Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1623
BLOG

Kot Schrödingera bacznie obserwowany

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 138

 

Od rozważań o charakterze intelektualnym, dającym temat do rozmowy w towarzystwie, proponuje przejście do konkretów i dołączenie do czołówki światowej. Bo podczas gdy filozofowie filozofują i spekulują, naukowcy z prawdziwego zdarzenia po prostu rachuja i eksperymentują. Skoki kwantowe stały się chlebem powszednim dla optyków kwantowych (lasery etc.), speców bawiących się kropkami kwantowymi, tomografią, a także wielu innych mających do czynienia nie z zespołami układów kwantowych a pojedynczymi obiektami, które staramy się kontrolować i których zachowanie się w czasie staramy się monitorować. To, co nazywamy „świadomością” jest tu tak samo zbyteczne jak przy obserwacji gwiazd. Czy człowiek jest przy doświadczeniach obecny, czy nie – wydaje się nie grać żadnej roli w zachowaniu się badanych obiektów. Jeśli jakiś subtelny wpływ świadomości istnieje, może on jedynie w jakimś stopniu deformować przewidywane rachunkami i obserwowane zachowania. Ale to już wykracza poza dzisiejszą fizykę i wkracza w zakres paranauk. Chcę więc się zająć teorią opisującą zachowanie się pojedynczego układu kwantowego przy włączonych detektorach monitorujących i tym samym zakłócających zachowanie się układu.

 

Proponuję rozważenie, na początek, prostego modelu-zabawki. Na zabawkach uczymy się, nabieramy intuicji, doświadczenia. Naszą zabawką jest najprostszy układ kwantowy – spin ½. Wart zauważyć jednak, że dokładnie ten sam formalizm znajduje także zastosowanie w prostych modelach lasera, kropek kwantowych, komórek kwantowego komputera. Matematyka jest dokładnie ta sama, jedynie terminologia się zmienia. Tak więc np. zamiast mówić „spin w górę – spin w dół” mówimy „poziom niższy – poziom wyższy” wzbudzonego atomu. Zamiast zewnętrznego pola magnetycznego możemy mieć pole elektromagnetyczne „pompujące” atom z jednego poziomu na drugi, itp.

 

Różni fizycy, należący do różnych „szkół” i „klanów” stosują tu różne metody. Czasami w istocie te same metody mają po prostu inne nazwy, formalizm matematyczny może się nieistotnie różnić. Wewnątrz danego klanu ludzie cytują się nawzajem bacząc by przy tym nie cytować prac pochodzących z innego klanu. By dać przykład prac dotyczących tych zagadnień, popatrzmy na wybrane pozycje z listy prac A. N. Korotkova zWydziału Inżynierii Elektrycznej University of Rochester, California (prace dostępne z http://arxiv.org).

 

1998 - Continuous quantum measurement with observer: pure wavefunction evolution instead of decoherence

 

1999 - Continuous quantum measurement of a double dot

 

2000 - Output spectrum of a detector measuring quantum oscillations

 

2001 - Quantum feedback control of a solid-state two-level system

 

2002 - Spectrum of qubit oscillations from Bloch equations

 

2004 - Simple quantum feedback of a solid-state qubit

 

2005 - Signatures of quantum behavior in single-qubit weak measurements

 

2007 - Uncollapsing the wavefunction

 

2009 - Two-qubit decoherence mechanisms revealed via quantum process tomography

 

A oto wybrane pozycje z listy prac Jurgena Audretscha z Fachbereich Physik, Universitat Konstanz,

 

1998 - Realization scheme for continuous fuzzy measurement of energy and the monitoring of a quantum transition

 

1999 - Approximate real time visualization of a Rabi transition by means of continuous fuzzy measurement

 

2000 - A sequence of unsharp measurements enabling a real time visualization of a quantum oscillation

 

2002 - Evolution of a qubit under the influence of a succession of unsharp measurements

 

2004 - Monitoring Quantum Oscillations with very small Disturbance

 

2006 - Coupled Ito equations of continuous quantum state measurement, and estimation

 

2007 - Parameter estimation for mixed states from a single copy

 

I każda z tych prac cytuje dziesiątki innych prac dotyczącej podobnej tematyki. Dziedzina jest więc żywa. Widać, że popularnym stał się od paru lat „qubit” - najprostszy układ kwantowy – temat naszej zabawki. Słowo qubit pochodzi od „quantum bit” - czyli „bit kwantowy”. Klasyczna alternatywa 0-1 zastąpiona została przez „alternatywę kwantową” - spin ½ i towarzyszący mu formalizm z liczbami zespolonymi. Mówi się więc czasem o „kwantowej interferencji alternatyw” - jak kot ni to żywy ni to martwy, póki w pobliżu nie znajdzie się jakiś „detektor życia”.

 

W następnej notce przejdę do szczegółów technicznych i do zabawy – zabawy teoretycznej. Zaproszę więc do symulacji zachowania się kota Schrödingera pod okiem takiego detektora życia.

[Image]

Chcę też porównać nasze doświadczenia z symulacji z wynikami np. takiego Korotkova czy Audretscha. Czy oni już to wszystko wyliczyli i czy wyliczyli dobrze? Doprowadzę całą rzecz do algorytmu, który KAP będzie mógł puścić w ruch i ładnie graficznie unaocznić.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie