx+ jby+ kbz
 
Kwaterniony A i B są czysto urojone, nie mają części skalarnej. Gdy je jednak wymnożymy przez siebie, stosując reguły mnożenia kwaternionów, wtedy w iloczynie pojawi się zarówno część skalarna jak i część wektorowa:
 
AB = -(axbx+ ayby+ azbz) + i(aybz - byaz) + j(azbx - bzax)+ k(axby - bxay)
 
Część skalarna Iloczynu AB to minus iloczyn skalarny wektorów a i b:
 
a.b = (axbx+ ayby+ azbz)
 
Część wektorowa iloczynu AB odczytujemy jako zapis iloczynu wektorowego, oznaczanego dziś symbolem axb
 
axb =(aybz - byaz, azbx - bzax, axby - bxay)
 
Nie są to formuły zbyt skomplikowane, niemniej pozwalają na zwinięcie skomplikowanych wzorów do krótszej i bardziej przejrzystej formy. Część skalarną kwaternionu oznacza Maxwell literą S., część wektorową literą V. Tak więc pisze Maxwell:
 
S.AB = axbx+ ayby+ azbz
 
V.AB = +i(aybz - byaz) +j(azbx - bzax)+k(axby - bxay)
 
Potrzebne są Maxwellowi operacje różniczkowania – pochodne cząstkowe po x,y, z. Wprowadza więc operator
 
\nabla= id/dx +jd/dy+kd/dz
 
Symbolu pochodnej cząstkowej, używanego dziś, Maxwell jeszcze nie zna. Gdy b nie jest wektorem ale polem wektorowym b=b(x,y,z), wektorem zależnym od punktu przestrzeni, wtedy, stosując reguły mnożenia kwaternionów, otrzymujemy:
 
S.\nablab = dbx/dx +dby/dy +dbz/dz
 
Dziś zapisujemy to jako diva. Z kolei część wektorowa to
 
V.\nablab =(dbz/dy- dby/dz, dbz/dx - dbx/dz, dby/dx – dbx/dy)
 
Dziś zapisujemy to jako rot b, lub jako\nablax b.
 
W swojej pierwszej głównej publikacji „A Dynamical Theory of the Electromagnetic Field”, przedstawionej Królewskiemu Towarzystwu w Londynie 27-go października 1864 r i opublikowanej rok później w „Philosophical Transactions” Maxwell kwaternionów jeszcze nie używa. Rozpisuje więc wszystkie wzory na składniki wprowadzając dziesiątki liter symboli. Na przykład formułę na Siłę Magnetyczną zapisuje tak:
 
Maxwell magnetic induction
 
W wydanej po raz pierwszy w roku 1873 dwutomowej monografii „A Treatise on Electricity & Magnetism” tu i ówdzie już korzysta z kwaternionów i wygody zapisu przy ich pomocy. I tak dwa równania wiążące potencjał wektorowy A z indukcją magnetyczną B zapisuje jako:

 

Maxwell vector potencial

 
Te dwa równania to:
 
divA = 0
 
B =rot A
 
Operator Laplace'a
 
Biorąc czysto wektorowy kwaternion A i podnosząc go do kwadratu (stosując reguły mnożenia kwaternionów) otrzymujemy skalar:
 
A2 = - ( ax2+ay2+az2)
 
Podnosząc do kwadratu operator nabla otrzymujemy operator Laplace'a – Laplasjan:
 

 

2= -Δ

 

 
Trzeba tu trochę uważać, bo dziś, nie używając kwaternionowego zapisu, definiujemy operator Laplace'a bez minusa:

Laplasjan

 
Gdzie indziej (jak u Maxwella) będzie po prawej stronie stał minus przed nawiasem. Nie należy się na to zżymać. Historia nie jest logiczna, rozwijała się jak mogła, pojawiały się w niej różne wątki. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na kontekst.
 

 

 

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie