Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
389
BLOG

Kartki z historii: W meczu Chemia-Fizyka wynik 2:1

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Kultura Obserwuj notkę 23

Tak, tak, fizyka nie weszła do finału, mimo iż grały w jej drużynie asy. A było to tak.
 
Był sobie taki jeden słynny fizyk, Wolfgang Pauli. W polskiej Wiki znajdujemy skromną informację:
 
Wolfgang Pauli (ur. 25 kwietnia 1900 w Wiedniu, zm. 15 grudnia 1958 w Zurychu) – fizyk szwajcarski pochodzenia austriackiego, od 1928 profesor w Związkowej Wyższej Szkole Technicznej w Zurychu, po 1939 pracujący na Uniwersytecie Princeton w USA, jeden z twórców mechaniki kwantowej.
 
W 1924 postulował, że elektrony muszą posiadać spin aby wyjaśnić doświadczalne obserwacje.
 
W 1925 sformułował zakaz Pauliego, według którego dwa elektrony (i generalnie fermiony) nie mogą znajdować się w tym samym stanie kwantowym. Zakaz Pauliego tłumaczy między innymi systematykę widm oraz budowę układu okresowego pierwiastków. W 1945 za to odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki.
 
W 1930 wysunął hipotezę istnienia neutrina (potwierdzoną eksperymentalnie przez Fredericka Reinesa i Clyde Cowana w 1956), a w 1955 stworzył prawo zachowania parzystości CPT.
 
Wspólnie z C.G. Jungiem napisał książkę "Naturerklärung und Psyche" (1952), gdzie opisano tzw. synchroniczność, tj. stałe współwystępowanie zjawisk nie związanych ze sobą przyczynowo.
 
Synchroniczność – to ciekawe, ale to temat na osobną notkę. Cofnijmy się do lat 30-tych. W roku 1928 Pauli zdecydował się opuścić łono Kościoła Katolickiego. Wszystko co zrobił potem jest zatem podejrzane. Diabeł zapewne bowiem miał w tym udział, w szczególności diabelskie jest zapewne neutrino.
 
Wolfgang Pauli
 
Dalej Pauli, bodaj najmłodszy profesor w Zurychu, żeni się z piosenkarka kabaretową, niejaką Käthe Deppner. Jakoś to małżeństwo od początku nie bardzo się układa. W lutym 1930-go Pauli zwierza się w liście do swojego szwedzkiego kolegi, Oskara Kleina, że nie dziwiłby się gdyby żona go rzuciła. I rzeczywiście, już w listopadzie tego roku następuje separacja. Zona rzuca Pauliego i odchodzi do .... chemika. Mimo iż nawet sam Pauli ten bieg zdarzeń przewidywał, niemniej w liście do przyjaciela Pauli tak pisze:
 
Gdyby to jeszcze był torreador, nie dziwiłbym się, ale chemik....?
 
I tak fizyka przegrała z chemia mimo iż reprezentowały ją asy takie jak Pauli. Nasz as dostał w wyniku tej porażki rozstroju nerwowego i szukał pomocy u psychologa – Junga. Jung na tym skorzystał, bo dzięki temu mógł powiązać koncepcję zbiorowej nieświadomości z koncepcją synchroniczności. Ale to jest osobny temat ....
 
W roku 1934 Pauli ożenił się po raz drugi, z Franciszką Bertram, tym razem szczęśliwie. Mógł porzucić terapię i zająć się na nowo tym, co go interesowało.
 
Wolfgang Pauli i Franca Bertram

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura