Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1093
BLOG

O naukę uczciwą i czystą

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 361

 

Kilka dni temu „The Telegraph” opublikował artykuł opisujący przepowiednie dotyczące Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERNie. Bohaterem artykułu jest fizyk pochodzenia irańskiego Shahriar Afshar. Ashar przepowiada iż kosztowny Wieli Zderzacz Hadronównie wykryje tzw. bozonu Higgsa, znanego także pod nazwą „cząstka Boga”. W rezultacie nastąpi Wielki Zamęt w fizyce i konieczność przejrzenia od podstaw założeń obecnego paradygmatu. Sam Afshar założył się o to, że bozon Higgsa nie zostanie wykryty, stawiając w zakładzie swój miesięczny zarobek. Ponieważ nie wiemy ile ten zarobek wynosi, trudno powiedzieć czy jest to więcej czy mniej niż postawił Hawking – 100 dolarów (patrz takżeTrash-talking physicists spar over the Higgs)
 
Afshar jest z pochodzenia Irańczykiem. Nauka niby winna być ta sama, bez względu na to skąd dany naukowiec pochodzi. Ale czy jest? Afshar ośmielił się był przeprowadzić doświadczenie podważające kopenhaska interpretację mechaniki kwantowej i naiwną, podręcznikową interpretację zasady nieoznaczoności Heisenberga.
 
Shariah Afshar
 
Kliknij na obrazek by przejść na stronę domową Shahriara Afshara.
 
I co? W lutym 2007 brytyjskie czasopismo New Scientist zamieściło notę redakcyjną p.t. „Keep science fair, and keep it clean”.
 
Jako mój prezent noworoczny dla Czytelnika poniżej zamieszczam polski przekład tej noty:
 
Editorial: Keep science fair, and keep it clean
 
KONFLIKT i nauka są nierozłącznymi partnerami. Naukowiec, gdy przyjdzie mu do głowy śmiała idea, oraz gdy znajdzie metodę jej weryfikacji, musi przekonać innych naukowców, że jego idea jest lepsza od tych powszechnie uznawanych w danej chwili. Jest to zadanie wymagające i często bolesne, czasami z nieoczekiwanym wynikiem. [AJ. Nie wiem jak zgrabnie przetłumaczyć „ sometimes it goes awry”]
 
W tym tygodniu zostaje opublikowana praca młodego fizyka nazwiskiem Shariah Afshar opisująca doświadczenie które, jak sądzi, rozsadza liczącą 80 lat ortodoksję w teorii kwantowej. Była to długa droga. Afsharowi nie udało się zamieścić swojej pracy w bazie danych Arxiv., podobno z powodu niejasności co do jego przynależności organizacyjnej. Czasopisma naukowe odrzuciły ją bez zmrużenia oka. New Scientist udzielił Afsharowi swych łamów po tym , gdy fizycy kwantowi doradzili nam, że bez względu na to czy idea jest trafna czy nie, praca porusza ważne problemy. Niestety, w rezultacie Afshara zaatakowano za to, że rozmawia z prasą.
 
Marzący o karierze naukowcy powinni być przygotowani na podjęcie wyzwań od innych, ale nie powinni być zmuszani do znoszenia obelżywości, czego doznał Afshar, włączając w to ataki na jego uczciwość i jego religię. Skąd takie skrajne reakcje? Być może ludzie sądzili iż jego eksperyment jest zbyt prosty, zatem musi być błędny? Być może ci, co interpretują teorię kwantową nie są przyzwyczajeni do kwestionowania i sprawdzania ich interpretacji. Bez względu na to jakie mogą być tego przyczyny, tego typu potraktowanie Afshara jest niewybaczalne.
 
Dzisiejsza technologia pozwala nam na sprawdzanie eksperymentów myślowych które doprowadziły Nielsa Bohra do jego osobliwej interpretacji świata kwantów. Młodzi badacze winni być zachęcani by z tej technologii korzystać i poddawać te idee wątpliwościom by głębiej wniknąć w rzeczywistość. Obelgi osobiste tego nie zastąpią i nie przyczynią się do postępu w nauce. Ten rodzaj konfliktu jest całkowicie nie na miejscu.”

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie