Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
304
BLOG

Kwanty w działaniu

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 28

Czy kwanty istnieją? Czy można je dotknąć, poczuć, wykorzystać? Podczas gdy filozofie będą w nieskończoność filozofować, wojsko się śmieje i zaciera ręce. Znakomitym przykładem makroskopowego przejawu fizyki kwantowej są nadprzewodniki. Przyjrzyjmy się zatem co w czasie gdy filozofowie dyskutują i nawet wielu fizyków siedzi okrakiem na płocie, co robi w tym czasie kochane wojsko.
 
W opisie poniżej będę używał skrótu DoD – Department of Defense, chodzi oczywiście o ta zwany amerykański departament „obrony”. (jak wiadomo najlepszą obroną jest atak, nie muszę chyba tego przypominać).
 
Otóż DoD zainteresował się nadprzewodnictwem dość wcześnie. Fundował badania w tej dziedzinie już w latach 60-tych. Szczególnie interesujące tu były i są niezwykle czułe, nadprzewodnikowe wykrywacze pola magnetycznego oparte na technologii tzw. złącza Josephsona (Josepson juncture). W złączach tym efekty mikro tłumaczone są na efekty makro. Można w ten sposób z daleka wykrywać łodzie podwodne, niezwykle słabe sygnały elektromagnetyczne, zarówno w bardzo niskich jak i w bardzo wysokich częstościach. Od czasu do czasu, gdy wojsko już wyciągało z badań to, co im było potrzebne, przekazywało wiedzę, która i tak była już w rękach nieprzyjaciela, do sektora cywilnego. Tak powstała magnetokardiografia, megnetoencefalografia, detektory dla radioastronomii i dla geofizyków.
 
Nadprzewodniki pozwoliły także wojsku zbudować najszybsze urządzenia do przetwarzania informacji – zarówno cyfrowe jak i analogowe. DoD robiło to we współpracy z kolosem IBM.a także z maleńką firmą Hypres Inc. Przy okazji zbudowano ultraszybki oscyloskop – ten zdecydowano oddać cywilom. Bo cywile używają tych urządzeń do budowy obwodów elektronicznych dla wojska!
 
Satelity potrzebują szybkich i efektywnych generatorów energii, by mogły zestrzeliwać obiekty w powietrzu, na lądzie i na wodzie. Nadprzewodniki są świetnym materiałem dla budowy takich generatorów. Wywiad potrzebował przetworników w zakresie fal milimetrowych. Nadprzewodzące kwanty do tego się świetnie nadały! Co więcej, można w ten sposób budować ultraciche motory dla łodzi podwodnych i dla torped. Można strzelać nie pociskami ale niewidzialnymi i niewykrywalnymi paczkami energii elektromagnetycznej – potem wina obarczać „terrorystów”.
 
Praktycznie wszystkie cywilne zastosowania nadprzewodników to odpadki z wojska.
 
Jedyny problem nastręczający wojsku kłopoty to konieczność użycia zamrażarek. W kolajdzerze w CERNie można postawić tyle zamrażarek skolko ugodno. UE zapłaci.
 
CERN LHC
 
W szpitalu też nie ma z tym problemu, ale postawić zamrażarkę w każdym czołgu i w każdym samolociku bez pilota – to problem. Zatem wojsko łoży duże pieniądze na badania nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego. Mniejsze lodówki – mniejszy problem – wkrótce każdy amerykański żołnierz będzie taką nosił w plecaku I tutaj, niestety, nauka wciąż jest jeszcze w lesie. Chciałoby się pozbyć lodówek w ogóle, chciałoby się produkować tanio i stabilnie, a tu materia co i rusz gotuje nam niespodzianki.
 
W dodatku DoD ma konkurencję – to ci wstrętni Japończycy! Co i rusz coś nowego wypuszczą w obieg publiczny, co miało być przecież ściśle tajne.
 
A ja tymczasem ćwiczę moją armię! Kwantowe wiry! Ale nic tajnego, nakręcamy wszystko na video, nagrywamy, udostępnimy wkrótce. Nie wierzycie? Oto fotka sprzed trzech dni.
 
Wiry domowe

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie